شماره تماس09106141630

کرج- جهانشهر- میدان مدنی- خیابان مهران- ساختمان جهانشهر- طبقه دوم- واحد 5

صفحه اصلی 9 جراحی های چاقی 9 دلیل استپ وزنی و راهکار آن چیست
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

دلیل استپ وزنی و راهکار آن چیست

استپ وزنی یکی از چالش برانگیز ترین موارد برای افرادی است که قصد کاهش وزن دارند. هنگامی که برنامه خود اعم از تغییر رژیم غذایی و انجام تمرینات ورزشی روزانه را برای کاهش وزن شروع می کنید، در ابتدا متوجه کمی کاهش وزن خود می شوید.

معمولا طی چند هفته ابتدایی همه چیز خوب پیش می رود و به مقدار مناسبی نیز کاهش وزن دارید.

در ادامه و پس از چندین هفته با این حال که برنامه خود را همانند گذشته ادامه می دهید؛ اما، متوجه عدم کاهش وزن یا استپ وزنی می شوید. در این مواقع کار برای افراد سخت تر می شود و انگیزه کافی برای ادامه دادن ندارند.

یکی از راهکارهای لاغری که تاثیر چشمگیری در کاهش وزن دارد، اسلیو معده در کرج است که با مراجعه به متخصص جراحی لاغری بررسی های لازم برای شما انجام می شود.

در ادامه دلایل احتمالی که منجر به استپ وزنی می شود را برای شما آورده ایم.

استپ وزنی
استپ وزنی

1. کاهش آب در بدن

در ابتدا کربوهیدرات ها را کاهش داده و فعالیت های ورزشی را افزایش می دهید. طی این مدت با از دست دادن ذخیره کربوهیدرات و گلیکوژن مقدار کمی وزن کم می کنید.

علاوه بر این، گلیکوژن مقدار زیادی آب را متصل می کند (3 گرم آب در هر 1 گرم گلیکوژن) در واقع اگر شما 500 گرم گلیکوژن ذخیره شده دارید، 1500 گرم آب به گلیکوژن متصل است.

به همین جهت در ابتدای رژیم وزن زیادی کم می کنید، عمده کاهش وزن می تواند مرتبط با از دست دادن آب و گلیکوژن باشد. 

زمانی که رژیم غذایی ادامه پیدا می کند، ذخایر گلیکوژن کمتر می شود و روند کاهش وزن کُند خواهد شد یا دچار استپ وزنی می شوید.

به همین جهت در فاز اول چربی کمتری (حدود 34 درصد) نسبت به فاز دوم (64 درصد) آب می شود.

به این نکته توجه داشته باشید که کاهش وزن اولیه ممکن است ابتدا آسان باشد چون تا حد زیادی شامل توده بدون چربی مانند گلیکوژن و آب است. در واقع کاهش وزن احتمالا بعد از این دوره تا حدودی کُند می شود.

2. عدم تطابق در مصرف انرژی

با مصرف مقدار کالری مشخص یا مقدار غذایی که برای کاهش وزن در نظر گرفته شده است پس از مدتی متوجه کاهش وزن می شوید.

نکته ای که وجود دارد این است که با کاهش وزن مصرف انرژی مورد نیاز شما نیز کاهش پیدا می کند. در واقع به این صورت است که با هر یک کیلوگرمی که وزن کم می کنید، مصرف انرژی را باید 20 تا 30 کالری در روز کاهش دهید.

دلایل احتمالی استپ وزنی
دلایل احتمالی استپ وزنی

علاوه بر این هرچه بدن سبک تر باشد، به انرژی کمتری برای حرکت کردن به اطراف نیاز خواهد داشت. در واقع به این معنا که باید مصرف انرژی را با ورزش و حرکت بیشتر افزایش و انرژی دریافتی خود را کاهش دهید.

نکته مهم این است که باید با کاهش وزن میزان مصرف کالری را با کاهش وزن تطبیق دهید یا فعالیت های خود را بیشتر کنید. در غیر این صورت دچار استپ وزنی می شوید.

3. بیش از آنچه که فکر می کنید، می خورید

پس از چند هفته ای که رژیم سختی داشته اید، احساس گرسنگی بیشتری دارید و همین امر ممکن است شما را مجاب به مصرف میان وعده یا قرار دادن چند خوراکی کوچک به رژیم غذایی کند.

چنین حالتی تعجب آور نیست؛ زیرا، کاهش وزن با موارد زیر همراه است:

  • تغییرات هورمونی
  • افزایش اشتها
  • کاهش سیری

برخی از عادت های می تواند مانع کاهش وزن بیشتر یا استپ وزنی شود، مانند مصرف میان وعده بدون در نظر گرفتن میزان روغن یا میزان کالری آن؛ چون در این صورت متوجه پرکالری بودن آن نمی‌ شوید.

تخمین زده شده است که با کاهش وزن یک کیلوگرمی، اشتها به میزان 100 کالری افزایش می یابد. به همین جهت جای تعجبی ندارد که میل به میان وعده بیشتر شود.

برای رفع گرسنگی خود باید مواد غذایی را به رژیم غذایی خود اضافه کنید که انرژی لازم را به بدن شما برساند و کالری بیشتر از حد مجاز مصرف نکنید.

4. استرس

استرس و چاقی با هم ارتباط دارند. استرس می تواند منجر به احتباس آب شود و در حالی که ممکن است چربی را در بدن آب کنید، آب را در بدن حفظ می کنید و در نهایت از دست چربی چندان به نظر نمی رسد.

انواع مختلفی از استرس وجود دارد، به عنوان مثال استرس روانی به دنبال انجام دادن کارهای زیادی در محل کار یا خانه، مشکل در روابط زناشویی و… و استرس فیزیولوژیکی که به دنبال کمبود خواب، ورزش زیاد و… رخ می دهد.

باید عوامل استرس زا را در زندگی خود شناسایی کنید و در صورت امکان آنها را کاهش دهید. از گرسنگی دادن به خود و ورزش بیش از حد خودداری کنید تا دچار استپ وزنی نشوید.

خود کاهش وزن نیز می تواند یک استرس باشد، به همین جهت استراحت طی رژیم با کمی بیشتر غذا خوردن در طول دو یا یک هفته، می تواند راهکار خوبی باشد برای زمانی که کاهش وزن کند شده است و احساس خستگی شدید دارید.

استپ وزنی و استرس
استپ وزنی و استرس

5. استپ وزنی و نخوابیدن

نداشتن خواب کافی نوعی استرس برای بدن است و می تواند احتمال مصرف مواد غذایی را افزایش دهد. در نهایت منجر به کاهش از دست دادن چربی و افزایش از دست دادن توده بدون چربی مانند ماهیچه ها می شود.

این مورد ذکر شده تنها یکی از عوارض کمبود خواب است. خواب کافی را باید حتما برای کاهش وزن در اولویت قرار دهید تا دچار استپ وزنی نشوید.در مواقعی که عمل جراحی چاقی انجام داده اید و دچار استپ وزنی شده اید، حتما به پزشک فوق تخصص جراحی های چاقی در کرج مراجعه کنید.

عکس دکتر محمدجواد باقری

دکتر محمدجواد باقری

بورد تخصصی جراحی عمومی
فلوشیپ فوق تخصصی جراحی چاقی و متابولیک و لاپاروسکوپی پیشرفته

برچسب ها:
مقالات مرتبط
ضرورت کاهش وزن قبل از بارداری

ضرورت کاهش وزن قبل از بارداری

کاهش وزن قبل از بارداری بسیار مهم است تا با مشکلی در این زمینه مواجه نشوید. اکثر افراد به خوبی می دانند که اضافه وزن یا...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *