شماره تماس09106141630

کرج- جهانشهر- میدان مدنی- خیابان مهران- ساختمان جهانشهر- طبقه دوم- واحد 5

صفحه اصلی 9 جراحی های چاقی 9 چرا لاغر نمی شوم؛ دلایل عدم کاهش وزن
مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

چرا لاغر نمی شوم؛ دلایل عدم کاهش وزن

کاهش وزن کار آسانی است، البته اگر به تمامی نکات مهم در این باره توجه داشته باشید. رعایت نکردن برخی از نکات موجب عدم کاهش وزن می شود. 

بسیاری از افراد با وجود تلاش های فراوانی که برای کاهش وزن می کنند اما، موفق نمی شوند، برایشان سوال ایجاد می شود که چرا لاغری نمی شوم؟

برخی از دلایل عدم کاهش وزن وجود دارد که مانع از پیشرفت شما در روند کاهش وزن می شود. در ادامه این موارد را برای شما ذکر خواهیم کرد تا با رعایت این نکات به وزن دلخواه خود برسید.راهکارهایی از جمله اسلیو معده در کرج و بای پس از دیگر روش های لاغری ایمن است که به عنوان آخرین مرحله برای لاغری افراد توصیه می شود.

عدم کاهش وزن

1. برنامه خواب منظمی ندارید

خواب بیش از 9 ساعت یا خواب کمتر از 5 ساعت می تواند در افزایش وزن و عدم کاهش وزن بسیار موثر باشد. 

هر دو مورد، یعنی خواب کم و خواب زیاد باعث ایجاد هورمون هایی در بدن می شود که اشتها و گرسنگی را کنترل می کند.

همچنین در پی خواب نامنظم احساس آرامش ندارید و تمرینات ورزشی خود را به طور منظم انجام نخواهید داد.

2. به اندازه کافی آب نمی نوشید

نوشیدن 6 لیوان آب در روز می تواند در روند کاهش وزن بسیار موثر باشد. آب فاقد کالری است و همچنین با نوشیدن آب کمتر میل به مصرف نوشیدنی های پرکالری مانند نوشابه های گازدار، آبمیوه ها یا دیگر نوشیدنی های مملو از شکر خواهید داشت.

مصرف نوشیدنی هایی با کالری بالا مانع از کاهش وزن می شود و پس مدتی متوجه افزایش وزن خود خواهید شد.

3. برای صرف غذا مدت زمان زیادی منتظر می مانید

زمانی که هر یک از وعده های غذایی خود را در طول روز حذف کنید، متابولیسم شما کند می شود و قادر به سوزاندن کالری هایی که در وعده غذایی بعدی خود می خورید، نیستید.

این کالری های اضافی در بدن منجر به اضافه وزن در بدن و عدم کاهش وزن خواهد شد. همچنین ممکن است به دلیل گرسنگی بیش از حد، در وعده های دیگر بیش از حد غذا مصرف کنید. سعی کنید که چندین وعده اما کم در طول روز داشته باشید.

دلایل عدم کاهش وزن

4. در اغلب مواقع بیرون غذا می خورید

اگر جزو آن دسته از افرادی هستید که بیشتر وعده های غذایی خود را خارج از منزل و در رستوران می خورید، کاهش وزن برای شما دشوار خواهد شد. حتی غذاهایی که به ظاهر سبک هستند، می توانند کالری زیادی داشته باشند.

5. در تمام طول روز می نشینید

اگر ساعت زیادی را در طول روز بنشینید، کاهش وزن برای شما دشوار می شود. مواقعی که بیشتر اوقات در حالت نشسته هستید، بدن قادر به تشخیص اینکه چه زمانی غذا خورده اید، نیست و این حالت منجر به پرخوری می شود و دچار اضافه وزن خواهید شد.

با این حال اگر فعالیت های کوتاهی را در بین کارهای نشسته خود داشته باشید، می تواند بسیار موثر باشد، سه بار پیاده روی 10 دقیقه ای در بین کار توصیه می شود.

6. بعد از تمرینات غذاهای پر کالری می خورید

ورزش و فعالیت داشتن یکی از راهکارهای عالی برای کاهش وزن است که می تواند منجر به سوزاندن کالری شود و توده عضلانی ساخته شود. 

در صورتی که بعد از هر تمرین یک شام یا هر مواد غذایی پرکالری مصرف کنید، تمام تلاش های شما بی نتیجه خواهد ماند.

روش هایی از جمله بای پس معده در کرج از روش های لاغری ایمن است که به عنوان آخرین مرحله به افراد توصیه می شود.

7. الکل مصرف می کنید

اگر در طول روز الکل مصرف می کنید، باید این نکته را بدانید که این نوشیدنی حاوی کالری زیادی است و منجر به افزایش وزن شما خواهد شد. بهتر است نوشیدنی های سبک مصرف کنید، رعایت این نکته مانع افزایش وزن خواهد شد.

کاهش وزن

8. استرس زیادی دارید

افرادی که دچار استرس هستند، بیشتر تمایل به مصرف خوراکی های ناسالم و پر کالری دارند. در واقع زمانی که در حال مصرف خوراکی و غذا هستید، گرسنه نیستید و به آن نیاز ندارید، در نهایت چنین حالتی مانع روند کاهش وزن شما خواهد شد.

9. دچار کم کاری تیروئید هستید

اگر تیروئید کم کار باشد، باعث افزایش وزن می شود. تیروئید با هورمون هایی که تولید می کند، وظیفه کنترل سطح انرژی و نحوه تجزیه غذا را در بدن دارد. اگر این هورمون ها به اندازه کافی در بدن تولید نشوند، روند کاهش وزن دشوار خواهد شد.

همچنین این افراد احساس نفخ دارند؛ زیرا، در بدن آب و نمک زیادی نگه داشته می شود. اگر فکر می کنید که دچار مشکل کم کاری تیروئید هستید، حتما با پزشک فوق تخصص جراحی های چاقی در کرج در میان بگذارید.

10. در حال مصرف داروهای خاصی هستید

مصرف برخی از داروها می تواند در افزایش وزن موثر باشد. به طور مثال با مصرف استروئیدها متابولیسم تغییر می کند و احساس گرسنگی بیشتری در شما ایجاد خواهد شد. در این مواقع فرد پرخوری می کند و منجر به افزایش وزن خواهد شد.

استرس و چاقی
استرس و چاقی

11. شما در دوران یائسگی هستید

اغلب خانم ها در دوران یائسگی دچار افزایش وزن و عدم کاهش وزن می شوند. در واقع تغییراتی که در هورمون ها ایجاد می شود و همچنین کمبود خواب ناشی از گرگرفتگی می تواند باعث افزایش وزن شود.

معمولا زمانی که خسته از خواب بیدار می شوید، به احتمال زیاد تمایل دارید که در اواخر روز میان وعده بیشتری بخورید تا انرژی خود را افزایش دهید.

12. به اندازه کافی پروتئین مصرف نمی کنید

پروتئین یک ماده مغذی مهم برای کاهش وزن است که باید در برنامه غذایی خود داشته باشید. در صورتی که 25 تا 30 درصد از کالری مصرفی شما پروتئین باشد، 80 تا 100 کالری بیشتری می سوزانید.

علاوه بر این، هوس و میل به خوردن میان وعده نیز به شدت کاهش می یابد. مصرف پروتئین بر هورمون تنظیم کننده اشتها مانند گرلین تاثیر می گذارد.

13. تمرینات هوازی انجام نمی دهید

ورزش هوازی ضربان قلب شما را افزایش می دهد. این تمرینات شامل دویدن، دوچرخه سواری و شناست. این تمرینات از موثرترین راهکارهایی است که می توانید برای بهبود سلامت خود در نظر داشته باشید.

تمرین هوازی به خصوص برای سوزاندن چربی شکم توصیه می شود. در صورتی که چربی شکم خود را آب نکنید، ممکن است باعث ایجاد بسیاری از بیماری ها شود.

بیشتر بخوانید: تاثیر ورزش بر کاهش وزن

14. عادت به مصرف به مواد غذایی ناسالم دارید

در صورتی که در رژیم غذایی خود عادت به مصرف مواد غذایی سالم مانند غذاهای فراوری شده دارید، باید این عادت اشتباه خود را ترک کنید تا بتوانید به هدف ایده آل خود برسید.

15. تمرینات با وزنه را انجام نمی دهید

یکی از مهم ترین مواردی که باید برای کاهش وزن در نظر داشته باشید، انجام برخی از تمرینات مقاومتی مانند وزنه زدن است. تمرینات با وزنه به حفظ توده عضلانی کمک می کند، در غیر این صورت اغلب توده عضلانی با چربی بدن سوزانده می شود.

با وزنه زدن از کند شدن متابولیسم جلوگیری می کنید و بدن شما با وجود کاهش وزن، قوی و عضلانی باقی می ماند.

16. پرخوری می کنید

منظور از پرخوری، خوردن مقدار زیاد غذا با سرعتی که بیشتر از نیاز بدن شما است. این مسئله برای افرادی که قصد کاهش وزن دارند، بسیار مهم است. 

برخی گاهی طی کاهش وزن غذاهای فراوری شده مصرف می کنند و برخی دیگر غذاهای سالم مانند آجیل، کره آجیل، شکلات تلخ و… به مواد غذایی ناسالم ترجیح می دهند.

17. نوشیدنی های سرشار از قند مصرف می کنید

نوشیدنی های سرشار از قند، یکی از موارد مهم در ایجاد چاقی است. نوشیدنی های حاوی قند تنها شامل نوشابه نمی شود، بلکه موارد سالم تری مانند آبمیوه های طبیعی نیز جزء موارد چاق کننده هستند. به همین جهت توصیه می شود که از آبمیوه ها نیز زیاد مصرف نکنید.

عکس دکتر محمدجواد باقری

دکتر محمدجواد باقری

بورد تخصصی جراحی عمومی
فلوشیپ فوق تخصصی جراحی چاقی و متابولیک و لاپاروسکوپی پیشرفته

برچسب ها:
مقالات مرتبط
ضرورت کاهش وزن قبل از بارداری

ضرورت کاهش وزن قبل از بارداری

کاهش وزن قبل از بارداری بسیار مهم است تا با مشکلی در این زمینه مواجه نشوید. اکثر افراد به خوبی می دانند که اضافه وزن یا...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *