بسیاری از افراد که قصد انجام عمل لاغری دارند، در خصوص تاثیر جراحی چاقی بر چرخه قاعدگی سوال می کنند که در این مقاله هر آنچه که باید بدانید را برای شما آورده ایم.

جراحی چاقی با کمک به کاهش وزن قابل توجه، تنظیم هورمون و عملکرد بدن بر چرخه قاعدگی خانم ها تاثیر می گذارد.

بسیاری از مطالعات نشان داده اند که جراحی چاقی از موثرترین روش های درمان پریود نامنظم در خانم‌ های چاق است که منجر به بهبودی ۳۵ درصدی چرخه قاعدگی نامنظم می شود و اینگونه است که جراحی چاقی بر چرخه قاعدگی اثر می گذارد.

نحوه تاثیر جراحی چاقی بر چرخه قاعدگی چگونه است

همانطور که می دانید چاقی و اضافه وزن زمینه ساز بسیاری از بیماری ها، از جمله عدم تعادل هورمونی است. 

در واقع از آنجایی که جراحی چاقی بر هورمون هایی مانند گرلین، لپتین، تیروئید، انسولین و هورمون های جنسی استروژن و پروژسترون تاثیر می گذارد، به عنوان جراحی متابولیک نیز شناخته می شود.

در نهایت با انجام جراحی چاقی و رسیدن به وزن متعادل، بسیاری از بیماری های مرتبط با عدم تعادل هورمونی برطرف می شود.

چگونه عدم تعادل هورمونی بر چرخه قاعدگی تاثیر می گذارد

عدم تعادل هورمون های جنسی در خانم ها بیشتر از آقایان است. معمولا بیماران بسیاری مشاهده می شود که سطح تستوسترون بالا و استروژن پایین دارند و منجر به سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) شده است.

با این حال در برخی مشاهده شده است که استروژن بالاتری نسبت به هورمون پروژسترون دارند. هیپراستروژنیسم که با بالا رفتن سطح استروژن در بدن رخ می دهد، مرتبط با اضافه وزن است.

اگر خانمی استروژن بیش از حدی داشته باشد، ممکن است علائمی شبیه به قاعدگی مانند نفخ، سینه های متورم و نوسانات خلقی را تجربه کند؛ اما چرخه قاعدگی را تجربه نخواهد کرد. در نهایت جراحی چاقی بر چرخه قاعدگی تاثیر مثبت می گذارد.

تاثیر جراحی چاقی بر چرخه قاعدگی
تاثیر جراحی چاقی بر چرخه قاعدگی

هورمون های جنسی به شدت تحت تاثیر چاقی و چربی قرار دارد. در این مواقع است که جراحی چاقی بر چرخه قاعدگی تاثیر می گذارد، در واقع منجر به تنظیم هورمون های جنسی و حفظ منظم دوره های قاعدگی می شود.

طی مطالعه ای که بر تعدادی از خانم ها که تحت عمل جراحی لاغری قرار گرفته بودند، انجام شد، نتایج مثبتی را به همراه داشت. تاثیر جراحی چاقی بر چرخه قاعدگی به این صورت بود که پریود منظمی را نسبت گذشته تجربه کردند.

چگونه عدم تخمک گذاری بر چرخه قاعدگی تاثیر می گذارد

عدم تخمک گذاری یکی از علائم شایع در خانم های چاق در سنین باروری است. عدم تخمک گذاری زمانی رخ می دهد که تخمک در طول دوره قاعدگی از تخمدان آزاد نشود.

چنین شرایطی می تواند منجر به چرخه قاعدگی نامنظم یا به طور کلی قطع شدن چرخه قاعدگی شود. در مطالعه ای که در این خصوص انجام شد نتیجه به این صورت بود که گروهی از افراد که قبل از عمل جراحی چاقی تخمک گذاری نداشتند، پس از جراحی متوجه بهبودی خود شده بودند.

در واقع کاهش وزنی که بعد از جراحی چاقی داشتند، به تنظیم هورمون های جنسی کمک زیادی کرد و در نهایت بسیاری از مشکلات ناشی از عدم تعادل هورمون جنسی رفع شده بود.

جراحی متابولیک

جراحی چاقی و باروری

زمانی که خانمی چرخه قاعدگی نامنظمی داشته باشد، در معرض خطر ابتلا به مشکلات باروری قرار می گیرد. سندرم تخمدان پلی کیستیک (PCOS) نوعی عدم تعادل هورمونی است که برخی از خانم ها را تحت تاثیر قرار می دهد.

این اختلال منجر به بزرگ شدن تخمدان با کیست های پر از مایع (فولیکول) می شود که با تخمک گذاری آزاد نمی شود.

از نتایج ابتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک می توان به ناباروری و سندرم متابولیک (دیابت، کلسترول بالا و آپنه خواب) اشاره کرد.

با وجود اینکه سندرم تخمدان پلی کیستیک هیچ درمانی ندارد؛ اما نتایج جراحی چاقی نشان داده است که موثرترین و با دوام ترین روش درمان برای این عارضه است، که این مورد را نیز می توان از دیگر تاثیر جراحی چاقی بر چرخه قاعدگی در نظر گرفت.

در نهایت نتایج اینگونه بود که سندرم تخمدان پلی کیستیک و ناباروری پس از جراحی به شدت کاهش یافت.

علاوه بر این تحقیقات نشان داد خانم هایی با سابقه سندرم تخمدان پلی کیستیک که تحت عمل جراحی قرار گرفته بودند و کاهش وزن داشتند، نسبت به خانم های مبتلا به سندرم تخمدان پلی کیستیک که جراحی انجام نداده اند، عوارض بارداری کمتری را تجربه کردند.

بیشتر بخوانید: تاثیر چاقی بر روی باروری زنان و مردان

چرخه قاعدگی و چاقی
چرخه قاعدگی و چاقی

چرا کاهش وزن بر پریود تاثیر می گذارد

هرچه بیشتر و سریع تر وزن کم کنید، احتمال اینکه پریود تحت تاثیر قرار بگیرد، بیشتر می شود.

اگر به دلیل محدودیت کالری زیاد و انجام تمرینات ورزشی شدید، وزن کم کنید دچار واکنش استرسی می شوید که سطح هورمون را تغییر می دهد و در نهایت قاعدگی سبک تر و کمتری را تجربه می کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *