شماره تماس09396431423

کرج، چهارراه طالقانی، ب طرف آزادگان، کوچه مرجان، کوچه میرزایی، بعداز آزمایشگاه کیمیا

مدت زمان مطالعه ۸ دقیقه

بای پس معده

اگر شما هم دچار اضافه وزن باشید، حتما راه های مختلفی را برای کاهش وزن امتحان کردید. شاید به گوشتان خورده باشد که عمل جراحی نیز یکی از روش های موثر برای لاغر شدن است، یکی از انواع عمل های جراحی که منجر به کاهش وزن می شود، جراحی بای پس معده است که در ادامه به بررسی آن می پردازیم.

جراحی بای پس معده و اثرات آن

 

علل اضافه وزن چیست؟

علت های ایجاد اضافه وزن و چاقی بسیار متعد هستند و برای هرفرد بسیار مختلف است، اما به صورت معمول، علت های اضافه وزن عبارتند از :

 • بیش از حد معمول غذا خوردن
 • ژنتیک
 • مصرف داروهای خاص
 • بالار فتن سن
 • کم خوابی

 

در این صورت باید از عمل های مختلفی همچون، اسلیو معده، بای پس معده و … برای درمان چاقی استفاده شود.

 

بیش از حد معمول غذا خوردن

یکی از مهم ترین علت های چاق شدن بیش از حد غذا خوردن یا در اصطلاح پرخوری کردن است، معده انسان ها دارای خاصیت ارتجاعی است هرچقدر فرد بیشتر غذا بخورد معده او نیز بزرگ تر می شود، بهتر است قبل از سیر شدن کامل از غذا خوردن دست بکشید تا دچار اضافه وزن نشوید.

ژنتیک

اگر در خانواده ای پدر، مادر و یا هردو دچار چاقی باشند در آن خانواده ها احتمال بروز چاقی در فرزندانشان نیز بیشتر است.

مصرف داروهای خاص

برخی از داروها عوارضی که به دنبال دارند باعث چاقی و اضافه وزن می شوند مانند داروهای ضد افسردگی و داروهای دیابت و داروهایی که متابولیسم بدن را تغییر می دهند.

بالارفتن سن

در برخی از افراد با بالا رفتن سن دیگر کنترل کردن وزن سخت می شود، پس بهتر است قبل از افزایش سن به فکر نمرال کردن وزن خود باشید

کم خوابی

یکی از علت های اضافه وزن کمبود خواب است، در بین کسانی که خواب کمی دارند چاقی به شدت دیده می شود.

اضافه وزن و چاقی

چاقی نیز عوارض زیادی به همراه دارد از جمله بیماری های روحی و روانی برای افراد و عدم اعتماد به نفس و همچنین بیماری هایی به همراه دارد از جمله بیماری های قلبی و سکته مغزی و دیابت و آپنه خواب و فشار خون بالا و…

 

عمل بای پس معده چیست؟

یکی از شایع ترین عمل های که منجر به کاهش وزن می شود بای پس معده است، این عمل در نهایت دو هدف دارد : اولین هدف این عمل این است که فرد نسبت به خوردن غذا میل کمتری پیدا کند و هدف دوم این عمل این است که مواد غذایی خورده شده توسط فرد کمتر به بدنش جذب شوند. زمانی این عمل تاثیر گذاری بیشتری دارد که همراه آن رژیم غذایی را رعایت کنید و یا روزانه ورزش کنید.

 

بای پس معده برای چه کسانی مناسب است؟

این عمل برای افراد خاصی پیشنهاد می شود که یا چاق باشند و یا در چاقی شدید باشند. اگر قصد انجام این عمل را دارید در ابتدا به پزشک متخصص مراجعه کنید و با مشورت پزشک در صورت تشخیص پزشک، به انجام این عمل بپردازید. همچنین این عمل برای افرادی که با اضافه وزن مشکلات جدی سلامتی دارند، نیز پیشنهاد می شود از جمله فشارخون بالا و یا دیابت و یا آپنه خواب.

 

جراحی بای پس معده عوارض و یا خطراتی دارد؟

بله باید بدانید که این عمل نیز مانند همه عمل های جراحی، عوارض و خطراتی دارد که بعضی از آنها کوتاه مدت رفع می شود و برخی نیز نیاز به صرف زمان طولانی برای بهبود دارد.

برخی از این عوارض مربوط به بیهوشی و یا به صورت کلی است که عبارتند از :

 • آلرژی داشتن به داروها
 • مشکل های تنفسی در برخی از بیماران
 • خونریزی
 • لخته شدن خون
 • عفونت در بدن
 • نشتی

برخی عوارض نیز وجود دارند مانند:

 • ورم کردن معده و سوزش معده و یا زخم شدن معده.
 • فتق شدن روده ها که منجر به انسداد روده می شود.
 • ممکن از خطی که بخش های معده را بهم دوخته است تراوش هایی وجود داشه باشد.
 • بعد از انجام عمل ممکن است وقتی غذایی می خوردی اضافات آنرا که از ظرفیت معده خارج است بالا بیاورید.

 

عمل بای پس معده چگونه انجام می شود؟

در این عمل دو قسمت از دستگاه گوارش را عمل میکنند که شامل کوچک کردن معده و کوتاه کردن روده باریک است،

در ابتدا معده را به دو ناحیه تقسیم میکنند که یه قسمت برای نگهداری غذا است که این قسمت اصولا کوچکتر از قسمت دیگر است و معمولا ۵ تا ۱۰ درصد از حجم کلی معده را دربر می گیرد و قسمت دیگر نیز را نیز خارج نمی کنند و در شکم باقی می ماند و به وظایفش عمل می کند. در واقع این قسمت، شامل کوچک کردن و کوتاه کردن روده در مسیر غذا است.

سپس به عمل روده باریک می رسیم که در این قسمت روده حدود ۱۰۰ تا ۱۵۰ سانتی متر برش داده شده و از مسیر عبور غذا کنار گذاشته می شود، اما این برش را از بدن خارج نمی کنند بلکه فقط به معده کوچک پیوند داده می شود. در نتیجه بعد از اینکه غذا وارد بدن شد از معده کوچک به روده باریک که کوتاه شده می رود و هضم و جذب و دفع انجام می پذیرد.

 

بعد از عمل، چقدر طول می کشد تا وزن کم شود؟

به صورت خیلی دقیق نمی توان گفت زیرا در هر فردی متفاوت است. اما به صورت معمول افراد در طول مدت ۱۸ ماه تا ۲ سال حدود ۸۰ درصد از اضافه وزنی که داشتند را از  دست می دهند.

 

آیا بعد از عمل در بیمارستان بستری می شویم؟

مدت زمان این عمل طولانی نیست و همچنین دوران نقاهت به نسب کوتاهی دارد، بعد از عمل عموما به مدت دو شب در بیمارستان می مانید و بعد از یک هفته می توانید به کارهای روزمره خود برسید.

 

بعد از عمل از رژیم غذایی باید استفاده کنیم؟

بله، با توجه به متابولیسم بدنی شما پزشک متخصص به شما رژیم غذایی می دهد اما به طور معمولی در ادامه برخی از غذاهایی که باید مصرف کنید آورده ایم به یاد داشته باشید که رعایت دقیق و کامل رژیم غذاییتان هم بهبود زودتر شما و هم برای رسیدن به نتیجه ایده ال بعد از عمل به شما کمک می کند و همچنین تمامی موادهای غذایی مورد نیاز بدن شما را نیز تامین می کند.

دو روز بعد از عمل جراحی شما اجازه خوردن چیزی را ندارید و بعد از آن طبق رژیم خود پیش می روید. از جمله غذاهای پیشنهادی عبارتند از:

 1. مایعات
 2. غذاهای پوره مانند
 3. غذاهای دیگر

 

مایعات

منظور از مایعات غذاهایی است که در دمانی اتاق مایع و یا نیمه مایع باشند مانند آبگوشت یا عصاره های صاف شده سوپ و غلات این نوع غذاها برای دو هفته بعد از عمل پیشنهاد می شود

غذاهای پوره مانند

برای دو هفته ی بعد یعنی هفته های سوم و چهارم این نوع غذاها پیشنهاد میشود غذاهایی که حالت خمیری و یا نرم و یا مایعات غلیظ دارند.

اینکه بعد از چند هفته این موارد را مصرف کنید بستگی به شرایط بدنی شما دارد. به صورت معمول بعد از گذشت ۳ ماه بیماران شروع خوردن غذاهای عادی می کنند، ممکن است این دوران برای شما کوتاه تر باشد .

غذاهای دیگر

این غذاها برای هفته پنجم به بعدپیشنهاد مش ود غذاهایی که ترد باشند و اسان جویده یشوند مانند گوشت های ریز وکامل پخته شده، غذاهای کنسرو شده و سبزی ها و یا میوه های نرم. توجه کنید که نوشیدن مایعات به همراه غذا ممنوع است مایعات باید در طول روز به صورت آرام آرام خورده شود.

این نکته را نیز در نظر بگیرید که در ابتدا حجم وعده های شما کم اما تعداد وعده ها زیاد هستند، ممکن است ۶ وعده در روز داشته باشد اما به مرور زمان به ۴ وعده و در نهایت به ۳ وعده می رسد که در نهایت شامل مواد پروتئینی و مواد غنی است.

 

هزینه انجام عمل بای پس معده چقدر است؟

در عمل جراحی بای پس معده عوامل بسیار زیادی دخیل هستند به عنوان مثال:  دستمزد دکتر شما، نوع عمل و تکنیک به کار گرفته شده و نوع بیهوشی بیمار، بیمارستانی که در آن بستری می شوید و بیمه. توجه داشته باشید که با توجه به نوع بیمه می توانید تمامی و یا بخشی از مبلغ هزینه شده را دریافت کنید

بعد از عمل نیز ممکن است هزیه هایی برای شما وجود داشته باشد ازجمله هزینه ویتامنی ها و مکمل های غذایی، هزینه ویزیت ها و مراجعه به پزشک، هزینه مشاوره های خاص و رژیم غذایی و هزینه های ورزش بعد از عمل که جز هزینه های طوانی مدت شمرده میشود.

عکس دکتر محمدجواد باقری

دکتر محمدجواد باقری

بورد تخصصی جراحی عمومی
فلوشیپ فوق تخصصی جراحی چاقی و متابولیک و لاپاروسکوپی پیشرفته

برچسب ها:
مقالات مرتبط
بهترین جراح چاقی در کرج

بهترین جراح چاقی در کرج

چاقی یک نوع بیماری است در اثر عوامل متعددی بروز پیدا می کند. چاقی نه تنها باعث کاهش اعتماد به نفس در افراد می شود بلکه...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *