احساس خستگی بعد از اسلیو یکی از شکایات شایع از سوی بیمارانی است که این جراحی را انجام داده اند. از آنجایی که سطح اندورفین در شما کاهش یافته است، امکان ایجاد چنین عارضه ای وجود دارد. 

دلایل مختلف دیگری نیز وجود دارد که می تواند در ایجاد خستگی بعد از اسلیو نقش داشته باشد. معمولا احساس خستگی پس از جراحی غیر طبیعی نیست و امکان ایجاد چنین حالتی پس از جراحی وجود دارد. با این حال با گذشت زمان خستگی شما باید کمتر و کمتر شود و سطح انرژی شما بالا رود.

داروی بیهوشی

همانطور که می دانید طی جراحی تحت بیهوشی عمومی قرار می گیرد. از آنجایی که این داروی بیهوشی در خون جریان پیدا می کند منجر به احساس خستگی بعد از اسلیو یا علائم دیگری مانند حالت تهوع می شود.

چنین مواردی پس از عمل طبیعی است؛ اما طی یک هفته باید این موارد کاهش یابد چرا که اثرات داروی بیهوشی در خون نیز کم می شود و روز به روز احساس بهتری پیدا خواهید کرد.

کم آبی بدن

مایع در بدن سوخت بدن را تامین می کند. کم آبی به دنبال جراحی لاغری یکی از عوامل اصلی بر احساس خستگی بعد از اسلیو است.

همانطور که می دانید هر دو جراحی لاغری بای پس و اسلیو معده منجر به کاهش اندازه معده می شود، در واقع به این معنی که نمی توانید حجم زیادی آب مصرف کنید و به دنبال چنین شرایطی احساس خستگی می کنید.

برای رفع کم آبی بدن باید به مقدار کم؛ اما به صورت مکرر در طول روز آب بنوشید، کمی زمان می برد تا به شرایط نرمالی دست پیدا کنید.

همیشه یک بطری آب همراه خود داشته باشید، باید به مقدار ۱ تا ۱.۵ لیتر در روز آب بنوشید. به دیگر علائم کم آبی بدن مانند احساس تشنگی، خشکی دهان، ادرار کم و تیره رنگ و سرگیجه توجه داشته باشید و این موارد را به پزشک گزارش دهید.

علت خستگی بعد از اسلیو

استرس و عدم خواب با کیفیت

استرس داشتن و عدم خواب کافی منجر به احساس خستگی بعد از اسلیو می شود. معمولا اغلب افرادی که قصد انجام این جراحی را دارند دچار استرس زیادی می شوند.

علاوه بر این پس از جراحی نیز تا زمانی که بهبودی کامل برسند کمی استرس را تجربه می کنند. همه این شرایط باعث ایجاد خستگی بعد از اسلیو شده و همچنین منجر به اختلال در خواب کافی و با کیفیت خواهد شد. 

کمبود پروتئین

حتما باید رژیم غذایی سرشار از پروتئین برای بهبودی پس از جراحی اسلیو بای پس در نظر داشته باشید. توصیه ما به شما این است که روزانه حدود ۸۰ تا ۱۲۰ گرم پروتئین مصرف کنید. مصرف پروتئین به طور مستقیم با سطح انرژی مرتبط است.

پروتئین باید همیشه بخشی از غذای مصرفی در طول رژیم روزانه شما باشد. می توانید مواد غذایی از جمله تخم مرغ، ماهی، حبوبات و… را به رژیم غذایی خود اضافه کنید یا پودرهای پروتئینی را به مایعات اضافه کرده و میل کنید.

بیشتر بخوانید: مصرف پودر پروتئین بعد از اسلیو

کمبود ویتامین و مواد معدنی

بیش از ۵۰ درصد از افراد قبل از جراحی کمبود ویتامین دارند. تشخیص چنین مواردی قبل از جراحی بسیار مهم است تا بتوان برای رفع آن اقدامات لازم را انجام داد.

جراحی لاغری منجر به کاهش ظرفیت معده می شود و همچنین جذب ویتامین و مواد معدنی را تحت تاثیر قرار می دهد.

برخی از بیماران با توجه به شرایطی که دارند و بنا به تشخیص پزشک تا مدتی که پزشک برای آنها مشخص کرده است باید ویتامین مصرف کنند. مصرف ویتامین بعد از اسلیو از کمبود ویتامین جلوگیری کرده و همچنین امکان خستگی بعد از اسلیو نیز وجود دارد.

کمبود آهن، B12، ویتامین D و روی از کمبود ویتامین های رایج است. چنین مواردی می تواند در ایجاد خستگی بعد از اسلیو نقش مهمی داشته باشد.

درمان خستگی بعد از اسلیو

افسردگی و تغییرات خلقی

جراحی کاهش وزن یک تصمیم بزرگی است و ممکن است طی چند هفته اول کمی احساس پشیمانی از تصمیم خود داشته باشید.

بیماران قبل از شروع کاهش وزن دچار شوک ناشی از تغییرات جدید هستند. این حالت طبیعی است که برخی از افراد احساس پشیمانی و ناراحتی داشته باشند.

اما نگران نباشید این حالت موقتی است و با گذشت زمان برطرف می شود و سطح انرژی شما بالاتر خواهد رفت. همچنین اگر نتایج پس از عمل را مشاهده کنید از انتخابی که داشته اید احساس رضایت خواهید داشت.

اگر احساس کردید که این خستگی بعد از اسلیو یا افسردگی بعد از اسلیو همچنان ادامه دارد بهتر است شرایط خود را با پزشک در میان بگذارید.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *