شماره تماس09106141630

کرج- جهانشهر- میدان مدنی- خیابان مهران- ساختمان جهانشهر- طبقه دوم- واحد 5

صفحه اصلی 9 جراحی های معده 9 بازگشت مجدد وزن بعد از جراحی اسلیو
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

بازگشت مجدد وزن بعد از جراحی اسلیو

یکی از بزرگ ترین نگرانی های افراد، بازگشت وزن بعد جراحی اسلیو معده است که می تواند ناامید کننده باشد. آن چه که اهمیت دارد این است، افرادی که تحت این روش جراحی قرار می گیرند، باید بدانند که یک سری تغییرات رفتاری به آن ها کمک می کند تا برای مدت زمان طولانی، وزن ثابت و ایده آلی داشته باشند و جلوی اضافه وزن شان گرفته شود.

معمولا افراد دو تا سه ماه بعد از جراحی، کاهش وزن سریعی را خواهند داشت و بعد از آن، این روند با سرعت کمتری طی می شود. کمترین میزان کاهش وزن، حدودا نه تا دوازده ماه بعد از جراحی خواهد بود که در این مدت، شاهد کاهش وزن هفتاد تا هشتاد درصدی هستیم.

با این حال، بعد از کاهش وزن، ممکن است فرد بازگشت مجدد وزن را تجربه کند. کاملا طبیعی و نرمال است که بیمار بعد از جراحی اسلیو، بعد از یک سال،  درصدی افزایش وزن داشته باشد و وزن معمولا بعد از این کاهش وزن شصت تا هفتاد درصد ثابت باقی خواهد ماند.

نتایج طولانی مدت جراحی کاهش وزن بعد از جراحی اسلیو به چه صورتی است؟

میزان پایداری وزن در هر یک از جراحی های چاقی

تحقیقات انجام شده نشان می دهند که جراحی اسلیو، کاهش وزن طولانی مدتی را به همراه دارد و جای نگرانی برای بازگشت وزن بعد از جراحی اسلیو وجود ندارد. به عنوان مثال:

  • بیمارانی که تحت جراحی بای پس معده قرار می گیرند، تا ده سال، 64 درصد از اضافه وزن شان کاسته می شود و این آمار در مورد افرادی که تحت جراحی گاسترکتومی اسلیو قرار می گیرند، در حدود 53 درصد خواهد بود.
  • 25 تا 30 درصد بیماران تا ده سال بعد از جراحی، با افزایش وزن مواجه می شوند که همین مورد می تواند برای آن ها ناراحت کننده باشد و کیفیت زندگی را تحت تاثیر قرار دهد.
  • نکته ای که باید به آن اشاره کنیم این است که علی رغم افزایش وزن در درصدی از بیماران، باز هم در بسیاری از بیماران، کاهش وزن حفظ خواهد شد.

چگونه می توان کاهش وزن را حفظ کرد؟

صرف نظر از ژن ها و سن بیمار که بر نتایج درمان تاثیر می گذارند، بیایید به سبک زندگی و تاثیر آن بر روی تغییرات وزن نگاهی داشته باشیم.

انتخاب های غذایی و الگوهای خوردن

بیماران باید بدانند که رژیم غذایی شان از چه موادی تشکیل شده و از مصرف غذاهای فرآوری شده یا نیمه آماده خودداری کنند. بهترین کار، طبخ مواد غذایی در منزل است. باید تا حد امکان از مصرف غذاهای حاضری خودداری شود.

فعالیت فیزیکی 

انجام منظم تمرینات بدنی به حفظ کاهش وزن کمک می کند. بیمارانی که کاهش وزن شان حفظ می شود، از لحاظ بدنی فعالیت بیشتری دارند. توصیه می شود افراد بعد از جراحی، دویست دقیقه در هفته را به ورزش کردن اختصاص دهند.

داشتن خواب کافی 

کاهش وزن باعث بهبود کیفیت خواب و تسکین اختلالات خواب می شود. یکی از شایع ترین دلایل بروز مشکلات خواب بعد از جراحی کاهش وزن، نداشتن خواب کافی و برهم خوردن ریتم قلب است.

توجه به سلامت بدنی 

اهمیت دادن به بدن، کنترل وزن، مراجعه منظم به پزشک، عدم استعمال دخانیات از جمله مواردی هستند که بیماران باید بعد از جراحی به آن ها اهمیت دهند.

چه مواردی می توانند سبب افرایش وزن مجدد شوند؟

در زیر به بررسی شایع ترین اشتباهات در الگوهای خوردن می پردازیم. الگوهای اشتباهی که می توانند باعث افزایش وزن شوند:

آشفتگی غذایی 

ساختار و برنامه ای را برای غذا خوردن در نظر داشته باشید.

حذف کردن وعده های غذایی 

گرسنه بودن برای مدت زمان طولانی منجر به پرخوری در وعده بعدی می شود. به همین خاطر، وعده های غذایی را در زمان مناسب داشته باشید.

انتخاب غذایی غلط 

مصرف مواد غذایی فرآوری شده، غذاهای چرب و فست فودها می توانند باعث افزایش وزن شوند.

خوردن شبانه 

مصرف قابل توجه کالری بعد از شام می تواند از جمله دلایل افزایش وزن باشد. بهتر است میزان کافی مواد غذایی در طول روز مصرف شود.

مصرف حجم بالای مواد غذایی 

مصرف بیش از حد مواد غذایی یا به اصطلاح پرخوری می تواند باعث افزایش وزن شود. توصیه می شود از حجم وعده های غذایی کاسته شود.

مصرف مشروبات الکلی 

جذب الکل بعد از جراحی های کاهش وزن (مانند اسلیو و بایپس) بیشتر می شود که در نهایت باعث افزایش کالری دریافتی و بازگشت وزن خواهد شد. توصیه می شود مصرف مشروبات الکلی تا حد امکان محدود شود.

مصرف ناکافی پروتئین 

پروتئین باعث احساس پربودن و سیری می شود، اما به حفظ حجم عضلانی کمک می کند. توصیه می شود از میزان پروتئین مصرفی در وعده های غذایی آگاهی داشته باشید.
ترکیب میوه ها و مواد غذایی: این مورد می تواند باعث کشیدگی بیشتر معده شود. توصیه می شود میوه ها قبل از وعده های غذایی یا نیم ساعت بعد از آن مصرف شوند.

چه زمانی گفته می شود که جراحی کاهش وزن، نتایج خوبی را به همراه داشته و چه زمان می توان رضایت داشت؟

زمانی جراحی کاهش وزن رضایت بخش در نظر گرفته می شود که فرد کاهش وزن پنجاه درصدی یا بیشتر داشته باشد. میزان موفقیت جراحی تنها بر اساس کاهش یا افزایش وزن در نظر گرفته نمی شود، بلکه شرایط سلامتی و کیفیت زندگی نیز باید مورد بررسی و توجه قرار بگیرد.
از جمله تغییرات مثبت جراحی کاهش وزن می توان به بهبود وضعیت فیزیکی و سلامت ذهنی، بالا رفتن سطح اعتماد به نفس، افزایش انرژی، کاهش دردهای فیزیکی و بهبود کیفیت زندگی اشاره کرد. رضایت از نتایج جراحی با در نظر گرفتن انتطارات واقع بینانه و آگاهی از نقش شما در حفظ نتایج همراه است.

عکس دکتر محمدجواد باقری

دکتر محمدجواد باقری

بورد تخصصی جراحی عمومی
فلوشیپ فوق تخصصی جراحی چاقی و متابولیک و لاپاروسکوپی پیشرفته

برچسب ها:
مقالات مرتبط
تغذیه مناسب بعد از جراحی چاقی

تغذیه مناسب بعد از جراحی چاقی

یکی از روش های درمان چاقی عمل جراحی است. جراحی چاقی سیستم گوارشی افراد را تغییر می دهند. تغییر دادن سیستم گوارشی با جراحی...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *