سکسکه بعد از عمل اسلیو معده یکی از عوارض گزارش شده از سوی بیماران است. با وجود این که عمل جراحی لاغری فواید بیشماری از لحاظ ظاهری و همچنین سلامتی عمومی برای بیماران به دنبال دارد؛ اما گاهی امکان ایجاد عوارض مانند جراحی های دیگر برای بیمار وجود دارد که جای نگرانی نیست؛ چرا که همه این موارد از سوی پزشک قابل کنترل و درمان است.

در ادامه در خصوص دلایل احتمالی و همچنین روش های درمانی سکسکه بعد از عمل اسلیو معده برای شما توضیح خواهیم داد. برای اطلاع از هزینه اسلیو معده کلیک کنید.

دلایل سکسکه بعد از عمل اسلیو معده

سکسکه انقباضات غیر ارادی دیافراگم است که به دنبال آن تارهای صوتی بسته می شود. ایجاد چنین عارضه ای بعد از عمل طبیعی است و مشکلی برای شما ایجاد نخواهد کرد. دلایلی که باعث بروز آن می شود به شرح زیر است:

تحریک دیافراگم

همانطور که می دانید طی این عمل جراحی لاغری معده به اندازه قابل توجهی کوچک می شود. این کاهش اندازه معده می تواند منجر به تحریک دیافراگم شود و در نهایت بیمار سکسکه را بعد از عمل تجربه کند.

بلع هوا

دلیل دیگر، بلع هواست که بسیار رایج است به خصوص اگر از لوله تنفسی پس از عمل استفاده شود. ممکن است هوا در معده محبوس باقی بماند و هنگام آزاد شدن باعث سکسکه شود.

اثرات داروی بیهوشی

داروهای بیهوشی بر رفلاکس بدن تاثیر گذار است و در نهایت منجر به سکسکه می شود که معمولا با از بین رفتن اثرات داروی بیهوشی برطرف خواهد شد.

علت سکسکه بعد از عمل اسلیو

کنترل و درمان سکسکه بعد از عمل اسلیو معده

همانطور که گفتیم این عارضه بعد از عمل به صورت موقتی رخ می دهد و جای نگرانی ندارد. طبق شواهد طی چند روز یا چند هفته برطرف می شود. با این حال چند راهکار برای شما آورده ایم که به درمان و کنترل این عارضه کمک می کند.

توجه به برنامه غذایی

اگر به برنامه غذایی خود پایبند باشید و به میزان غذا خوردن، زمان غذا خوردن و همچنین نوع غذای مصرفی توجه داشته باشید، علاوه بر اینکه روند لاغری خوبی را تجربه می کنید می توانید از بسیاری از عوارض احتمالی مانند یبوست بعد از اسلیو، حالت تهوع و سکسکه بعد از عمل اسلیو معده خودداری کنید.

هیدراته نگه داشتن بدن

باید آب کافی بنوشید تا بدن کاملا هیدراته باشد. در طی روز جرعه جرعه؛ اما به طور مداوم بنوشید. نوشیدن آب یک راهکار درمانی برای سکسکه بعد از عمل است.

تنفس عمیق و آهسته

چند دقیقه به صورت عمیق و آهسته نفس بکشید در نهایت متوجه می شوید که به شکل قابل توجهی سکسکه شما کمتر یا به طور کلی رفع شده است.

مصرف دارو

اگر به صورت شدید سکسکه را تجربه می کنید پزشک برای شما داروهایی برای تسکین وضعیت فعلی تجویز می کند تا سکسکه مداوم تسکین پیدا کند.

خودداری از مصرف نوشیدنی های گازدار

مصرف نوشیدنی های گازدار می تواند منجر به تشدید سکسکه شود. به همین جهت باید در هفته های ابتدایی بعد از عمل از مصرف نوشیدنی های گازدار خودداری کنید.

غرغره آب سرد

غرغره با آب سرد منجر به تحریک عصب واگوس می شود و در نهایت به تسکین سکسکه بعد از عمل اسلیو معده کمک می کند.

نکاتی برای جلوگیری از سکسکه بعد از اسلیو

بیشتر نکات در خصوص جلوگیری از این عارضه بعد از اسلیو مربوط به اصلاح عادت غذایی است. نکاتی را که باید در نظر داشته باشید به شرح زیر است:

مصرف غذای به اندازه

حتما باید برنامه غذایی خود را طبق دستور پزشک مصرف کرده و از پرخوری جلوگیری کنید. علاوه بر این پرخوری می تواند منجر به گیر کردن غذا در معده و در نهایت سکسکه شود.

بیشتر بخوانید: دلایل چاقی بدون پرخوری

به آرامی غذا خوردن

آرام و آهسته غذا خوردن مهم ترین نکته ای است که باید همواره توجه داشته باشید و رعایت کنید. می توانید برای کاهش سرعت غذا خوردن از ظرف های کوچک استفاده کنید.

هر لقمه را که در دهان می گذارید باید چندین مرتبه به خوبی بجوید تا به هضم و آرام غذا خوردن شما کمک شود. رعایت این نکته علاوه بر جلوگیری از سکسکه به رفع سوزش سردل بعد از اسلیو کمک می کند.

توجه به نشانه های بدن و عوامل محرک

توجه کردن به هر حالت بدن بعد از جراحی بسیار مهم است به طور مثال زمانی که احساس سیری می کنید، دیگر نباید غذا خوردن را ادامه دهید.

همچنین به هر عاملی که منجر به سکسکه می شود توجه داشته باشید. توجه به این موارد بخش مهمی از روند بهبودی است و می تواند از هرگونه عارضه جلوگیری کنید.

کمی فکر کنید تا متوجه شوید که پرخوری، خیلی سریع غذا خوردن، نوع غذا و… چه چیزی باعث سکسکه شده است تا بتوانید از هرگونه عوامل محرک برای جلوگیری از این عارضه بعد از عمل خودداری کنید.

لازم به ذکر است که بسیاری از این نکات علاوه بر جلوگیری از سکسکه به جلوگیری از باد گلو بعد از اسلیو معده نیز کمک می کند.

جلوگیری از سکسکه بعد از عمل اسلیو معده

آیا سکسکه بعد از عمل اسلیو خطرناک است؟

همانطور که گفتیم این عارضه تقریبا در بسیاری از افراد مشاهده شده است که مشکل ایجاد نمی کند و با نکاتی که برای شما گفته ایم می توانید به راحتی کنترل کنید.

اما اگر بیش از سه روز ادامه داشته باشد و در خوردن یا آشامیدن و همچنین خوابیدن شما تداخل ایجاد کند، نیاز به بررسی توسط پزشک دارید. علاوه بر این سکسکه در طول روند بهبودی می تواند شرایط دردناکی ایجاد کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *