شماره تماس09396431423

کرج، چهارراه طالقانی، ب طرف آزادگان، کوچه مرجان، کوچه میرزایی، بعداز آزمایشگاه کیمیا

دکتر محمدجواد باقری » رژیم غذایی » تاثیر چاقی بر روی باروری زنان و مردان
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

تاثیر چاقی بر روی باروری زنان و مردان

چاقی یکی از مشکلاتی است که بسیاری از افراد به آن دچار هستند. چاقی می تواند تاثیر زیادی در سبک زندگی افراد داشته باشد و آن ها را با مشکل مواجه سازد. یکی از این مشکلات چاقی است. در واقع چاقی یکی از دلایل عمده ناباروری در بسیاری از زنان و مردان است. اگر می خواهید بدانید که تاثیر چاقی در باروری زنان و مردان چگونه است، با ما همراه باشید.

 

تاثیر چاقی بر باروری زنان و مردان

BMI چیست و چگونه مورد استفاده قرار می گیرد؟

شاخص توده بدنی یا همان BMI، عددی است که از وزن و قد فرد به دست می آید و شاخصی است که میزان چاق بودن را نشان می دهد. از این تست عمدتا به عنوان ابزار غربالگری و به منظور تعیین مشکلات مربوط به وزن استفاده می شود.
این تست اغلب همراه با سایر تست ها مانند ارزیابی رژیم غذایی، فعالیت فیزیکی، سابقه خانوادگی ابتلا به بیماری، اندازه گیری فشار خون و هم چنین تست های آزمایشگاهی مانند سطح قند خون و کلسترول انجام می شود تا میزان احتمال ابتلای فرد به بیماری مشخص گردد.

چگونه چاقی بر روی باردار شدن تاثیر می گذارد؟

شواهد مطمئنی وجود دارد که نشان می دهد تاثیر چاقی در باروری زنان و مردان زیاد بوده و افرادی که وزن بدنی نرمالی دارند و BMIشان بین بیست تا بیست و پنج است، راحت تر باردار می شوند.

زمانی که BMI بالای بیست و پنج باشد، شانس بارداری و میزان موفق آمیز بودن درمان ناباروی کمتر خواهد بود. نتیجه این که هر چه BMI از میزان نرمال و طبیعی دورتر شد، شرایط بدتر خواهد شد.

 

چه دلایلی سبب کاهش قدرت باروری در مردان و زنان می شود؟

یکی از دلایل کاهش قدرت باروری در زنان و مردان با بالا رفتن وزن، عدم تخمک گذاری است، بدین معنا که تخمک هر ماه از تخمدان آزاد نمی شود. مطالعات بسیاری نشان می دهند که کم کردن وزن می تواند منجر به بهبود روند تخمک گذاری و باروری شود.
حتی با وجود پیشرفت های صورت گرفته در زمینه IVF، شانس بارداری در خانم هایی که چاق هستند و اضافه وزن دارند، کمتر می باشد. چاقی روند گرفتن تخمک و کاشت رویان را دشوار می سازد.

 

تاثیر چاقی در باروری خانم ها

  1. تعادل و توازن هورمون ها، سیکل قاعدگی خانم ها را تنظیم می کند. در خانم هایی که چاق هستند و اضافه وزن دارند، سطح هورمونی به نام لپتین که در بافت های چربی تولید می شود، بالا می رود. در چنین شرایطی، تعادل هورمون ها بر هم می خورد و از قدرت باروری کاسته خواهد شد.
  2. میزان چربی بدن بر روی سیکل قاعدگی تاثیر می گذارد. هر چه وزن بدنی بالاتر باشد، میزان چربی شکمی بیشتر است و احتمال بروز مشکلات باروری نیز بیشتر خواهد بود. تجمع چربی به خصوص در ناحیه شکم، احتمال بروز مقاومت به انسولین را افزایش می دهد و سطح گلوبولین متصل شونده به هورمون جنسی، پروتئینی که مسئول تنظیم هورمون های جنسی آندروژن و استروژن است، کاهش می یابد.
  3. برخی مطالعات نشان می دهند، خانم هایی که چاق هستند، احتمال بارداری در آن ها تا یک سال بعد از کنار گذاشتن روش های پیشگیری، کمتر خواهد بود.
  4. تغییر در تعادل هورمون هایی که سیکل قاعدگی را تنظیم می کنند، با افزایش وزن و چاقی تحریک می شود و تخمک گذاری اتفاق نمی افتد. خانم هایی که شاخص توده بدنی شان (BMI) بیش از بیست و هفت است، سه برابر بیشتر از خانم هایی که BMI نرمالی دارند، با مشکلات باروری روبرو می شوند.
  5. نکته ای که باید به آن اشاره کنیم این است که تخمک گذاری در خانم های چاق اتفاق می افتد، اما تخمک ها از کیفیت خوبی برخوردار نیستند و یا تخمک کمتری از تخمدان ها آزاد می شود.
    زمانی که زوجین به دنبال IVF هستند، میزان موفقیت این روش در خانم های چاق کمتر از خانم هایی است که وزن بدنی نرمالی دارند. به طور میانگین، شانس بارداری با IVF در خانم هایی که اضافه وزن دارند، نه درصد کمتر و در خانم های چاق، بیست درصد کمتر می باشد.

 

تاثیر چاقی در باروری مردان

  1. در مردان نیز، چاقی و اضافه وزن می تواند شانس باروری را کاهش دهد، که می تواند به دلیل مشکلات هورمونی، اختلالات جنسی و یا شرایط مرتبط با چاقی مانند دیابت نوع دو و یا آپنه انسدادی خواب باشد.
  2. چاقی در مردان نیز می تواند مشکلاتی را در درمان IVF ایجاد کند. چرا که چاقی می تواند بر روی کیفیت اسپرم ها تاثیر بگذارد و ساختار فیزیکی و مولکولی آن ها را تغییر دهد.
  3. اما در نهایت، خبر خوب این است که کم کردن وزن با ورزش و رژیم غذایی می تواند به تنظیم سیکل قاعدگی در خانم ها و بهبود شانس بارداری زوجین کمک کند. پنج تا ده درصد کم کردن وزن در خانم ها، شانس بارداری و باروری را بهبود خواهد بخشید.
عکس دکتر محمدجواد باقری

دکتر محمدجواد باقری

بورد تخصصی جراحی عمومی
فلوشیپ فوق تخصصی جراحی چاقی و متابولیک و لاپاروسکوپی پیشرفته

برچسب ها:
مقالات مرتبط
تغذیه مناسب بعد از جراحی چاقی

تغذیه مناسب بعد از جراحی چاقی

یکی از روش های درمان چاقی عمل جراحی می باشد. جراحی چاقی سیستم گوارشی افراد را تغییر می دهند. تغییر دادن سیستم گوارشی با...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

۰ دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *