گاهی برخی از افراد پس از عمل زیبایی برای بزرگ کردن سینه، جابه جایی پروتز در سینه را تجربه می کنند، به طوری که پروتز دیگر در موقعیت مناسبی قرار ندارد. این جابه جایی ها در سینه به مرور زمان رخ می دهد.

امکان جا به جایی پروتز در یک یا هر دو سینه وجود دارد. چنین حالتی می تواند به دنبال عوامل مختلفی از جمله جایگذاری اشتباه اولیه، انتخاب پروتزهای خیلی بزرگ، مشکلات پوستی در سینه و جاذبه رخ داده باشد.

 

آیا امکان جابه جایی پروتز در سینه وجود دارد؟

در طول عمل پروتز سینه در کرج پزشک یک جایگاهی برای قرار دادن آن در سینه ایجاد می کند. بدن به طور طبیعی یک بافتی اطراف پروتز ایجاد می کند تا این بافت را در سینه نگه دارد.

با این حال امکان جابه جایی پروتز در سینه وجود دارد، در صورتی که جا به جا یا شل شود به سمت بالا، پایین یا به طرفین حرکت می کند.

ممکن است چنین حالتی ماه یا سال های پس از عمل اولیه رخ دهد. این جابه جایی گاهی به دلیل سنگینی آن رخ می دهد. زمانی که بیماران پروتزی بزرگ تر از حد طبیعی با توجه به سینه های خود درخواست می کنند، امکان ایجاد چنین مشکلاتی وجود دارد.

به همین جهت مشاوره های قبل از عمل و عمل کردن به توصیه های پزشک بسیار مهم است. از دیگر دلایلی که باعث می شود پروتز از جایگاه خود خارج شود، انقباض کپسولی است. منظور از انقباض کپسولی سفت شدن بافت اسکار اطراف پروتز است.

چنین حالتی منجر به جابه جایی پروتز در سینه و همچنین تغییر شکل ظاهری آن خواهد شد. 

آشنایی با انواع جابه جایی 

چندین حالت که امکان چرخش پروتز در سینه وجود دارد به شرح زیر است:

انواع جابه جایی پروتز

جابه جایی پروتز در پایین سینه

برخی مواقع پروتز در پایین ترین قسمت سینه قرار می گیرد و در زیر چین سینه حرکت دارد. این حالت زمانی که جراح یک جایگاه بزرگی در سینه برای قرار دادن پروتز ایجاد کند، رخ می دهد.

همچنین انتخاب انواع بزرگ آن به دلیل وزنی که دارند منجر به کشیده شدن بافت سینه می شوند.

جابه جایی پروتز با فاصله گرفتن از وسط قفسه سینه

اگر جراح در ابتدای قرار دادن پروتز، جایگاه بسیار بزرگی برای قرار دادن آن در سینه ایجاد کند یا به مرور زمان که به طرفین کشیده می شوند، چنین مشکلی رخ می دهد.

به طور مثال زمانی که خانمی در حال که پشت دراز کشیده است سینه های او بیش از حد به طرفین جابه جا می شود.

جمع شدن پروتز در وسط سینه

در برخی موارد نادر پوست و عضله بین سینه ها از یکدیگر جدا و پروتزها به قدری به یکدیگر نزدیک می شوند که گویا با یکدیگر ادغام یا یکی شده اند، به این حالت «سیماستیا» گفته می شود.

به طور مثال اگر در طول ماستکتومی بافت بیش از حد نزدیک به استخوان سینه برداشته شود، چنین مشکلی رخ می دهد.

نشانه های جا به جایی پروتز

اینکه سینه های شما نسبت به ماه های اول پس از عمل کمی افتادگی داشته باشد، طبیعی است و به عنوان جا به جایی نمی توان در نظر گرفت. در واقع نشانه ای است که بدن شما به پروتز سازگار شده است. 

نشانه های جابه جایی پروتز

اما اگر جابه جایی پروتز در سینه فراتر از انتظار داشته باشید، طبیعی نیست. به طور کلی امکان جابه جایی وجود دارد و ممکن است یک یا هر دو سینه نیز تحت تاثیر قرار بگیرند. از علائم جابه جایی می توان به چنین مواردی اشاره کرد:

  • سینه هایی که پس از جراحی کاملا متقارن بوده اند؛ اما پس از گذشت مدتی از جراحی کاملا ظاهری نامتقارن دارند.
  • پروتزهایی که خیلی به سمت بالا یا خیلی به سمت پایین جا به جا شده اند.
  • نوک سینه در جهت های بالا یا پایین قرار گرفته اند.
  • زمانی که هنگام نشستن یا ایستادن احساس راحتی ندارید.

نحوه ترمیم جابه جایی پروتز در سینه

اگر پروتز در سینه جا به جایی زیادی داشته باشد و ظاهر ناخوشایندی در شما ایجاد کند، نیاز به مراجعه به متخصص پستان برای بازسازی دارید. برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله علائم پارگی پروتز سینه را مطالعه کنید.

پزشک پس از انجام معاینات لازم در صورت نیاز، پیشنهاد عمل مجدد برای قرارگیری آن در جای صحیح را به شما خواهد داد. اگر در انتخاب پزشک خود دقت داشته باشید و به فرد با مهارت و با تجربه مراجعه کنید، امکان ایجاد چنین مشکلاتی به حداقل می رسد.

در واقع با انتخاب پروتز مناسب و ایجاد جایگاهی مناسب برای قرار دادن آن احتمال ایجاد این مشکلات به حداقل می رسد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *