شماره تماس09106141630

کرج- جهانشهر- میدان مدنی- خیابان مهران- ساختمان جهانشهر- طبقه دوم- واحد 5

صفحه اصلی 9 جراحی های چاقی 9 عوارض داروهای لاغری
مدت زمان مطالعه ۶ دقیقه

عوارض داروهای لاغری

امروزه راهکارهای زیادی برای کاهش وزن، از جمله داروهای لاغری به افراد پیشنهاد می شود که باعث سردرگمی آنها شده است.

ابتدا باید برای داشتن انتخابی صحیح، در خصوص انتخاب هر یک از راهکارهای کاهش وزن اطلاعات کافی داشته باشید تا در نهایت نوع مناسبی را انتخاب کنید.

لاغری از دغدغه های بسیار مهم افرادی است که دچار افزایش وزن زیادی هستند و راهکارهای مختلفی را برای رسیدن به وزن ایده آل خود امتحان می کنند.

باید به این نکته توجه داشته باشید تنها روشی را برای کاهش وزن انتخاب کنید، که موثر و ایمن باشد. ممکن است بسیاری از افراد پس از اینکه از ورزش و رژیم غذایی نتیجه‌ای نگرفته‌ اند، به قرص های لاغری روی آورده باشند که در اغلب مواقع عوارض داروهای لاغری بسیار جدی بوده است.

داروهای لاغری

یکی دیگر از موثرترین روش های لاغری که پس از نتیجه نگرفتن از رژیم غذایی و تمرینات ورزشی به افراد توصیه می شود، انجام جراحی لاغری مانند اسلیو معده در کرج است. 

به طور کلی نوع جراحی که برای افراد در نظر گرفته می شود، بسته به شرایط هر فرد متفاوت خواهد بود. 

آنچه که باید در خصوص داروهای لاغری بدانید

با مصرف داروهای لاغری عوارضی از جمله حالت تهوع، یبوست یا اسهال بسیار شایع است و ممکن است گاهی با گذشت زمان این علائم کاهش پیدا کند.

برخی از افراد نیز در بعضی از مواقع با عوارض جدی رو به رو می شوند. بسیاری از افراد، با قطع مصرف داروهای لاغری، همان مقداری که با مصرف آن کم کرده اند، مجدد دچار افزایش وزن می شوند.

با این حال، اگر تغییرات سالمی در سبک زندگی خود ایجاد کرده باشند، روند کاهش وزن دائمی خواهد بود.

آشنایی با چندین عوارض داروهای لاغری

  • داروهای محرکی مانند فنترمین می تواند منجر به بی خوابی، افزایش فشار خون، بی قراری، وابستگی به مواد مخدر، سریع شدن ضربان قلب و… شوند.
  • دارویی مانند اورلیستات که در جذب چربی اختلال ایجاد می کند، می تواند منجر به عوارضی از جمله لکه بینی، ایجاد گاز در شکم و شل شدن مدفوع شود که از عوارض این نوع از داروهای لاغری است که باید دائما این مشکلات را تحمل کنید.
  • قرص های رژیمی که بر انتقال دهنده های عصبی در مغز تاثیر می گذارد مانند بوپروپیون و نالترکسون می تواند با علائمی از جمله سردرد، خشکی دهان، سرگیجه، حالت تهوع، استفراغ و یبوست همراه باشد.
  • بسیاری دیگر از داروهای کاهش وزن از نوع محرکی مانند فنترمین یا دی اتیل پروپیون تنها برای استفاده کوتاه مدت به طور مثال تا 12 هفته، به دلیل خطر وابستگی و سایر عوارض جانبی توصیه می شود.

با این حال داروهایی از جمله اورلیستات نیز وجود دارد که برای کاهش وزن طی طولانی مدت، به هدف حفظ وزن مصرف خواهد شد.

داروهای لاغری
داروهای لاغری

عوارض جدی ناشی از داروهای لاغری

همانطور که گفتیم عوارض داروهای لاغری ممکن است چندان مهم نباشد و به صورت موقتی ایجاد شود؛ اما، همیشه اینطور نیست. 

گاهی برخی از افراد داروهایی مصرف می کنند که متوجه عوارض جدی ناشی از مصرف آن می شوند. برخی از عوارض و هشدارهای مهم ناشی از مصرف این دارو به شرح زیر است:

  • بسیاری از داروهای کاهش وزن که به عنوان آمین های سمپاتومیمتیک شناخته می شود، می تواند قلب را تحریک کند و در نهایت منجر به افزایش فشار خون و تاکی کاردی یا بالا رفتن ضربان قلب شود.
  • قرص های لاغری حاوی آمفتامین با علائم و عوارض جدی از جمله یبوست، خشکی دهان، بی خوابی یا مشکل در خوابیدن و اعتیاد به مصرف دارو همراه هستند.
  • مهار کننده های لیپاز مانند آلی یا زنیکال با آسیب های نادر کبدی همراه هستند و بیماران ممکن است با علائم کبدی مانند زردی پوست یا چشم (یرقان)، خارش، درد معده، بی اشتهایی، رنگ پریدگی و… همراه باشند. تغییر رنگ مدفوع یا ادرار قهوه ای رنگ به دلیل بیلی روبین زیاد در ادرار نیز مشاهده می شود.
  • فنترمین به صورت محدود در دسترس افراد قرار دارد؛ چرا که، یکی از داروهای موجود در این نوع از قرص لاغری می تواند منجر به نقص های مادرزادی شدید در خانم های باردار شود.

در واقع اگر باردار هستید یا قصد بارداری دارید، نباید از این دارو مصرف کنید. خانم ها باید قبل از شروع مصرف دارو و همچنین هر ماه طی مصرف، تست بارداری منفی داشته باشند.

داروهای ساکندا و وگووی، هشدار جدی در خصوص ایجاد عوارض احتمالی سرطان تیروئید دارد، با این حال احتمال ایجاد این خطرات را تنها در حیوانات شناسایی کرده اند.

به همین جهت در صورتی که سابقه خانوادگی کارسینوم مدولاری تیروئید یا بیماری سیستم غدد درون ریز به نام نئوپلازی چندگانه غدد درون ریز نوع 2 دارید، به دلیل خطر احتمالی تومورهای تیروئید، به هیچ وجه نباید از این دسته از داروها مصرف کنید.

اگر با مصرف این دارو دچار توده یا تورم در گردن، مشکل در بلع، تنگی نفس، گرفتگی صدا شده اید به پزشک خود اطلاع دهید؛ چرا که، ممکن است از علائم سرطان تیروئید باشد.

قرص لاغری ساکندا و وگووی ممکن است علائم خطرناکی از جمله التهاب پانکراس، مشکلات کلیوی، کیسه صفرا و افزایش خطر کاهش قند خون را به همراه داشته باشد.

این نکته را در نظر داشته باشید که این موارد ذکر شده تنها از عوارض جانبی شایع یا جدی نیست، موارد بسیار دیگری نیز وجود دارد. برای مطلع شدن از عوارض داروهای لاغری دیگر باید با پزشک خود صحبت کنید.

مشکلات ناشی از داروی لاغری
مشکلات ناشی از داروی لاغری

تا چه مدت باید از داروهای لاغری مصرف کرد؟

مدت زمان مصرف دارو، به میزان کاهش وزن شما بستگی دارد که آیا دارو به کاهش وزن شما کمک می کند یا خیر. 

اگر به میزان خوبی کاهش وزن داشته و همچنین دچار عوارض ناشی از مصرف داروهای لاغری نشده باشید، ممکن است پزشک به شما توصیه کند دارو را به صورت نامحدود مصرف کنید.

اگر پس از سه تا شش ماه مصرف کامل دارو و حداقل 5 درصد از وزن اضافی کاهش وزن نداشته اید، در نهایت داروی دیگری را برای شما در نظر خواهد گرفت.

بهتر است که در مواقع افزایش وزن شدید به پزشک فوق تخصص جراحی های چاقی در کرج مراجعه کنید و از مصرف این داروهای لاغری خودداری کنید.

عکس دکتر محمدجواد باقری

دکتر محمدجواد باقری

بورد تخصصی جراحی عمومی
فلوشیپ فوق تخصصی جراحی چاقی و متابولیک و لاپاروسکوپی پیشرفته

برچسب ها:
مقالات مرتبط
ضرورت کاهش وزن قبل از بارداری

ضرورت کاهش وزن قبل از بارداری

کاهش وزن قبل از بارداری بسیار مهم است تا با مشکلی در این زمینه مواجه نشوید. اکثر افراد به خوبی می دانند که اضافه وزن یا...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *