چاقی می تواند منجر مشکلات زیادی شود که قطعا از مواردی مانند فشار خون، دیابت، بیماری قلبی و… مطلع هستید. اما، موارد دیگری از جمله میگرن از عارضه های چاقی است که ممکن است کمتر کسی از آن اطلاع داشته باشد. می توانید درمان میگرن را با کاهش وزن تجربه کنید.

این نکته را در نظر داشته باشید که در اکثر مواقع این عارضه به صورت ارثی در افراد ایجاد می شود. در صورتی که این عامل در ایجاد سردرد میگرنی در فرد نقش نداشته باشد، اضافه وزن یک عامل مهم در ایجاد میگرن است.

تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده است، نشان می دهد که چاقی می تواند خطر ابتلا به میگرن را در افراد افزایش دهد و گاهی عامل تشدید کننده سردرد باشد. به همین جهت افرادی که چاق هستند، بیش از سایر افراد در معرض سردردهای میگرنی قرار دارند.

در ادامه نکاتی را درباره فواید کاهش وزن ذکر خواهیم کرد که نشان می دهد درمان میگرن با کاهش وزن امکان پذیر است.

درمان میگرن با کاهش وزن
درمان میگرن با کاهش وزن

خطر ارتباط میگرن و چاقی با افزایش سن تغییر می کند

تحقیقاتی که در این زمینه انجام شده است، نشان می دهد چاقی یا شاخص توده بدنی ۳۰ یا بیشتر، باعث افزایش خطر ابتلا به میگرن می شود که این ارتباط پس از ۵۰ سالگی کمتر می شود.

در واقع ارتباط بین میگرن و چاقی بیشتر خانم ها و آقایان بین ۲۰ تا ۵۵ سال مشاهده می شود و می توانید درمان میگرن را با کاهش وزن شاهد باشید. اما، در در افراد بالای ۵۵ سال چنین ارتباطی وجود ندارد و چاقی باعث ایجاد سردرد در آنها نخواهد شد.

چاقی خطر ابتلا به میگرن را افزایش می دهد

میگرن مزمن زمانی رخ می دهد که فرد ۱۵ روز یا بیشتر در ماه سردرد با علائم میگرنی داشته باشد. علاوه بر آنکه مصرف بیش از حد داروهای میگرنی، افسردگی و افزایش دفعات سردرد با افزایش خطر ابتلا به میگرن مرتبط است، به همان اندازه چاقی نیز می تواند باعث ایجاد این بیماری شود.

چاقی یک حالت التهابی سیستمیک با درجه پایین است که واکنش عصبی عروقی میگرن را تشدید می‌ کند. این حالت ممکن است یکی از مکانیسم هایی باشد که از این طریق چاقی به افزایش دفعات حملات و همچنین افزایش خطر ابتلا به میگرن مزمن کمک کند.

چاقی و میگرن
چاقی و میگرن

در صورت افزایش وزن، کاهش وزن می تواند تعداد روزهای میگرنی را کاهش دهد

بر اساس تحقیقات انجام شده، مشخص شد افرادی که جز دسته افراد چاق بودند و همچنین میگرن داشتند، پس از انجام عمل جراحی لاغری متوجه درمان سردرد میگرنی با کاهش وزن شدند. در واقع شدت میگرن و تعداد روز حملات این سردرد به شدت کاهش یافت. ارتباط بین چاقی، کاهش وزن و میگرن هنوز مشخص نیست.

برخی از روش های کاهش وزن ممکن است منجر به بدتر شدن میگرن شود

گاهی برخی از افراد برای کاهش وزن و بهبود میگرن رژیم غذایی نادرستی را برای خود در نظر می گیرند. در واقع به یکباره تغییراتی در رژیم غذایی ایجاد می کنند. گاهی ممکن است برخی از افراد محرک های رژیمی داشته باشند و از آن مطلع نباشند.

روش هایی برای کاهش وزن مانند روزه داری متناوب یا به طور مثال داشتن یک الگوی غذایی خاصی که فرد تنها می تواند طی مدت زمان مشخصی مصرف مواد غذایی داشته باشد، می تواند عاملی در ایجاد سردرد باشد. معمولا این موارد نمی تواند ایده خوبی برای افراد مبتلا به میگرن باشد.

به طور مثال رژیمی که افراد در طول روز طی مدت زمان طولانی غذا نمی خورند، سطح گلوکز را در بدن کاهش می دهد و در نهایت منجر به حملات سردرد میگرنی می شود.

کاهش مصرف قند به کاهش وزن کمک می کند؛ اما، جایگزین کردن آن با شیرین کننده های مصنوعی مانند آسپارتام ممکن است نتیجه عکس داشته باشد. 

زیرا، برخی از افراد گزارش می دهد که شیرین کننده های مصنوعی باعث حملات میگرنی می شود و حتی در روند کاهش وزن هیچ تاثیری ندارد.

جهت درمان میگرن با کاهش وزن باید راهکارهای اصولی را در نظر داشته باشید.  به همین جهت توصیه می شود با متخصص جراحی چاقی مشورت داشته باشید تا بهترین روش لاغری را برای شما در نظر بگیرد. 

معمولا بای پس معده و اسلیو معده در کرج از بهترین روش های لاغری هستند که بسته به شرایط هر فرد در نظر گرفته می شود.

درمان میگرن با کاهش وزن
درمان میگرن با کاهش وزن

برای اکثر افراد مبتلا به میگرن، ورزش منجر به حمله میگرن نمی شود

ورزش شدید می تواند یکی از عوامل محرک در ایجاد سردردهای میگرنی باشد؛ اما، در صورتی که در حد متعادل باشد، قطعا فواید فعالیت بدنی برای افراد مبتلا به میگرن بیشتر از مضرات آن خواهد بود. علاوه بر این، به شما کمک می کند تا کاهش وزن داشته باشید. در نهایت درمان میگرن را با کاهش وزن تجربه می کنید.

به طور مثال کم آبی بدن که طی فعالیت ورزشی رخ می دهد، می تواند عاملی در ایجاد سردرد میگرنی باشد و خطر حمله را افزایش دهید. با رعایت این موارد و نوشیدن آب کافی می توانید از این عارضه جلوگیری کنید.

همچنین در روزهای گرم سعی کنید که صبح زود ورزش کنید تا گرما منجر به تشدید سردرد در شما نشود.

بهبود سردرد میگرنی پس از کاهش وزن

همانطور که گفتیم چاقی می تواند منجر به تشدید سردرد میگرنی شود. شواهدی نیز وجود دارد که نشان می دهد کاهش وزن ممکن است بخش مهمی از برنامه درمان میگرن برای افراد چاق باشد، به همین جهت می توان درمان میگرن با کاهش وزن را تجربه کرد.

در حقیقت با کاهش وزن ممکن است دفعات میگرن و درد کاهش پیدا کند. تعدادی از افراد که قبل از انجام عمل جراحی چاقی دچار میگرن بودند، ۶ ماه پس از جراحی متوجه شدند که دفعات حملات و همچنین درد ناشی از سردرد بهبود پیدا کرده است.

در نتیجه از بهترین روش های لاغری و درمان میگرن می تواند جراحی کاهش وزن توسط متخصص جراحی لاغری باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *