برخی از ریزش مو بعد از کاهش وزن شکایت دارند. کاهش وزن فواید زیادی برای سلامتی دارد که شامل خلق و خوی بهتر، افزایش اعتماد به نفس، خواب راحت و همچنین تحرک است.

همچنین خطر ابتلا به بیماری قلبی و سرطان، فشار خون و مشکلات ریوی نیز کاهش خواهد یافت. با این حال اگر کاهش وزن غیر اصولی داشته باشید و تحت نظر پزشک نباشید، دچار عوارضی از جمله ریزش مو می شوید.

اگرچه ریزش مو بعد از کاهش وزن مشکل رایجی نیست؛ اما در صورت عدم مراقبت صحیح چنین مشکلی رخ می‌دهد. در ادامه در خصوص انواع ریزش مو و اینکه به چه علت چنین مشکلی رخ می دهد برای شما توضح خواهیم داد.

 
ریزش مو بعد از کاهش وزن
ریزش مو بعد از کاهش وزن

انواع ریزش مو بعد از کاهش وزن

ریزش مو دو نوع است:

آلوپسی آندروژنیک

در درجه اول عوامل ژنتیکی تعیین کننده «آلوپسی آندروژنتیک» است. این مورد کاملا شایع است و از هر دو نفر یک نفر آن را تجربه می کند.

این مشکل به دلیل سطح بالای هورمون هایی به نام آندروژن در فولیکول های مو اتفاق می افتد. آندروژن ها باعث ریزش مو می شوند؛ زیرا چرخه رشد مو کوتاه می شود. همچنین در صورت ابتلا به آلوپسی آندروژنیک تار مو نازک و کوتاه می شود.

تلوژن افلوویوم

این نوع ریزش بسیار رایج است و بسیاری از افراد بزرگسال حداقل یک بار در زندگی خود آن را تجربه می کنند. علت دقیق ایجاد این عارضه ناشناخته است. چنین حالتی برای دوره مدت کوتاه یا مزمن رخ می دهد و طی آن موها به شدت دچار ریزش می شوند.

ریزش مو بعد از جراحی لاغری چه علتی دارد؟

دلایل مختلفی می تواند در ایجاد ریزش بعد از کاهش وزن نقش داشته باشد که این موارد به شرح زیر است:

علت ریزش مو بعد از کاهش وزن
علت ریزش مو بعد از کاهش وزن

کاهش وزن سریع

اگر کاهش وزن سریع و ناگهانی داشته باشید، منجر به تلوژن افلوویوم حاد می شود که طبق تحقیقات انجام شده از علل شایع ریزش مو است.

با این حال تلوژن افلوویوم از فردی به فرد دیگر تفاوت دارد. معمولا چنین مشکلی پس از گذشت سه ماه پس از کاهش وزن سریع رخ می دهد و تا شش ماه نیز ادامه خواهد داشت.

رژیم غذایی بدون پروتئین کافی

گاهی برخی افراد برای کم کردن وزن به دنبال رژیم های غذایی کم کالری می روند. طبق تحقیقات انجام شده اگر رژیم غذایی بدون پروتئین داشته باشید، می تواند برای شما مضر باشد و در نهایت منجر به ریزش مو بعد از کاهش وزن شود.

بیشتر بخوانید: ضرورت مصرف پروتئین بعد از جراحی لاغری

پروتئین ماده غذایی ضروری است که نقش مهمی در ترمیم بافت، هضم، ترشح هورمون در بدن و… دارد. علاوه بر این وجود پروتئین ها برای تولید کراتین در بدن ضروری است که نقش بسیار مهمی در تقویت رشد مو دارد.

زمانی که سطح پروتئین در بدن کاهش می یابد، بدن پروتئین را برای عملکردهای مهم و ضروری و حیاتی به کار می گیرد و فرایند های غیر ضروری مانند رشد مو و سلامت مو را در اولویت قرار نمی دهد. مکمل های بیوتین به ترمیم رشد مو کمک می کند.

جراحی کاهش وزن

گاهی بعضی از افراد پس از جراحی کاهش وزن دچار ریزش مو می شود؛ چرا که پروتئین ها و ویتامین های ضروری که پزشک برای جلوگیری از کمبود این موارد تجویز کرده را مصرف نمی کنند. در صورتی که به توصیه های پزشک پس از عمل توجه داشته باشید احتمال ایجاد هرگونه مشکل و عوارض به حداقل خواهد رسید.

رژیم غذایی کم کالری

مهم ترین ریز مغذی ها برای مو، ویتامین های B، C، E، امگا ۳، روی و آهن هستند. در نهایت برای اینکه رشد موی خوبی داشته باشید و بتوانید از ریزش مو بعد از کاهش وزن جلوگیری کنید، باید تغذیه کافی و کامل برای دریافت این موارد داشته باشید.

مطالعه ای که برای بسیاری از خانم ها انجام شده نشان می دهد از ۲۲ خانم، ۱ نفر به دلیل رژیم غذایی نامناسب دچار ریزش مو می شود.

علاوه بر این مورد، تحقیقات دیگر نشان داده است رژیم های غذایی سخت که برای کاهش وزن تنظیم شده اند، منجر به کمبود اسیدهای چرب، پروتئین و روی می شود.

مواد مغذی برای رویش مو
مواد مغذی برای رویش مو

رژیم غذایی با محدودیت مواد مغذی

رژیم های غذایی محدود، به رژیم هایی گفته می شود که گروهی از مواد غذایی در رژیم وجود ندارد و منجر به کمبود مواد مغذی در بدن می شود و در نهایت ریزش مو بعد از کاهش وزن را به دنبال دارد.

به طور مثال بسیاری از تحقیقات نشان می دهد که رژیم های کم کالری و کمبود اسیدهای چرب ضروری و مواد مغذی مانند آهن، روی و سلنیوم منجر به ریزش مو می‌ شود.

تحقیقات انجام شده مبنی بر آن است که این دسته از رژیم غذایی محدود منجر به استرس و ریزش مو بعد از کاهش وزن می شود.

بیشتر بخوانید: رژیم غذایی قبل و بعد از جراحی لاغری

چه راهکاری برای جلوگیری از ریزش مو طی کاهش وزن وجود دارد؟

برای به حداقل رساندن عوارض جانبی، باید رژیمی داشته باشید که به جای محدود کردن مواد مغذی ضروری، کالری آن کم شده باشد.

باید اطمینان داشته باشید غذایی که می خورید متعادل و بسیار مغذی است. اگر رژیم غذایی شما گیاهی است و بسیاری از موارد را حذف کرده اید، باید اطمینان داشته باشید مواد مغذی را کاملا دریافت می کنید.

می توانید مواد مغذی مورد نیاز بدن را از طریق مکمل های دریافت کنید. به طور کلی سطح مواردی مانند روی، آهن و ویتامین را قبل و بعد از عمل در سطح نرمالی نگه دارید.

مواد غذایی مانند موارد زیر برای سلامتی بدن از جمله رویش مو بسیار مهم هستند:

  • ماهی
  • آووکادو
  • عدس
  • تخم مرغ
  • سویا
  • حبوبات
  • انواع لوبیا 
ریزش مو در اثر کاهش وزن
ریزش مو در اثر کاهش وزن

آیا ریزش مو در اثر کاهش وزن مجدد رشد می کند؟

در پاسخ به این سوال باید بگوییم که بله، ریزش مو در اثر کاهش وزن یک وضعیتی موقتی است. ریزش مو بعد از کاهش وزن به دلیل شرایطی به نام تلوژن افلوویوم رخ می دهد. 

از آنجایی که برای کاهش وزن، کالری خود را به حداقل رسانده اید، با انجام این کار ممکن است عمدا یا ناخواسته مواد مغذی برای سلامت را کاهش دهید.

چنین شرایطی نازک شدن و ریزش مو را به همراه دارد؛ اما جای نگرانی نیست. زمانی که شروع به دریافت مجدد مواد مغذی می کنید، روند رشد مو افزایش می یابد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *