بازگشت وزن بعد از جراحی لاغری دغدغه های بسیاری از افراد است. بسیاری از افراد تصور می کنند که تنها با انجام جراحی لاغری بدون رعایت هیچ نکته و توصیه ای می توانند به وزن دلخواه خود برسند.

با وجود اینکه جراحی لاغری مانند اسلیو معده در کرج از موثرترین راهکارها برای کاهش وزن است؛ اما برای جلوگیری از بازگشت وزن بعد جراحی لاغری باید به توصیه های متخصص جراحی لاغری توجه داشته باشید تا به نتیجه و وزن دلخواه خود برسید و همچنین بتوانید وزن نرمال خود را حفظ کنید.

بسیاری از افراد در ابتدا شاهد کاهش وزن هستند، اما در نهایت طی چند سال بازگشت وزن بعد از جراحی لاغری را تجربه می کنند. دلایل زیادی در ایجاد چنین مشکلی نقش دارد که در ادامه در این خصوص بیشتر توضیح خواهیم داد.

 
جراحی لاغری

وزن قبلی بیمار

معمولا به بیماران قبل از جراحی توصیه می شود که مقداری وزن خود را کم کنند تا احتمال هرگونه عوارض پس از عمل کاهش یابد. 

برای کاهش وزن باید تغییراتی را در سبک خود ایجاد کنند و این روند را پس از جراحی نیز ادامه دهند.

بیمارانی که قادر به کاهش وزن قبل از جراحی لاغری نیستند، احتمال اینکه مدتی بعد بازگشت وزن بعد از جراحی لاغری را تجربه کنند، وجود دارد.

سبک زندگی

برخی از افراد که جراحی لاغری را انجام می دهند، به تغییراتی که باید در سبک زندگی خود ایجاد کنند، هیچ توجهی ندارند. 

افرادی که مبتلا به اختلال پرخوری هستند، معمولا بازگشت وزن بعد از جراحی لاغری را تجربه می کنند. گاهی بعضی از بیماران علاوه بر رژیم غذایی نامناسب و فعالیت بدنی کم، الکل نیز مصرف می کنند.

علاوه بر اینکه رژیم غذایی نامناسب و عدم فعالیت بدنی می تواند عوارض بسیار بدی را پس از جراحی بر افراد داشته باشد، مصرف الکل یا مواد مخدر عوارض و مشکلات پس از جراحی را دو چندان خواهد کرد.

بیشتر بخوانید: علت گرسنگی دائمی بعد از جراحی لاغری

بازگشت وزن بعد از جراحی لاغری
بازگشت وزن بعد از جراحی لاغری

سلامت روان

مسئله دیگر سلامت روان است که با سبک زندگی هر فردی ارتباط دارد. علاوه بر موارد جسمانی، در صورتی که فرد از سلامت روانی برخوردار نباشد، ممکن است بازگشت وزن بعد از جراحی لاغری را تجربه کند.

به طور مثال زمانی که روند و میزان کاهش وزن بعد از جراحی لاغری مانند بای پس معده در کرج، چشمگیر یا در زمان مورد انتظار نباشد، ممکن است دچار ناامیدی و افسردگی شوند.

به دنبال چنین حالت روحی ممکن است عادت‌ های قدیمی و اعتیاد به پرخوری به دنبال چنین حالتی بازگردد و در نهایت نه تنها کاهش وزن نخواهند داشت، بلکه متوجه بازگشت وزن خود خواهند شد.

گاهی اوقات بازگشت وزن بعد از جراحی لاغری ارتباطی با سبک زندگی و رفتارهای بیمار ندارد. به طور مثال ممکن است پس از گذشت مدتی به مرور زمان معده بزرگ شود و بیمار ناخواسته به مرور زمان به غذای بیشتری برای سیر شدن احتیاج داشته باشد.

چند نکته برای جلوگیری از بازگشت بعد از جراحی لاغری

نگرانی برخی افراد در مورد اسلیو مجدد است. شاید بازگشت وزن نگران کننده به نظر برسد، اما در صورت رعایت نکاتی که در ادامه برای شما خواهیم گفت می توانید از افزایش وزن مجدد جلوگیری کنید:

خودداری از پرخوری قبل از عمل

تحقیقات نشان می دهد که افراد مبتلا به اختلال پرخوری، کاهش وزن کمتری را پس از جراحی لاغری تجربه می کنند. 

با کنترل این مشکل می توانید کاهش وزن بیشتری را تجربه کنید و علاوه بر این، احتمال بازگشت وزن به حداقل می رسد.

کم کردن وزن قبل از جراحی

افرادی که موفق می شوند که قبل از جراحی لاغری کاهش وزن داشته باشند، پس از جراحی قادر خواهند بودند تا طی مدت طولانی وزن خود را حفظ کنند.

خودداری از مصرف الکل و مواد مخدر 

باید برای جلوگیری از عوارض پس از عمل و همه از مهم تر بازگشت وزن بعد از جراحی لاغری، از اینگونه موارد مضر خودداری کنید. به توصیه ها و دستورالعمل های پزشک در خصوص نکات بعد از عمل توجه داشته باشید.

بسیاری از بیماران به دستورات پزشک خود تنها یکی یا دو سال عمل می کنند و پس از مدتی در رعایت موارد ذکر شده بی توجهی می کنند.

اگر می خواهید طی مدت طولانی وزن دلخواه خود را حفظ کنید و بازگشت وزن بعد از جراحی لاغری را تجربه نکنید، باید برای همیشه به موارد ذکر شده از سوی پزشک فوق تخصص جراحی های چاقی در کرج توجه داشته باشید.

جلوگیری از بازگشت وزن
جلوگیری از بازگشت وزن

در صورت مواجه شدن با هر مشکلی با پزشک در میان بگذارید

اگر بعد از جراحی، با افزایش میل به غذا مواجه شدید یا وضعیت روانی مطلوبی نداشتید، حتما با پزشک متخصص جراحی لاغری مشورت داشته باشید.

بیمارانی که دچار چنین مشکلاتی می شوند و به این موارد توجهی ندارند، معمولا متوجه بازگشت وزن بعد از جراحی لاغری می شوند. 

حتما باید در صورت مواجه شدن با هر مشکلی با پزشک خود در میان بگذارید تا راهکاری برای شما در نظر گرفته شود. برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله علت افسردگی بعد از عمل جراحی لاغری را مطالعه کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *