اسهال بعد از جراحی اسلیو معده یکی از شکایات شایع بیماران است، با این حال که مشکلی جدی نیست؛ اما، در صورتی که اقدامات و درمان های لازم صورت نگیرد، منجر به کم آبی بدن می شود.

در واقع بروز چنین مشکلی به دلیل تغییرات ایجاد شده در معده است و همچنین باید به این نکته اشاره کنیم که بعد از این نوع جراحی، بیماران رژیم غذایی و سبک زندگی جدیدی را تجربه می کنند. 

به همین جهت اسهال بعد از جراحی اسلیو معده در کرج در افراد مشاهده می شود؛ اما، جای نگرانی نیست، این شرایط قابل کنترل و درمان خواهد بود.

با تغییرات رژیم غذایی می توانید این شرایط را کنترل کنید. در ادامه هر آنچه را که لازم است در این خصوص بدانید، برای شما آورده ایم.

 
اسهال بعد از جراحی لاغری

علت اسهال بعد از جراحی اسلیو معده چیست

منظور از اسهال، افزایش دفعات دفع مدفوع به صورت شل و آبکی است. اسهال با توجه به علل ایجاد آن می تواند شکل های متفاوتی داشته باشد، در ادامه دلایل احتمالی را برای شما ذکر خواهیم کرد:

ویروس، باکتری یا عامل بیماری زای دیگر که منجر به اسهال عفونی می شود،‌ نشان از واکنش بدن با این عوامل خارجی است که به صورت اسهال بروز می کند.

ممکن است به دلیل داروها و ملین هایی که مصرف می کنید، روده ها سرعت زیادی برای جذب کردن مواد غذایی مصرفی نداشته باشد.

مصرف غذاهای خاصی که مانع جذب آب توسط روده می شود، می تواند در نهایت باعث ایجاد اسهال اسمزی شود. باید از مصرف این دسته از مواد غذایی مانند لبنیات که یکی از محرک هاست، خودداری کنید.

آیا اسهال بعد از اسلیو خطرناک است

تجربه اسهال بعد از این عمل جراحی طبیعی است، بسیاری از افراد این عارضه را بعد از عمل تجربه می کنند. این عارضه ای رایج است و حتی ممکن است تا چندین ماه نیز ادامه داشته باشد؛ اما جای نگرانی نیست پس از گذشت مدتی برطرف می شود.

خوشبختانه راهکارهایی وجود دارد که می توانید برای کنترل آن در نظر داشته باشید که در ادامه برای شما خواهیم گفت.

آیا بیمار برای همیشه اسهال خواهد داشت

همانطور که گفتیم این عارضه موقتی است که در بسیاری از افراد رخ می دهد و پس از مدتی برطرف خواهد شد.

کنترل اسهال بعد از عمل

اگر پس از جراحی با این عارضه مواجه شدید روش هایی برای کنترل و جلوگیری وجود دارد که توصیه می شود به این موارد توجه داشته باشید:

  • آب کافی بنوشید، حداقل باید یک و نیم تا دو لیتر آب بعد از اسلیو بنوشید.
  • مصرف فیبر را با مشورت پزشک به تدریج افزایش دهید.
  • در صورت نیاز پزشک برای شما داروهای ضد اسید یا مهار کننده پمپ پروتون برای شما تجویز می کند.

حتما در رژیم غذایی خود باید تعادل را رعایت کنید، به طور مثال به اندازه خوردن فیبر مهم است. پزشک به شما برنامه غذایی مناسبی با توجه به شرایط شما خواهد داد.

رژیم غذایی برای کنترل اسهال بعد از جراحی لاغری

معمولا افرادی که اسلیو معده انجام داده اند، پس از غذا خوردن دچار اسهال می شوند، این عارضه سندرم دامپینگ است.

سندرم دامپینگ زمانی اتفاق می افتد که غذای هضم نشده از معده به روده فرستاده می شود و این حالت باعث تهوع و اسهال خواهد شد.

افرادی که پس از عمل جراحی لاغری، غذاهای چرب یا شیرین مصرف می کنند نیز دچار چنین حالتی می شوند. شما با داشتن یک رژیم غذایی سالم و متعادل با فیبر بالا می توانید از این عارضه جلوگیری کنید.

از دیگر دلایل اسهال بعد از اسلیو معده عادت های غذایی جدید است. طی دو هفته پس از عمل زمانی که رژیم غذایی سرشار از مایعات دارید، ممکن است به طور موقت دچار اسهال شوید.

زمانی که بدن به این سبک رژیم عادت کند، اسهال ایجاد شده هم برطرف خواهد شد.

بیشتر بخوانید: درمان یبوست بعد از اسلیو معده

اسلیو معده
اسلیو معده

عادت غذایی سالم برای جلوگیری از اسهال

پزشک تمامی این موارد احتمالی را در نظر می گیرد و توصیه هایی برای جلوگیری از آن برای شما خواهد داشت.

نکته‌ ای که در این خصوص وجود دارد، این است که وعده های غذایی کوچک اما چندین وعده در طول روز باید در نظر داشته باشید، نه اینکه بخواهید وعده های غذایی کمی بخورید.

از دیگر روش هایی که باید در نظر داشته باشید این است که از نوشیدن آب ۳۰ دقیقه قبل یا بعد غذا خوردن خودداری کنید؛ زیرا، این کار از کش آمدن معده جلوگیری می کند.

اسهال بعد از جراحی اسلیو معده یکی از مشکلات بسیار رایج است؛ اما، راهکارهایی وجود دارد که می توانید از این عارضه جلوگیری کنید. به طور مثال باید وعده های غذایی کوچک و سالم بخورید.

همچنین از غذاهای چرب و شیرین که منجر به سندرم دامپینگ می شود، خودداری کنید.

یشتر بخوانید: علت و درمان حالت تهوع بعد از اسلیو

از دیگر دلایل احتمالی که منجر به اسهال بعد از جراحی لاغری می شود

برخی دیگر از موارد که می تواند در ایجاد این عارضه پس از عمل تاثیر داشته باشد، به شرح زیر است:

قهوه

کافئین محرکی است که منجر به تحریک سیستم گوارشی می شود. افرادی که روزانه قهوه می خورند ممکن است دچار اسهال شوند. 

در صورتی که مواردی از جمله شیر، خامه یا شکر به قهوه اضافه شود، اثر ملین آن بیشتر می‌ شود. باید مصرف قهوه بعد از جراحی لاغری را محدود کرد.

گلوتن

گلوتن در گندم، چاودار، جو و بسیاری از وعده های غذایی آماده وجود دارد.

درمان اسهال
درمان اسهال بعد از جراحی لاغری

سالیسیلات ها

سالیسیلات ها در بسیاری از غذاهای سالم مانند میوه ها، سبزیجات، چای، قهوه، آجیل و ادویه ها وجود دارد. مصرف مواد غذایی از جمله موز، پنیر، بادام زمینی و… که می تواند در ایجاد یبوست تاثیرگذار باشند را باید محدود کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله مصرف پودر پروتئین بعد از اسلیو را مطالعه کنید.

هیستامین

آمین ها توسط باکتری در طی ذخیره سازی و تخمیر مواد غذایی ایجاد می شود و در بسیاری از غذاها وجود دارد. 

انواع مختلفی از آمین ها وجود دارد، هیستامین باعث ایجاد چنین عارضه ای می شود. این نوع از آمین در عملکرد سیستم ایمنی، گوارش و عصبی نقش دارد.

کلام آخر

اسهال بعد از اسلیو معده می تواند به دلیل تند غذا خوردن و مصرف مواد غذایی مختلف ایجاد شده باشد.

در صورتی که اسهال تا چند روز طول کشید و علائمی از بهبودی را شاهد نبودید، حتما به پزشک فوق تخصص جراحی های چاقی در کرج مراجعه کنید.

پزشک مصرف رژیم غذایی مناسبی را برای شما در نظر خواهد گرفت تا از بروز چنین مشکلی جلوگیری کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *