امروزه افزایش وزن یکی از دغدغه هایی است که بسیاری از افراد با آن دست و پنجه نرم می کنند. از مسائل نگران کننده ای که وجود دارد این است که افراد علی رغم ورزش و رژیم غذایی، تغییری در وزن شان مشاهده نمی کنند. بالون معده یکی از مداخلاتی است که برای کاهش وزن به کار گرفته می شود.  که با قرار دادن بالون سیلیکونی پر از سالین در داخل معده همراه است. این روش می تواند میزان خوراک و تغذیه فرد را محدود کرده و سبب احساس سیری او شود. این موارد می توانند به کم کردن وزن کمک بسیاری کنند. قرار دادن بالن معده به منظور کاهش وزن نیز همانند سایر روش های کم کردن وزن، باید با سبک زندگی سالم همراه باشد. تغییرات سالم و دائمی در رژیم غذایی و ورزش کردن به طور منظم می تواند درصد موفقیت این روش را تا حد زیادی بالا ببرد.

 

دلایل روش جراحی بالون معده

بالن معده روشی غیر جراحی است که با قرارگیری بالون در معده می تواند در کاهش وزن موثر واقع شود هرچند که این کاهش وزن در بسیاری از مواقع موقتی خواهد بود. کاهش وزن می تواند از بروز مشکلات سلامتی و جدی مثل انواع بیماری ها که در ارتباط با وزن است، پیشگیری کند. بیماری های مرتبط با چاقی که نیاز به کاهش وزن به هر طریق را بیش تر می کند، عبارتند از :

 • بیماری رفلاکس معده
 • بیماری های قلبی و سکته
 • فشار خون بالا
 • آپنه انسدادی خواب
 • بیماری کبد چرب
 • دیابت نوع دو
 •  

شرایط لازم برای بالن معده در کرج

نحوه قرارگیری بالون در معده

قرارگیری بالون معده برای افراد با شرایط زیر مناسب است :

 • شاخص توده بدنی (BMI) آن ها بالا و  ما بین ۳۰ تا ۴۰ است و تمایل به انجام جراحی ندارند.
 • افرادی که یا بیش از حد چاق هستند و نمی توانند در حال حاضر از سایر جراحی های چاقی مانند اسلیو معده در کرج برای آن ها استفاده کرد، بالن به عنوان روشی موقت برای کم کردن وزن آن هاست تا بعد از آن بتوانند جراحی های چاقی را انجام دهند.
 • کسانی که چاق هستند و بیماری های پیشرفته نظیر بیماری های قلبی حاد، لوپوس، بیماری های کلیوی، بیماری های داخلی شدید و … دارند.
 • کسانی که قبلا جراحی مری انجام نداده اند.

نکته : بالون معده برای آن دسته از افرادی که اضافه وزن شدید دارند، مناسب نیست و تنها روشی است موقتی که برای کاهش وزن در این افراد استفاده کرد.

آمادگی قبل از قرارگیری بالون معده در کرج

 • نکات و مراقبت های لازم قبل از انجام این روش، باید در اختیار بیمار قرار بگیرد. نیاز است بیمار قبل از انجام روش، تست های آزمایشگاهی و معایناتی را انجام دهد.
 • خوردن و آشامیدن مواد غذایی و هم چنین مصرف داروها باید محدود شود.
 • نیاز است برنامه فعالیت فیزیکی نیز آغاز شود.

نحوه انجام بالن معده

 1. قرارگیری آن به صورت سرپایی و با بی حسی انجام می شود.
 2. در طول انجام این روش، کاتتر به همراه بالون از راه دهان وارد معده می شود. سپس، آندوسکوپ (لوله ای انعطاف پذیر به همراه دوربین متصل به آن) از راه حلق وارد معده خواهد شد. دوربین، امکان بررسی بالون از لحاظ پر بودن با سالین را برای پزشک فراهم خواهد کرد.
 3. مدت زمان این روش در حدود نیم ساعت است و بیمار می تواند همان روز مرخص شده و به منزل برگردد.

بالن معده چگونه منجر به کاهش وزن می شود

همانطور که گفتیم بالون یک روش برای کاهش وزن است که طی آن یک بالون سیلیکونی پر از نمک در معده قرار داده می شود. این روش به شما در محدود کردن غذای مصرفی روزانه کمک می کند و سریع تر احساس سیری خواهید داشت. 

معمولا با این روش، سرعت کاهش وزن به خصوص در سه تا چهار ماه اول سریع است. افراد تا پایان شش ماه حدود ۱۰ تا ۱۵ درصد از وزن اضافه خود را کم می کنند.

بالن معده

اقدامات بعد از قرارگیری بالن معده

 • بیمار می تواند بعد از گذشت شش ساعت بعد از قرار گیری بالون، مقدار کمی مایعات شفاف مصرف کند.
 • رژیم غذایی مایعات باید تا شروع هفته دوم ادامه پیدا می کند و بعد از آن بیمار می تواند رژیم غذایی نرم داشته باشد.
 • ممکن است بیمار هفته سوم قادر به خوردن مواد غذایی جامد نیز باشد.
 • بالون به مدت شش ماه داخل معده قرار می گیرد و بعد از آن با استفاده از آندوسکوپ برداشته می شود و ممکن است بالون جدیدی کار گذاشته شود.

بالون معده در کرج به چه افرادی توصیه می شود

معمولا این روش لاغری زمانی به افراد توصیه می شود که شاخص توده بدنی بین ۳۰ تا ۴۰ داشته باشند. 

همچنین اگر تغییراتی در شیوه زندگی ایجاد می کنید و معاینات منظم پزشکی را انجام می دهید، این عمل به شما توصیه می شود. همچنین مهم است که سابقه عمل جراحی معده یا مری را نداشته باشید.

آیا بالن معده عوارضی دارد

احتمال ایجاد عوارض همانند سایر عمل های لاغری وجود دارد که این موارد به شرح زیر است:

 • حالت تهوع و استفراغ
 • اسهال
 • درد شکم یا کمر
 • عفونت
 • بسته شدن راه ورودی غذا به معده
 • مشکلات گوارشی
 • رفلاکس اسید
 •  ناراحتی معده
 • کاهش وزن کم

ترکیدن بالن معده 

یکی از نگرانی های بیماران در خصوص این روش لاغری این است که اگر بالون بترکد چه می شود؟ ترس از ترکیدن کاملا منطقی است؛ اما نباید نگران این مسئله باشید؛ چرا که به طوری طراحی و تولید شده است آنطور که شما فکر می کنید پاره نمی شود.

با این حال امکان سوراخ شدن آن به دلایل مختلفی از جمله اسید زیاد معده یا علل خارجی وجود دارد. اگر چنین اتفاقی رخ داد، نگران نباشید، سالین موجود در بالون یک مایع غیر سمی است که برای باد کردن بالون استفاده شده است.

این مایع با متیلن به رنگ آبی در می آید تا در صورت سوراخ شدن، ادرار آبی رنگ شود و نشان دهنده ایجاد مشکل در بالن باشد.

در صورتی که چنین مشکلی رخ داد، به پزشک خود مراجعه کنید تا بررسی‌های لازم برای تشخیص مشکل شما را انجام دهد. در صورت نیاز بالون خارج شده و بالون جدید برای شما گذاشته می شود.

هزینه عمل بالون معده در کرج چقدر است

هزینه این عمل را نمی توان به طور دقیق ذکر کرد؛ چرا که عوامل مختلفی در تعیین هزینه نهایی نقش دارد، که این موارد به شرح زیر است:

 • شهری که در آن سکونت دارید.
 • مهارت و تجربه پزشک در زمینه جراحی که انجام می دهد.
 • کلینیک یا بیمارستانی که مراجعه می کنید.
 • و….

برای اطلاع دقیق از هزینه ها باید به صورت حضوری به پزشک مورد نظر خود مراجعه کنید.

بالن معده چه مزایایی دارد

از آنجایی که بالون سیلیکونی پر از نمک در معده شما قرار می گیرد به شما کمک می کند تا میزان غذای شما محدود شود، که مهم ترین مزیت این عمل جراحی لاغری است و سریع تر احساس سیری می کنید.

به طور کلی این روش یک گزینه درمانی بی خطر برای کاهش وزن برای بیمارانی است که قصد عمل جراحی مانند اسلیو معده و بای پس معده در کرج ندارند.

همچنین این نکته قابل ذکر است که این روش برای افرادی که دارای فتق هیاتال و رفلاکس کنترل نشده هستند و سابقه مصرف داروهایی رقیق کننده خون یا جراحی معده دارند، توصیه نمی شود.

میزان کاهش وزن با بالن معده چقدر است؟

میزان کاهش وزن در هر فردی تفاوت دارد؛ اما با رعایت رژیم غذایی و فعالیت های ورزشی به طور میانگین موفق به کاهش حدود ۲۰ کیلوگرم می شوید.

رژیم غذایی پس از بالون معده

۰ تا ۳ روز پس از عمل

رژیم مایعات

طی سه روز اول باید تنها مایعات مصرف کنید. شما باید هر روز حدود هشت فنجان مایعات بنوشید و به اندازه جرعه‌ های کوچک و منظم باشد.

مایعاتی که می توانید مصرف کنید، شامل شیر کم چرب، دمنوش های گیاهی، آبمیوه های کم قند و رقیق، آب مرغ یا گوشت و… است.

طی این چند روز نباید غذاهای جامد مصرف کنید. احتمالا اشتها نیز ندارید، اما در نهایت پس از گذشت چند هفته به حالت نرمال باز می گردید.

۴ تا ۷ روز پس از عمل

رژیم غذایی نیمه جامد

پس از گذشت مدتی شروع به مصرف غذاهایی با بافت طبیعی نرم کنید از جمله ماست، سوپ، فرنی، پوره سیب زمینی، میوه های سرشار از فیبر، ماهی، گوشت بدون چربی و….

هر وعده غذایی شما باید کوچک باشد، به همین جهت توصیه می شود که از بشقاب کوچک تری استفاده کنید. باید حداقل هشت فنجان از مایعات بدون کافئین و کم کالری در بین وعده های غذایی خود میل کنید تا از کم آبی بدن جلوگیری شود.

نباید هنگام غذا خوردن نوشیدنی بخورید، ۳۰ تا ۴۵ دقیقه قبل و بعد از غذا صبر کنید.

گذاشتن بالن در معده

پس از گذشت ۱۰ روز

رژیم غذایی معمولی

طی این مدت اشتها طبیعی باز می گردد، باید تنها رژیم سالمی داشته باشید که شامل غذاهای سالم در اندازه های کوچک می شود.

با توجه به این که بالن معده دارید باید کالری دریافتی بین ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ کالری طی روز باقی بماند. کمی زمان می برد تا به این شرایط عادت کنید. همچنین در کنار رژیم غذایی سالم باید همیشه به طور منظم ورزش کنید.

درمان با بالون مناسب چه افرادی است؟

اگر شاخص توده بدنی یا BMI بین ۳۰ تا ۴۰ داشته باشید، گزینه خوبی برای شماست. همچنین اگر مایل به تغییر سبک زندگی خود هستید، به طور منظم وضعیت خود را پس از بالون پیگیری می‌کنید و همچنین سابقه عمل جراحی در معده یا مری ندارید، این عمل جراحی به شما پیشنهاد می شود.

بالون معده چه مشکلاتی را برطرف می کند؟

همانطور که می دانید چاقی منجر به بسیاری از بیماری ها می شود که با انجام این عمل می توانید به رفع بسیاری از این بیماری ها کمک کنید:

نتایج

باید به این نکته توجه کرد که بالن یک روشی دائمی نیست و برای افرادی که چاقی زیادی ندارند و یا افرادی که چاقی شدید به همراه بیماری هایی که آن ها را از انجام جراحی های چاقی محروم می نماید.

بالون معده باعث می شود بیمار احساس سیری سریع تر از حالت طبیعی را داشته باشد، که یک دلیلش می تواند این باشد که وجود این جسم روند تخلیه معده را آهسته تر می کند.

به نظر می رسد دلیل دیگر این است که بالون، باعث ایجاد تغییراتی در سطح هورمون هایی که اشتها را کنترل می کنند، می شود.

میزان کاهش وزن به میزان تغییرات ایجاد شده در سبک زندگی از جمله رژیم غذایی و ورزش بستگی دارد.

همانند سایر روش ها و جراحی هایی که به کم کردن وزن کمک می کنند، بالون معده نیز می تواند با برطرف شدن شرایط مرتبط با چاقی و اضافه وزن از جمله: رفلاکس اسید معده، بیماری های قلبی، فشار خون بالا، آپنه انسدادی خواب، دردهای مفصلی، دیابت نوع دو و کلسترول بالا همراه باشد. به یاد داشته باشید انتخاب بهترین جراح چاقی نقش به سزایی در میزان موفقیت جراحی دارد.

 

سوالات متداول در مورد بالون معده

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *