شماره تماس09396431423

کرج- جهانشهر- میدان مدنی- خیابان مهران- ساختمان جهانشهر- طبقه دوم- واحد 5

صفحه اصلی 9 جراحی های چاقی 9 انواع فتق و درمان آن با لاپاراسکوپی
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

انواع فتق و درمان آن با لاپاراسکوپی

فتق زمانی اتفاق می افتد که یک بافت از ناحیه بدن دچار برآمدگی می شود. برخی از فتق ها ممکن است علائم آن ها زیاد حاد نباشد و برخی دیگر اورژانسی باشند. ما در این مقاله قصد داریم درباره انواع فتق، روش های درمانی و نواحی مختلف بدن که می توانند دچار فتق شوند، صحبت نماییم.


انواع فتق

انواع-فتق
 • فتق اینگوینال
 • فتق اپی گاستریک (فتق سردل)
 • فتق فمورال
 • فتق هیاتال
 • فتق برشی
 • فتق ناف

فتق اینگوینال (وابسته به کشاله ران)

فتق اینگوینال وقتی اتفاق می افتد که بخشی از روده یا چربی از دیواره پایینی شکم دچار برجستگی شده باشد. برآمدگی معمولاً از کانال اینگوینال عبور می کند که در ناحیه کشاله ران قرار دارد. این نوع فتق می تواند در برخی از افراد، بخشی از روده باریک و حتی در برخی از زنان، در اندام های تولید مثل زنان وجود داشته باشد.

فتق اینگوینال معمولاً در سمت راست بدن ایجاد می شود. این موارد در مردان بیش تر از زنان مشاهده می شود. آمار احتمالی حاکی از آن است که معمولا 27 درصد مردان و تنها 3 درصد زنان در طول زندگی خود دچار این نوع فتق می شوند.

گاهی اوقات تشخیص تفاوت بین فتق استخوان ران و اینگوینال دشوار است. در مردان، فتق اینگوینال نه تنها در کشاله ران، بلکه در کیسه بیضه نیز می تواند سبب برآمدگی شود.

فتق اپی گاستریک (فتق سردل)

فتق اپی گاستریک، فتقی است در ناحیه اپی گاستریک شکم که در بالای ناف شکم و در زیر دنده قرار دارد. در صورتی که فردی دچار فتق اپی گاستریک شده باشد، می تواند آن را در هنگام فشار به دیواره شکم مانند سرفه کردن، خندیدن و یا تحمل اجابت مزاج احساس کند. همچنین ممکن است در اطراف فتق، کمی درد یا حساسیت پیدا کند.

فتق فمورال

فتق فمورال هنگامی اتفاق می افتد که بافتی ضعیف از کشاله ران یا ران داخلی رانده می شود. این فتق ممکن است یک توده کوچک تا متوسط ​​در فمورال ایجاد کند..

حدود 2 الی 4 درصد از منشا تمامی فتق هایی که در کشاله ران ایجاد می شوند، فمورال هستند. در این نوع فتق، زنان بیش تر از مردان دچار می شوند.

فتق فمورال می تواند به دلیل نزدیک بودن شریان به استخوان ران سبب نگرانی شود. به همین دلیل ممکن است بر روی رگ های خونی نیز تأثیر بگذارد و سبب جلوگیری جریان خون به پا و یا از طریق آن شود. به همین دلیل، پزشکان سعی می کنند از بروز فتق فمورال جلوگیری کرده و در صورت بروز، آن را با جراحی درمان کنند.


فتق هیاتال

فتق هیاتال، فتق معده و مری  به داخل قفسه سینه است. چهار نوع دارد و می تواند باعث علائم زیر شود :

 • ریفلاکس معده
 • برگشتن محتویات غذا به دهان
 • در موارد نادرتر گیر کردن معده

برخی از افراد با فتق هیاتال متولد می شوند، در حالی که برخی دیگر از افراد با افزایش سن دچار این نوع فتق می شوند.

فتق برشی

فتق برشی یا انسیزیونال می تواند بعد از هرنوع جراحی شکمی می تواند اتفاق بیفتد و فقط بعد از جراحی های معده نیست. معمولاً شامل برشی در وسط معده است. اگر زخم های جراحی به طور کامل بهبود پیدا نکنند، آن شخص می تواند در معرض این نوع فتق قرار بگیرد.

برخی از پزشکان ممکن است از عبارات “فتق شکمی” و “فتق برشی” به جای یکدیگر استفاده کنند. فتق شکمی به هر نوع فتقی گفته می شود که در امتداد خط میانی معده ایجاد می شود، در صورتی که همه فتق های شکمی فتق برشی نیستند.

فتق ناف

فتق ناف به فتقی گفته می شود که در آن بافت ناف شکم، دچار برآمدگی و برجستگی می شوند. طبق برآورد کالج جراحان آمریکا 10 درصد از کل فتق های شکمی، مربوط به فتق ناف هستند.

این نوع فتق سبب برآمدگی قابل ملاحظه ای در داخل یا اطراف ناف شکم می شوند که معمولاً هنگام سرفه یا فشار در هنگام دفع روده بدتر می شود.


چه روش های درمانی برای انواع فتق وجود دارد؟

فتق معده در اکثریت مواقع نیاز به جراحی دارد بهتر است قبل از اینکه فتق معده حالت گیر کرده پیدا کند و نیاز به جراحی اورژانسی پیدا کند، بهتر است درمان شود.

درمان-انواع-فتق-به-روش-لاپاراسکوپی

امروزه با پیشرفت لاپاراسکوپی، بسیاری از انوع فتق های ذکر شده، توسط لاپاراسکوپ و بدون برش بزرگ شکمی انجام می شود. در این روش با سه عدد برش یک تا نیم سانتی می توانند لاپاراسکوپ را وارد شکم کرده و فتق ها را درمان کنند. سپس توری انداخته می شود. میزان درد و عود این روش ها نسبت به روش های قدیمی تر و باز، کم تر از آن هاست.

یکی از نکاتی که در روش لاپاراسکوپی وجود دارد این است که به دلیل برش های کوچک تر زیبایی آن به نسبت روش های دیگر بیش تر است. به این معنا که تعداد بخیه ها روی شکم کم تر بوده و سبب زیباتر ماندن حالت شکم می شود.


علائم فتق حاد

علائم فتق حاد

در صورتی که علائم فتق شدید باشد، باید فورا به پزشک مراجعه نمود. برخی از این علائم عبارتند از :

 • تب
 • یبوست
 • استفراغ
 • حالت تهوع
 • درد ناگهانی و شدید در محل فتق

چه روش هایی جهت پیشگیری از فتق وجود دارد؟

اکثر افراد نمی توانند از فتق جلوگیری کنند چرا که فتق می تواند خود به خود اتفاق بیفتد. با این حال، می توان از ابتلا به فتق جلوگیری نمود. برخی از راه های پیشگیری عبارتند از :

 • داشتن بدنی سالم با وزن کم تا فشار کم تری به دیواره شکم وارد شود.
 • از استعمال سیگار خودداری شود.
 • هنگام بالا بردن وزنه از فشار بیش از حد خودداری شود. بالا بردن وزنه های خیلی سنگین می تواند فشار زیادی را بر دیواره شکم وارد کند.
 • از زور زدن و فشار هنگام دفع اجتناب شود. خوردن یک رژیم غذایی با فیبر بالا و نوشیدن مقدار زیادی آب می تواند به سهولت دفع مدفوع کمک بسیاری کند.

عکس دکتر محمدجواد باقری

دکتر محمدجواد باقری

بورد تخصصی جراحی عمومی
فلوشیپ فوق تخصصی جراحی چاقی و متابولیک و لاپاروسکوپی پیشرفته

برچسب ها:
مقالات مرتبط
عوارض داروهای لاغری

عوارض داروهای لاغری

امروزه راهکارهای زیادی برای کاهش وزن، از جمله داروهای لاغری به افراد پیشنهاد می شود که باعث سردرگمی آنها شده است. ابتدا...

درمان سلولیت؛ چاقی موضعی

درمان سلولیت؛ چاقی موضعی

سلولیت با ایجاد گودی یا برآمدگی روی ران ها، باسن، شکم و... نمایان می شود. این عارضه بیشتر در خانم ها مشاهده شده است. گاهی...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *