شماره تماس09106141630

کرج- جهانشهر- میدان مدنی- خیابان مهران- ساختمان جهانشهر- طبقه دوم- واحد 5

صفحه اصلی 9 جراحی های چاقی 9 اقدامات و مراقبت های پس از جراحی های چاقی
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

اقدامات و مراقبت های پس از جراحی های چاقی

یکی از مهم ترین مسائلی که بعد از جراحی های چاقی وجود دارد، اقدامات و مراقبت هایی است که باید پس از آن ها باید صورت گیرد. در صورت رعایت نکردن یک سری از موارد، افراد ممکن است با مشکلات جدی همراه شوند. در صورتی که به تازگی عمل های چاقی مثل اسلیو معده و یا بای پس معده انجام داده اید و هیچ گونه اطلاعاتی درباره مراقبت هایی که پس از آن باید انجام شود ندارید، در این مقاله با ما همراه باشید.


مراقبت های اولیه پس از جراحی های چاقی به چه صورتی است؟

  • بعد از پایان جراحی چاقی، معمولا چند ساعتی طول می کشد تا علائم حیاتی بدن ثابت شود. بعد از کنترل وضعیت تنفس و اکسیژن، بیمار حداقل باید 24 الی 48 ساعت برای مراقبت های بیش تر در بیمارستان بماند.
  • در طول عمل لوله ای برای تنفس در طول مدت بیهوشی و کاتتری جهت جمع آوری ادرار داخل مثانه قرار می گیرد. سپس کانتر را خارج می کنند و نیازی به نگهداری بیش تر آن نیست.


چه داروهای آرام بخشی باید بعد از جراحی های چاقی مصرف شود؟

داروهای غیر استروئیدی بعد از جراحی های چاقی منع می شود. باید آزمایش های قبل از جراحی چاقی را نیز انجام دهید.


چه فعالیت هایی  بعد از جراحی های چاقی باید انجام گیرد؟

فعالیت مهم ترین بخش دوره نقاهت و بهبودی می باشد، چرا که از پنومونی، لخته شدن خون و یا بیوست پیشگیری می کند و باعث کاهش وزن بیشتر خواهد شد. به همین دلیل، برنامه تمرینی بعد از جراحی آغاز می شود. بیمار فردای جراحی می تواند از رختخواب بیرون بیاید و راه برود. جوراب های مخصوصی به بیمار داده می شود که باعث فشرده شدن پاها و کمک به بهبود خونرسانی در اندام های تحتانی خواهد شد. این جوراب هم چنین از لخته شدن خون در پاها نیز پیشگیر خواهد کرد. معمولا نیاز است این جوراب به مدت دو تا سه روز که بیمار در رختخواب است، پوشیده شود.


تمرینات هوازی بعد از عمل های چاقی چیست؟

مهم است که بیمار حدود ده دقیقه تنفس عمیق داشته باشد تا از بروز پنومونی و یا مشکلات مرتبط با ریه و تنفس پیشگیری به عمل آید. سرفه و تنفس عمیق از بروز مشکلات تنفسی پیشگیری می کنند.

قرار دادن بالشت بر روی بخیه ها می تواند از میزان ناراحتی هنگام سرفه کم کند. افراد مبتلا به آسم، باید استنشاق کننده ها را همراه خود داشته باشند.

افرادی که مشکل آپنه انسدادی خواب دارند، باید وضعیت تنفس شان شب ها و تا زمان بهبودی کامل کنترل و بررسی شود. استفاده از دستگاه C- PAP نیز توصیه می شود.


تغذیه بعد از عمل های چاقی به چه صورتی است؟

بسیاری از بیماران بعد از جراحی به منظور داشتن رژیم غذایی مناسب، به متخصص مراجعه می کنند. بیماران باید بدانند که وعده غذایی کم حجم داشته باشند و عمل بلع به آهستگی انجام شود. در طول مدت زمان بستری بودن در بیمارستان، رژیم غذایی به صورت زیر خواهد بود:

  1. بیماران، یک روز پس از جراحی های چاقی می توانند هر 15 دقیقه یک بار، دو سه جرعه آب و مایعات کاملا صاف با پروتئین بالا مصرف کنند. بعضی از مایعات عبارتند از : آب میوه، دوغ بدون گاز، آب سوپ (به طوریکه کاملا از صافی رد شده و کاملا رقیق شود و از طرف دیگر لیوان بلوری بتوان کاملا آن را مشاهده نمود.) این نوع تغذیه تا دو هفته پس از عمل ادامه خواهد داشت. مصرف مایعات مخصوصا در هفته های اول الزامی است.
  2. پس از گذشت هفته دوم و دو هفته دوم بعد از جراحی های چاقی می توان از غذاهای پوره شده مثل هویج پخته و پوره شده، کدوی پخته و پوره شده، سفیده تخم مرغ رنده شده که پروتئین بالایی نیز دارند، استفاده نمود. همچنین می توان از میوه های رنده شده مثل سیب رنده شده، گلابی رنده شده و … استفاده نمود. به طور کلی بیمار می تواند با اضافه کردن پودرهای پروتئین دار، مواد غذایی ذکر شده را مصرف نماید.
  3. در طول ماه اول بعد از جراحی های چاقی، بیمار باید غذاهای نیمه جامد (Semi-Solid) مصرف کند. مثل : املت له شده و بدون پوست گوجه فرنگی، گوشت چرخ کرده کاملا پخته و آب پز شده، گوشت ماهی کاملا پخته و له و پوره شده و …
  4. پس از پایان ماه اول، بیمار می تواند از تمامی مواد غذایی استفاده نماید. توجه نمایید که همه این ها باید به صورت کاملا رنده شده و یا له شده باشند و به صورت کامل جویده شوند.

نکته : مصرف شیر بدون لاکتوز و لبنیات کم چرب در دو هفته دوم پس از جراحی های چاقی امری ضروری است.

نکته : بعد از گذشت دو هفته اول از عمل های جراحی، متخصصین تغذیه می توانند شما را درمورد رژیم غذایی شما راهنمایی کنند.

عکس دکتر محمدجواد باقری

دکتر محمدجواد باقری

بورد تخصصی جراحی عمومی
فلوشیپ فوق تخصصی جراحی چاقی و متابولیک و لاپاروسکوپی پیشرفته

برچسب ها:
مقالات مرتبط
سنگ کیسه صفرا و چاقی

سنگ کیسه صفرا و چاقی

سنگ کیسه صفرا و چاقی با یکدیگر مرتبط هستند به این صورت که چاقی در افزایش احتمال ایجاد سنگ کیسه صفرا نقش بسیار مهمی دارد....

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *