امروزه بسیاری از افراد از خواص قهوه برای لاغری مطلع هستند. همانطور که می دانید این نوشیدنی کافئین دار حاوی مواد مغذی مانند منیزیم، پتاسیم، نیاسین و آنتی اکسیدان هایی است که منجر به افزایش متابولیسم می شود.

در صورتی که قهوه را در حد اعتدال و بدون اضافه کردن هیچ شیرین کننده ای مصرف کنید، به کاهش وزن و سلامت عمومی بدن کمک خواهد کرد. علاوه بر این به تقویت و افزایش انرژی هم کمک می کند. تحقیقات نشان داده است که نوشیدن منظم یک فنجان قهوه به کاهش وزن طی طولانی مدت کمک می کند. افرادی که جراحی لاغری انجام داده اند می توانند مقاله مصرف قهوه بعد از جراحی لاغری را مطالعه کنند.

 

چگونه نوشیدن قهوه به لاغری کمک می کند؟

طبق مطالعات انجام شده مصرف کافئین منجر به کاهش وزن می شود؛ اما این نکته را در نظر داشته باشید که مصرف بیش از ۴۰۰ میلی گرم کافئین طی روز خطرات و اثراتی منفی برای بدن دارد.

این نوشیدنی مستقیما بر وزن تاثیر می گذارد، به این صورت که متابولیسم و کیفیت خواب را تحت تاثیر قرار می دهد. نحوه تاثیرگذاری نوشیدن قهوه برای لاغری:

منجر به کاهش اشتها می شود

نوشیدن قهوه اشتهای شما را کاهش می دهد و بالطبع کالری دریافتی شما نیز کم می شود. این حالت موقتی است، به طور مثال نوشیدن قهوه یک ساعت قبل از مصرف غذا به افراد کمک می کند تا کمتر غذا بخورند.

به داشتن متابولیسم نرمال کمک می کند

چندین مطالعه نشان داده اند که مصرف قهوه به کاهش وزن، کاهش bmi و چربی کمک می کند. در حقیقت کافئین موجود در قهوه متابولیسم را افزایش می هد و در نتیجه متوجه کاهش چربی در بدن خواهید شد.

قدرت بیشتری قبل از تمرینات به شما می دهد

مصرف قهوه یک ساعت قبل از تمرین به شما کمک می کند تا طی مدت طولانی تری و با شدت بیشتری تمرین داشته باشید. علاوه بر این ترشح دوپامین نیز تحریک می شود و به شما کمک می کند تا کالری بیشتری را نسبت به همیشه بسوزانید.

کاهش وزن با قهوه

نکاتی برای افزایش روند کاهش وزن با نوشیدن قهوه

تغییرات جزئی در مصرف قهوه برای لاغری می تواند تاثیرات قابل توجهی در روند کاهش وزن به همراه داشته باشد. در ادامه چند روش برای مصرف نوشیدن قهوه در رژیم غذایی آورده ایم:

ترکیب کردن قهوه و آب

با وجود اینکه قهوه ادرار آور است، افزودن آن به آب شما را طی مدت طولانی تری سیر نگه می دارد و در نهایت از پرخوری جلوگیری می شود.

نوشیدن قهوه قبل از تمرین

مصرف قهوه قبل از تمرین، گرما و انرژی بدن را افزایش می دهد و منجر به سوزاندن چربی و کالری بیشتر می شود.

خودداری از مصرف شیر، خامه و شکر

یک فنجان قهوه بدون هیچ افزودنی تنها دو کالری دارد. اگر خامه یا شکر به آن اضافه کنید منجر به افزایش وزن می شود. بنابراین باید اینگونه افزودنی های حاوی کالری بالا را از رژیم غذایی خود حذف کنید.

نوشیدن قهوه در زمان مناسب

همانطور که گفتیم نوشیدن قهوه اشتهای شما را کاهش می دهد. نوشیدن قهوه هنگام صبح شما را نسبت به خوردن صبحانه بی میل می کند.

در ادامه، زمان بندی غذا خوردن شما به هم می ریزد و مانع از روند کاهش وزن می شود. بنابراین باید زمانی قهوه بنوشید که مجبور به حذف صبحانه نباشید.

تغییر میزان مصرف قهوه

حتی مصرف مقدار کمی از قهوه می تواند تاثیرات مثبتی به همراه داشته باشد. مصرف بیش از حد قهوه بی خوابی و استرس را به همراه دارد.

سعی کنید میزان قهوه ای که طی روز مصرف کنید، نصف کنید، در نهایت بدون استرس و بی خوابی می توانید روند کاهش وزن خود را داشته باشید.

افزایش فاصله زمانی مصرف کافئین

فاصله زمانی مصرف قهوه برای لاغری را افزایش دهید تا از مزایای آن کاملا بهره مند شوید. در این حالت به شما کمک می شود تا در حین ورزش کردن کالری بیشتری بسوزانید و همچنین اشتهای کمتری برای غذا خوردن داشته باشید.

قهوه و افزایش متابولیسم

آیا نوشیدن قهوه برای لاغری برای سلامتی مضر است؟

قهوه کافئین بسیار بالایی دارد، اگر هر فردی نسبت به کافئین حساس باشد ممکن است عوارضی از جمله چنین مواردی را تجربه کند:

  • احساس بی قراری
  • عصبانیت
  • بی خوابی
  • مشکلات گوارشی مانند اسهال
  • سردرد
  • افزایش فشار خون

اگرچه نوشیدن قهوه طی روز می تواند برای لاغری موثر باشد؛ اما نباید در مصرف این نوشیدنی زیاده روی کنید. تحقیقات نشان داده است که حتی اگر تا شش ساعت قبل از خواب هم قهوه بنوشید مانع خواب شما هنگام شب می شود.

در این مواقع نه تنها وزن کم نمی کنید بلکه متوجه افزایش وزن خود می شوید. زیرا کم خوابی هورمون های گرلین که بر گرسنگی و لپتین بر سیری تاثیر می گذارد، تغییر می دهد و گرسنگی و اشتها را افزایش می دهد.

به همین دلیل توصیه می شود که برای جلوگیری از هرگونه عوارض احتمالی بیش از ۴۰۰ میلی گرم طی روز کافئین مصرف نکنید.

همچنین این نکته نیز لازم به ذکر است که باید حداقل شش ساعت قبل از خوابیدن این نوشیدنی را مصرف کنید تا مانع خواب شما هنگام شبانه روز نشود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *