شماره تماس09396431423

کرج، چهارراه طالقانی، ب طرف آزادگان، کوچه مرجان، کوچه میرزایی، بعداز آزمایشگاه کیمیا

دکتر محمدجواد باقری » جراحی های چاقی » اسلیو معده، بهترین راه درمان چاقی
مدت زمان مطالعه ۱۸ دقیقه

اسلیو معده، بهترین راه درمان چاقی

داشتن اندام متناسب و کاهش وزن می تواند تاثیر بسیاری در زندگی و اعتماد به نفس افراد داشته باشد. اما گاهی اوقات رژیم غذایی و ورزش به تنهایی کمک کننده در کاهش وزن نیست و اضافه وزن تا حدی جدی می شود که به راحتی قابل حل نیست. ممکن است از تمامی روش های لاغری استفاده کرده باشید اما جوابی نگرفته باشید و به همین دلیل عمل اسلیو معده به شما پیشنهاد شده باشد که در این صورت شما دنبال اطلاعاتی در خصوص اسلیو معده باشید. در واقع عمل جراحی اسلیو معده به کمک افرادی که دچار چاقی مفرط و اضافه وزن هستند آمده است و به افراد در کاهش اشتها و کم کردن میزان کالری مصرفی کمک بسیاری می کند. اگر شما هم در کرج زندگی می کنید و به دنبال بهترین جراح چاقی برای اسلیو معده می گردید با ما همراه باشید تا ویژگی های چنین پزشکی را مورد بررسی قرار دهیم.

قرن دهم میلادی

جراحی چاقی برای اولین بار در قرن دهم و در کشور اسپانیا انجام شد. به دلیل وزن زیادی که پادشاه اسپانیا داشته پزشک لب های او را به هم میدوزد تا فقط مایعات بخورد و وزن کم کند.

سال ۱۹۵۴

بای پس روده برای اولین بار در سال ۱۹۵۴ و توسط شخصی به نام کارمن انجام شد و با تغییرات زیادی که در طول زمان کرده به شکل امروزی در آمده است.

سال ۱۹۹۴

در سال ۱۹۹۴ بای پس معده لاپاراسکوپی توسط پزشکان معرفی شد. با وجود اینکه روش های انجام این روش تغییر کرده است، هنوز مورد استفاده قرار می گیرد.

سال ۱۹۹۸

جراحی اسلیو معده برای اولین بار سال ۱۹۹۸ توسط پزشکان معرفی شد. در ابتدا جراحی اسلیو قرار بود که در دو مرحله انجام شود اما به دلیل نتایج بسیار خوبی که در مرحله اول داشت در یک مرحله انجام شد.

اسلیو معده چیست؟

اسلیو معده نوعی عمل جراحی چاقی است برای کاهش وزن سریع، در افراد چاق و دارای اضافه وزن است. این روش عمل جراحی لاغری، در چند سال اخیر به دلیل اینکه باعث کاهش اشتها می شود و عوارض زیادی ندارد، بین افراد محبوبیت بسیاری پیدا کرده است. زیرا به افراد کمک می کند تا مواد غذایی کمتری مصرف کنند که این خود باعث لاغری فرد می شود. در طی عمل جراحی لاغری اسلیو معده با استفاده از روش هایی معده را کوچک می کنند. جراح لاغری از دو روش برای انجام این کار در قالب جراحی استفاده می کند. این عمل سبب کاهش حجم معده و در نتیجه کم شدن اشتها شده که نتیجه آن سبب کاهش وزن می گردد. این روش ها عبارتند از :

 • اسلیو معده به روش معمولی
 • جراحی اسلیو معده با لاپاراسکوپی

اسلیو معده به روش معمولی

در طی این روش جراحی، یا حجم معده را کم می کنند که در نتیجه باعث کاهش اشتها و کمتر غذا خوردن فرد پس از جراحی می شود. یا اینکه با تغییر مسیر جذب مواد غذایی، باعث کمتر شدن جذب مواد غذایی مصرفی بیمار می شود. در نتیجه کم شدن جذب مواد غذایی کاهش وزن بیمار را به همراه دارد.

جراحی اسلیو معده با لاپاراسکوپی

جراحی اسلیو معده اغلب از طریق لاپاراسکوپی صورت می گیرد. در واقع در این عمل با کم کردن و محدود کردن اندازه معده باعث کم شدن مواد مواد غذایی مصرفی می شوند. در این روش به جای باز کردن کل شکم، با دو یا سه برش، عمل اسلیو را انجام می دهند.

اسلیو معده

عمل اسلیو معده چگونه انجام می شود؟

کاهش اشتها و کاهش جذب مواد غذایی می تواند برای افراد چاق و دارای اضافه وزن شدید بسیار موثر و کمک کننده باشد.

در این جراحی با برداشتن انبار معده، شکل معده به لوله باریکی تبدیل می شود و به دلیل این که قسمت اشتها زا در معده برداشته می شود، باعث کاهش اشتها فرد می شود و  بیمار بعد از انجام جراحی با خوردن مقدار کم تری از مواد غذایی احساس سیری پیدا می کند. بنابراین کمتر خوردن مواد غذایی باعث کمتر شدن کالری مصرفی فرد شده و کاهش وزن در فرد مشاهده می شود.

در جراحی اسلیو معده از طریق لاپاراسکوپی، دستگاهی وارد شکم می شود و قسمتی از حجم معده را برداشته و از شکم خارج می کنند.طی این فرآیند صرفا قسمتی از معده برداشته می شود که هورمون گرسنگی (Ghrelin)  ترشح می کند. با برداشتن قسمتی از معده که که این هورمون را ترشح می کند این هومون کمتر ترشح می شود و در نتیجه حس گرسنگی در فرد به صورت نرمال می شود.

بای پس معده

مراحل جراحی بای پس معده

در جراحی بای پس معده یک ساک کوچک در معده ایجاد می شود که این ساک معده در بای پس کلاسیک در حدود سی تا پنجاه سی سی ظرفیت دارد. در مینی بای پس این حجم معده و حجم آن ساک بیشتر است.

در روند جراحی بخشی از معده و بخشی از مسیر عبوری غذا کنار گذاشته می شود و بدین ترتیب دیگر غذا از آن سمت عبور نمی کند.

مجموع تمامی این کارها سبب می شود تا فرد کمتر غذا بخورد، اشتهای کمی داشته باشد و میزان غذای که می خورد از روده جذب نشود این یک عمل محدود کننده است و عمل سوء جذبی است که سبب اختلال جذب مواد غذایی می شود.

تفاوت مینی بای پس با بای پس معده کلاسیک

مینی بای پس معده با نام علمی Single Anastomosis Gastric Bypass یا OAGB (One Anastomosis Gastric Bypass) تفاوتشان با بای پس کلاسیک در این است که در بای پس Single Anastomosis تنها یک پیوند بین معده و روده باریک وجود دارد. در صورتی که بای پس معده یک پیوند بین معده و روده باریک و یک پیوند دیگر بین روده باریک و بخش دیگر وجود دارد.

مدت زمان عمل بای پس Single Anastomosis کمتر است و احتمال بروز عوارض به نسبت بای پس کلاسیک کمتر است. عمل جراحی بای پس امروزه جایگاه ویژه ای بین جراحی کلاسیک معده و جراحی های باریاتیک پیدا کرده است. تنها افرادی که بای پس کلاسیک را به مینی بای پس ترجیح می دهند افرادی هستند که رفلاکس شدیدی دارند و یا رفلاکس بعد از عمل جراحی پیدا کرده اند، این افراد بهتر است بای پس کلاسیک انجام دهند.

عمل اسلیو معده چه مزایا و معایبی دارد؟

مزایا

 • کاهش وزن بسیار در طی ۱۸ ماه پس از انجام جراحی اسلیو معده
 • کاهش احساس گرسنگی و کم شدن اشتها در بیماران پس از جراحی
 • حفظ روده در مسیر گوارشی
 • عدم نیاز به قرار دادن جسمی خارجی در بدن
 • زمان کوتاه جراحی
 • عدم بروز مشکلات گوارشی ناشی از نبود قسمتی از روده
 • دردناک نبودن جراحی به شیوه لاپاراسکوپی
 • حفظ پیلور معده
 • آسان بودن عمل نسبت به عمل بای پس معده

معایب

 • کم تر بودن کاهش وزن بیمار نسبت به عمل بای پس معده
 • غیر قابل برگشت بودن این جراحی و و خارج کردن قسمت جدا شده از معده

مزایا و معایب جراحی بای پس معده

بزرگترین مزیت جراحی بای پس این است که؛ بخشی از روده از سیستم جذب غذا حذف می شود. ابتدای روده باریک است و قسمتی از آنزیم ها از این قسمت ترشح یا مونولیت می شود، حذف شدن جذب غذا از این قسمت به بیماران دیابتی و بیمارانی که مشکلات متابولیک بخاطر چاقی دارند کمک بسیار زیادی می کند.

معایب جراحی بای پس معده نسبت به اسلیو

احتمال زخم محل عمل پیوند معده به روده، عدم دسترسی آسان به آن قسمت معده که از روده جدا شده است و شاید در بعضی مواقع ایجاد هرنی های داخلی از معایب و پیچیدگی های جراحی بای پس معده نسبت به اسلیو می باشد. به طور معمول این معایب در بای پس معده کلاسیک بیشتر شایع است.

عوارض جراحی چاقی

اسلیو معده چه عوارض و خطراتی می تواند داشته باشد؟

اگر قصد انجام این جراحی لاغری  را دارید بهتر است با برخی از عوارض احتمالی که ممکن است پس از جراحی رخ بدهد آشنا شوید و درباره آن بیشتر بدانید. جراحی اسلیو معده نیز مانند جراحی های دیگر اگر توسط پزشکی بی تجربه انجام شود قطعا دارای عوارض بسیاری خواهد بود.

از عوارض جراحی اسلیو معده عبارتند از :

 • کمبود ویتامین در بدن بیمار یکی از عوارض این جراحی است. بعد از جراحی اسلیو معده فرد ممکن است دچار کمبود ویتامین و مواد معدنی در بدن شود.
 •  تاثیر و عوارض داروی بیهوشی برا اثر این جراحی بر بدن است. که می تواند باعث بروز برخی مشکلات شود.
 • پس از جراحی نیز ممکن است بیمار دچار عفونت و خونریزی گردیده و یا دچار نشتی شده که البته این عارضه امری جدی ولی نادر است.
 • ممکن است در دستگاه گوارش فرد اختلال به وجود بیاید ودچار برخی مشکلات گوارشی مانند تهوع، استفراغ و یبوست شود.
معایب اسلیو معده

چه مراقبت هایی باید بعد از اسلیو معده صورت گیرد؟

جراحی لاغری اسلیو معده نیز مانند تمامی جراحی ها نیاز به مراقبت هایی پس از جراحی دارد. در واقع با انجام این مراقبت ها می توانید به نتایج  مطلوبی از جراحی خود دست پیدا کنید. داشتن رژیم غذایی مناسب، پس از جراحی اسلیو معده بسیار مهم است. زیرا که شما با پیروی از رژیم غذایی توصیه شده توسط پزشک به اهداف جراحی اسلیو معده که کاهش وزن است دست پیدا می کنید.

مراقبت های پس از جراحی اسلیو معده شامل سه مرحله است که برای کاهش وزن و مراقبت از معده پس از جراحی باید تمامی این مراحل رعایت شده و به دقت انجام شود.

 1. مرحله اول مراقبت های پس ازجراحی اسلیو معده به مصرف مایعات اختصاص دارد؛ که بیمار باید روزانه ۲ لیتر مایعات مصرف کند. مانند مایعات صاف شده مثل آب سوپ، آب گوشت، آب میوه رقیق شده، آب دوغ بدون گاز و …
 2. در مرحله دوم از مراقبت های پس از جراحی اسلیو معده، بیمار باید از غذا های پوره ای مانند یا له شده استفاده کند و مصرف این نوع از غذا ها به بیمار توصیه می شود.
 3. در مرحله سوم از مراقبت های پس از جراحی اسلیو معده که در طول ماه دوم می باشد، مصرف غذا های نرم مانند سبزیجات، کمپوت ها،برنج به بیمار پیشنهاد می شود و در این مرحله بیمار باید وعده های غذایی خود را به روزی ۳ یا ۴ وعده کاهش دهد.
 4. در مرحله آخر از مراقبت های بعد از جراحی اسلیو معده بیمار می تواند رژیم غذایی طبیعی داشته باشد و روزی ۳ وعده غذایی داشته باشد.
 5. انجام برخی از تمرینات نیز به بهبود روند جراحی کمک بسیاری می کند.
مشاوره جراحی چاقی

پاسخ به سوالات شما در مورد چاقی و جراحی های چاقی

عکس دکتر محمدجواد باقری

دکتر محمدجواد باقری

بورد تخصصی جراحی عمومی
فلوشیپ فوق تخصصی جراحی چاقی و متابولیک و لاپاروسکوپی پیشرفته

برچسب ها:
مقالات مرتبط
بهترین جراح چاقی در کرج

بهترین جراح چاقی در کرج

چاقی یک نوع بیماری است در اثر عوامل متعددی بروز پیدا می کند. چاقی نه تنها باعث کاهش اعتماد به نفس در افراد می شود بلکه...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۶ دیدگاه ها
 1. سحر

  خیلی عالی و مفید بود

  پاسخ
  • تیم محتوا

   خوشحالیم که مقاله مورد پسندتون بوده

   پاسخ
 2. سبا

  دکتر باقری عااالین من پیششون اسلیو کردم

  پاسخ
  • تیم محتوا

   سپاس

   پاسخ
 3. سینا

  من میخوام اسلیو انجام بدم چطوری باید مشاوره شم؟

  پاسخ
  • تیم محتوا

   لینک شمار ه تماس داخل مقاله هست

   پاسخ
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *