شماره تماس09396431423

کرج، چهارراه طالقانی، ب طرف آزادگان، کوچه مرجان، کوچه میرزایی، بعداز آزمایشگاه کیمیا

دکتر محمدجواد باقری » جراحی های چاقی » جراحی پلاستیک و ترمیمی بعد از کاهش وزن زیاد
مدت زمان مطالعه ۱۲ دقیقه

جراحی پلاستیک و ترمیمی بعد از کاهش وزن زیاد

جراحی پلاستیک و ترمیمی بعد از کاهش وزن زیاد از جمله عمل های مورد نیاز برای افرادی است که در یک دوره، کاهش وزن شدیدی را تجربه کرده اند. از دست دادن مقدار بسیار زیاد وزن دستاوردی است که در زندگی افرادی که با مشکل اضافه روبه رو هستند، تغییرات بزرگی ایجاد می کند. اما نکته مهمی که باید به آن توجه کرد، شل شدگی، افتادگی بدن و پوست اضافی است که پس از کاهش وزن شدید ایجاد می شود. بعضی از بیماران برای رفع پوست اضافی و بافت چربی که می توانند پس از کاهش وزن باقی بماند، به روش های کانتورینگ بدن نیاز دارند. انواع روشهای جراحی پلاستیک مورد نیاز پس از کاهش وزن قابل توجه، با توجه به شرایط بیمار انجام شده و انجام نوع آن به بدن بیمار بستگی دارد و می تواند شامل جراحی ابدومینوپلاستی (برداشتن پوست شکم) برای از بین بردن پوست اضافی و بافت بیش از حد، جراحی پستان برای از بین بردن افتادگی یا کاهش حجم سینه ها، جوان سازی صورت، لیفت بازو یا لیفت ران برای از بین بردن پوست اضافی یا افتادگی پوست در قسمت های مختلف بدن و سایر روش ها باشد.

جراحی باریاتریک شامل روش هایی است که در افراد چاق انجام می شود. این جراحی ها برای افرادی که مقدار قابل توجهی وزن دارند، مؤثر است. با این حال، بسیاری از افرادی که به چنین کاهش وزنی دست می یابند، چین های اضافی اطراف شکم، ران، باسن، سینه ها، بازوها، صورت و گردن، آن ها را آزار می دهد. از این رو عمل پلاستیک به بهبود آن کمک می کند. بسیاری از افرادی که ۱۰۰ پوند یا بیشتر وزن کم کرده اند از موفقیت خود بسیار خوشحال هستند. اگرچه بعد از کاهش وزن زیاد، هنوز ممکن است چین های پوستی شل بر روی بدن خود داشته باشند. به همین منظور جراحی پلاستیک می تواند پوست اضافی را از بین ببرد و باعث بهبود شکل بافت در بازوها، ران ها، سینه ها، باسن، صورت و شکم شود.

جراحی زیبایی بعد از جراحی باریاتریک

جراحی باریاتریک یا جراحی کاهش وزن شامل روش های مختلفی است که در افراد چاق انجام می شود. این جراحی ها برای افرادی که مقدار قابل توجهی وزن دارند، بسیار مؤثر است. این می تواند زندگی را تغییر دهد – کاهش خطر ابتلا به بیماری مزمن، کاهش فشار در مفاصل، بهبود ظاهر و افزایش اعتماد به نفس در افرادی که به کاهش وزن دست می یابند اما این جراحی ها نگرانی های مربوط به کاهش وزن را برطرف نمی کنند. اغلب، هنگامی که کسی سال ها مقدار زیادی اضافه وزن داشته باشد، پوست پس از کاهش وزن شل و آویزان می شود. این بیماران ممکن است بدن سبک تری داشته باشند اما با افتادگی پوست لزوماً کنار نمی آیند.

جراحی-پلاستیک-بعد-از-کاهش-وزن

کاندید مناسب جراحی پلاستیک پس از کاهش وزن

ممکن است زمانی برسد که کاهش وزن چشمگیر افراد باعث ثبات وزن شان شود، اما برای از بین بردن افتادگی و آویزان شدن پوست نیاز به کانتور بدن دارند. اما همه افراد بلافاصله پس از کاهش وزن یا جراحی چاقی، نمی توانند اقدام به لیفت بدن و جراحی پلاستیک و ترمیم نمایند، معمولا این افراد باید دارای شرایط زیر باشند:

وزن فرد حداقل شش ماه پس از کاهش وزن ثابت بوده و احتمال کاهش وزن بیش از این مقدار وجود نداشته باشد. اما به طور کلی برای نتایج مطلوب، کانتورینگ بدن نباید تقریباً دو سال پس از شروع کاهش شدید وزن انجام شود. این زمان باعث می شود که پوست شما تا حد ممکن کوچک شده و تغذیه فرد تثبیت و بهینه شود. این موارد به بهبود فرد پس از عمل لیفت بدن کمک شایانی می کند.

فرد باید بدون شرایط پزشکی مزمن، مانند دیابت یا بیماری قلبی بوده و از شرایط سلامتی خوبی برخوردار باشد. افرادی که از نظر سلامتی ضعیف هستند، کاندیداهای خوبی برای جراحی پلاستیک و ترمیمی بعد از کاهش وزن زیاد  نیستند. این افراد برای انجام جراحی پلاستیک و لیفت بدن باید از پزشک معالج خود مجوز جراحی دریافت کنند.

افرادی که پس از کاهش وزن قصد انجام عمل جراحی پلاستیک و ترمیمی را دارند، باید تغذیه سالم داشته باشند زیرا مشکلاتی مانند کمبود پروتئین می تواند در بهبود اختلال ایجاد کند.

افرادی که سیگار می کشند، باید حداقل شش هفته قبل از جراحی سیگار را ترک کنند. زیرا سیگار کشیدن روند بهبودی را کند می کند و خطر عوارض جدی را در حین و بعد از جراحی افزایش می دهد.

فرد به لحاظ روحی دارای توان و روحیه ای قوی باشد چرا که  روش های کانتورینگ جراحی نیاز به صبر و تحمل دارند.

علت نیاز به جراحی زیبایی پس از کاهش وزن

یکی از سوالات رایج این است که چرا احتمال دارد پس از کاهش وزن به جراحی زیبایی نیاز داشته باشیم؟ گفتنی است، کاهش چشمگیر وزن یک موفقیت بزرگ است و به ویژه در افزایش سلامتی و عزت نفس مؤثر است. با این حال، بسیاری از افرادی که به چنین کاهش وزنی دست می یابند، چین های اضافی اطراف شکم، ران، باسن، سینه ها، بازوها، صورت و گردن، آن ها را آزار می دهد. این بدان دلیل است که پوست با تجمع چربی در مدت زمان طولانی کشیده می شود و هنگامی که مقدار زیادی از وزن از دست می رود، پوست و بافت ها اغلب فاقد خاصیت ارتجاعی می شوند و ممکن است به طور دائمی آسیب ببینند و نتوانند دوباره به سطح مناسب خود برسند. اگر موفق به از دست دادن وزن قابل توجه شده اید و چین و چروک های اضافی پوست شما باقی مانده است، جراحی زیبایی ممکن است تنها راه کمک به تغییر شکل بدن و کامل کردن مسیر کاهش وزن باشد.

مشکلات پوست اضافی

پوست اضافی می تواند فعالیت های روزمره شما مانند لباس پوشیدن را تبدیل به یک کار طاقت فرسا کند. این می تواند تحرک شما را محدود کند و همچنین باعث عدم بهداشت و مشکلات پزشکی مانند زخم و بثورات آلوده شود. همچنین ممکن است از این که بدن شما تصویر مثبت تری را که اکنون از خود دارید منعکس نمی کند، ناامید شوید.

کانتورینگ بدن (لیفت بدن)

جراحی لیفت بدن یکی از متداول ترین روش هایی است که برای بهبود ظاهر بدن پس از جراحی کاهش وزن مورد استفاده قرار می گیرد. برای انجام این روش، جراح یک برش در امتداد شکم ایجاد می کند و پوست اضافی و افتاده را برش داده و محل برش را بخیه می کند. همچنین جراح پوست اضافی در ناحیه باسن، پهلو، کمر، ران و بازوها را با همان روش ذکر شده، برش داده و از بین می برد. بدین ترتیب نواحی ذکر شده دارای پوستی و بافتی سفت و محکم می  شوند. لیپوساکشن اغلب برای از بین بردن چربی و بهبود خط بدن همراه با این روش ها  استفاده می شود. افزایش حجم باسن نیز ممکن است انجام شود زیرا باسن اغلب با کاهش وزن شدید صاف شده و برجستگی خود را از دست می دهد. در واقع علاوه بر بریدن پوست های اضافی، جراحی های ترمیمی مانند برجسته سازی باسن و سینه نیز در کانتورینگ بدن انجام می گردد. جراحی پلاستیک و ترمیمی بعد از کاهش وزن زیاد می تواند ظاهر فرد را به طرز چشمگیری تغییر دهد و نتایج حاصل از آنها نیز معمولا دائمی هستند.

جراحی لیفت بدن می تواند ظاهر شما را به طرز چشمگیری تغییر دهد و نتایج به جز از دست دادن استحکام طبیعی که با افزایش سن همراه است، دائمی هستند اما لیفتینگ بدن بدون خطر نیست. به عنوان مثال، جای زخم خواهد ماند. برخی از افراد همچنان با مشکل شلی پوست رو به رو هستند و برخی از افراد به یک عمل زیبایی مجدد نیاز دارند. هرچه BMI (شاخص توده بدن) شما بالاتر باشد، احتمال بروز عوارض نیز بیشتر است. عوارض احتمالی لیفت بدن شامل خونریزی، عفونت، نکروز بافتی، جای زخم غیرطبیعی و تشکیل سروما – توده ای که در اثر تجمع مایعات در اندام یا بافت ایجاد می شود، می باشد.

انواع روش های کانتورینگ بدن

روش های متعددی به کانتورینگ بدن کمک می نماید که عبارت است از:

ابدومینوپلاستی

برای برداشتن چربی و پوست اضافی از شکم و سفت شدن عضلات زیرین شکم، جراحی ابدومینوپلاستی انجام می شود. خطوط شکم را بهبود می بخشد و شکمی صاف برای شما می سازد. پانیکولکتومی نوعی اصلاح شکم در بیمارانی است که دارای چربی بیش از حد در ناحیه شرمگاه هستند. این عمل در قسمت پایین و زیر شکم انجام می شود و فقط پوست و چربی اضافی برداشته می شود.

لیفت ران

همان طور که از اسم آن مشخص است لیفت ران، افتادگی پوست ران را که به دلیل افزایش وزن بیش از حد کشیده شده است، اصلاح می کند. این عمل ران ها را متناسب با پاها و بقیه بدن شما می کند.

لیفت پایین بدن

بسیاری از بیماران دریافتند که بیشترین کاهش وزن در مناطقی مانند باسن و ران ها اتفاق می افتد. لیفت بدن، که به آن لیپکتومی نیز گفته می شود، پوست اضافی شکم، باسن، ران های خارجی و باسن را از بین می برد.

عوارض کانتورینگ بدن

لیفتینگ بدن نیز مانند سایر عمل های جراحی و زیبایی بدون خطر نیست. به عنوان مثال، باقی ماندن جای زخم از عوارض اولیه آن به شمار می رود. هرچه BMI (شاخص توده بدن) فرد بالاتر باشد، احتمال بروز عوارض نیز بیشتر است. عوارض احتمالی لیفت بدن شامل خونریزی، عفونت، مرگ بافتی، جای زخم غیرطبیعی و تشکیل سروما ( توده ای است که در اثر تجمع مایعات در اندام یا بافت ایجاد می شود) می باشد.

انتظارات و مراقبت های پس از جراحی پلاستیک

در واقع اولین قدم برای انجام جراحی پلاستیک ترمیمی روشن کردن انتظارات و نتایج حاصل از جراحی است. در این مرحله روش مناسب برای بر اساس اهداف، نیازهای آناتومیکی و سلامت کلی بیمار برای انجام جراحی تعیین میشود. معمولا روش های به کار برده شده باید شامل تغییر در مناطقی از بدن مانند صورت، گردن، بازوها، شکم، پشت، باسن یا ران ها باشند. بیمارانی که مقادیر عظیمی از وزن خود را از دست داده اند، قبل از هرگونه جراحی به پشتیبانی کافی تغذیه ای احتیاج دارند زیرا مواد مغذی اصلی ترمیم کننده زخم در این جمعیت کم است.

برای این روش های جراحی بیهوشی عمومی لازم است و بعضی اوقات نیاز به بستری شبانه در بیمارستان دارند. زمان بازیابی، بسته به اینکه کدام قسمت از بدن مورد جراحی قرار گرفته است،  متفاوت است. با رژیم غذایی مناسب و ورزش، نتایج حاصل از روش های کانتورینگ بدن و جراحی پلاستیک و ترمیمی بعد از کاهش وزن زیاد می تواند بهتر و پایدار تر باشد. پس از جراحی فرد باید مراقبت های لازم که شامل نوع خوابیدن، روش های استفاده از سرویس بهداشتی و حمام و همچنین نکات بهداشتی را از پزشک خود دریافت کند.

سوالات متداول جراحی پلاستیک بعد از جراحی چاقی

عکس دکتر محمدجواد باقری

دکتر محمدجواد باقری

بورد تخصصی جراحی عمومی
فلوشیپ فوق تخصصی جراحی چاقی و متابولیک و لاپاروسکوپی پیشرفته

برچسب ها:
مقالات مرتبط
بهترین جراح چاقی در کرج

بهترین جراح چاقی در کرج

چاقی یک نوع بیماری است در اثر عوامل متعددی بروز پیدا می کند. چاقی نه تنها باعث کاهش اعتماد به نفس در افراد می شود بلکه...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *