عواملی زیادی در ایجاد سرگیجه بعد از جراحی اسلیو موثر است. به طور کلی احساس سرگیجه پس از جراحی غیر عادی نیست و ممکن است تا مدتی پس از جراحی این احساس را داشته باشید.

در ادامه دلایل احتمالی را که منجر به چنین عوارض پس از جراحی چاقی می شود را برای شما ذکر خواهیم کرد.

 
سرگیجه بعد از جراحی اسلیو معده
سرگیجه بعد از جراحی اسلیو

عدم تعادل شیمیایی

بسیاری از آزمایشات نشان می دهد که عدم تعادل شیمیایی در بدن منجر به احساس سرگیجه های موقتی در بیمار می شود. در افرادی که تحت عمل جراحی چاقی قرار گرفته اند، احساس سرگیجه به دنبال رژیم غذایی محدود و تغییر سبک زندگی ایجاد می شود.

برای بسیاری از بیماران، سرگیجه پس از جراحی اسلیو معده در کرج به این دلیل رخ می دهد که آنها زمان زیادی را بین وعده های غذایی، بدون آب یا غذا می گذرانند.

بدن انسان برای عملکرد صحیح به غذا و آب کافی نیاز دارد. در صورت کمبود مواد مغذی و کم آبی، بدن عملکرد درستی نخواهد داشت، الکترولیت ها نیز نامتعادل می شوند و در نهایت احساس ضعف یا سرگیجه به دنبال چنین شرایطی رخ می دهد.

الکترولیت ها

پتاسیم، سدیم و کلر از الکترولیت های مهم بدن هستند. به همین جهت برای بیمارانی که تحت عمل جراحی کاهش وزن قرار گرفته اند، تغذیه صحیح و نوشیدن آب فراوان بسیار مهم است تا الکترولیت های حیاتی در بدن متعادل بمانند. در اینصورت احتمال ایجاد سرگیجه به شدت کاهش می یابد.

اگر عدم تعادل شیمیایی علت سرگیجه در بیمارانی است که تحت عمل جراحی قرار گرفته اند، نوشیدن آب می تواند برای بیماران گزینه خوبی برای درمان باشد.

اسلیو معده
اسلیو معده

هیپوگلیسمی واکنشی

منظور از هیپوگلیسمی واکنشی وضعیتی است که می تواند بیمارانی را که بیشتر از یک سال است از عمل جراحیشان می گذرد، تحت تاثیر قرار دهد.

از علائم این عارضه می توان به مواردی از جمله لرزش، گیجی، سرگیجه و از دست دادن کامل هوشیاری اشاره کرد. این عارضه به صورت قندخون پایین مشخص می شود که بعد از غذا خوردن رخ می دهد.

این وضعیت یک عارضه جانبی برای کاهش وزن است که تنها تعداد کمی از بیماران را تحت تاثیر قرار می دهد. قبل از عمل جراحی، وزن اضافی می تواند منجر به افزایش هورمون هایی شود که افزایش تولید انسولین را به همراه دارد.

زمانی که بیمار تحت عمل جراحی لاغری قرار می گیرد، بیماران به انسولین حساس تر می شوند و قند با سرعت بیشتری از جریان خون پاک خواهد شد که در نهایت منجر به هیپوگلیسمی واکنشی می شود.

راهکار درمانی:

درمانی که برای این عارضه در نظر گرفته می شود به شدت علائم آن بستگی دارد. هر زمان که احساس کردید ضعف یا لرز دارید و زمان خوردن وعده غذایی کامل شما نیست، سعی کنید یک کربوهیدرات کوچک همراه با پروتئین کوچک مصرف کنید.

در صورتی که در وضعیت بی حالی قرار دارید، باید فورا قند خون خود را با نوشیدن آب بالا ببرید.

سرگیجه بعد از اسلیو به دلیل نشت معده

در طی جراحی اسلیو معده قسمتی از معده برداشته می شود و معده ای که باقی می ماند شبیه به یک موز است. زمانی که قسمتی از معده خارج می شود معده باقی مانده توسط پزشک بسته می شود.

این خط ایجاد شده گاهی همراه با نشت محتویات معده و شیره معده است. سرگیجه می تواند از علائم چنین مشکلی باشد. اگر سرگیجه پس از اسلیو معده در تهران همراه با علائم دیگری مانند درد شکم، ورم شکم، تب، ضربان قلب سریع یا تنگی نفس همراه باشد، باید این مسئله از سوی پزشک مورد بررسی قرار بگیرد.

سندرم دامپینگ
سندرم دامپینگ

سندرم دامپینگ

این عارضه زمانی رخ می دهد که غذا مستقیما از معده بدون هضم شدن به روده کوچک منتقل می شود. سندرم دامپینگ نیز در افرادی که اسلیو معده نیز انجام می دهند، مشاهده می شود.

سرگیجه ناشی از سندرم دامپینگ به این جهت رخ می دهد که روده ها احساس می کنند که غذا بیش از حد غلیظ است و هورمون بیشتری در روده ترشح می شود.

در نتیجه روده ها پرتر شده و احساس نفخ ایجاد می شود، پس از نیم ساعت الی یک ساعت باعث ایجاد اسهال خواهد شد. برخی از موادی که توسط روده آزاد می شود و بر ضربان قلب و فشار خون تاثیر می گذارد که در نهایت باعث ایجاد سرگیجه خواهد شد.

کمبود تغذیه ای

اصطلاح سرگیجه به ضعف و بی ثباتی اشاره دارد. جراحی چاقی می تواند منجر به کمبود ویتامین ها و مواد معدنی شود و بیماران احساس ضعف در پاهای خود دارند.

کمبود آهن نیز از شایع ترین موارد کمبود تغذیه ای در میان بزرگسالان است. کمبود آهن به دنبال جراحی کاهش وزن می تواند ضعف و سرگیجه را به همراه داشته باشد.

پزشک همه این موارد را در نظر می گیرد و راهکارهای درمانی را برای بیمار تجویز خواهد کرد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *