بیماری کبد چرب غیر الکلی از شایع ترین علل بیماری کبد چرب است. خوشبختانه درمان با لاغری تا حد زیادی امکان پذیر است. آمارها نشان می دهد که حدود یک چهارم از بزرگسالان در جهان به این عارضه مبتلا می شوند.

این بیماری زمانی رخ می دهد که چربی بیش از حدی در کبد تجمع پیدا کند. معمولا کبد چرب در افراد مبتلا به چاقی با دیابت که سطح غیر طبیعی از کلسترول یا تری گلیسیرید یا فشار خون بالا دارند، رخ می دهد.

این عارضه های نام برده شده معمولا با یکدیگر ایجاد شده و به عنوان سندرم متابولیک شناخته می شود. به همین دلیل سوالی که در این مواقع مطرح می شود این است که آیا با کاهش وزن می توان این بیماری را درمان کرد یا خیر؟

در ادامه با ما همراه باشید تا هر آنچه که لازم است در خصوص این بیماری بدانید برای شما توضیح دهیم.

 
بیماری کبد چرب غیر الکلی

چگونه چربی به کبد آسیب می رساند

در برخی افراد با وجود اینکه چربی زیادی در کبد قرار می گیرد؛ اما هیچ آسیبی به کبد وارد نمی کند. با این حال تخمین زده شده است که از هر ۲۰ نفر، چربی اضافی در کبد منجر به التهاب مزمن کبد می شود. این عارضه به عنوان استئاتوهپاتیت غیر الکلی شناخته می شود.

این عارضه نیز مانند سایر بیماری های کبدی از جمله کبد چرب الکلی و هپاتیت ویروسی، التهاب مزمن ناشی از آنها می تواند منجر به آسیب دائمی و در نهایت زخم های کبدی به نام فیبروز شود.

فیبروز شدید بدون توجه به علت ایجاد عارضه، به عنوان سیروز شناخته می شود. افراد مبتلا به سیروز در معرض خطر نارسایی کبد و سرطان کبد هستند و حتی گاهی نیاز به پیوند کبد دارند.

کبد چرب چگونه تشخیص داده می شود

تنها راه پیشگیری از عوارض ناشی از این بیماری تشخیص و درمان قبل از آسیب جدی به کبد است. معمولا تشخیص زودهنگام امر ساده ای نیست؛ چرا که افراد مبتلا به این عارضه هیچ نشانه ای از بیماری کبدی ندارند.

در صورتی که هر یک از بیماری سندرم متابولیک را دارید، باید در خصوص احتمال ابتلا به کبد چرب با پزشک صحبت داشته باشید.

دقیق ترین راهکاری که می توان برای تشخیص این عارضه در نظر گرفت، بیوپسی کبد است. اما برای جلوگیری از انجام بیوپسی های غیر ضروری می توان با آزمایش خون و تصویربرداری این عارضه را تشخیص داد.

تشخیص کبد چرب

نوعی آزمایش غیرتهاجمی که به برخی از افراد توصیه می شود، الاستوگرافی کبد است؛ نوعی سونوگرافی است که میزان اسکار در کبد تخمین زده می شود.

الاستوگرافی می تواند برای افرادی که نیاز به بررسی بیشتر دارند مفید و کمک کننده باشد. نکته مهم و لازم به ذکری که وجود دارد، ورزش و داشتن رژیم غذایی سالم کمک زیادی به درمان سندرم متابولیک و عوارض پس از آن می کند.

لاغری و درمان کبد چرب

بهترین درمانی که برای افراد با اضافه وزن و چاق می توان در نظر گرفت، کاهش وزن است. مطالعات انجام شده در این زمینه نشان می دهد که کاهش ۱۰ درصد از وزن، به کاهش چربی کبد و التهاب کمک می کند و جای زخم را نیز بهبود می بخشد.

رژیم غذایی و تمرینات ورزشی مناسب اولین خط درمانی است. توصیه ما به شما این است که حداقل ۱۵۰ دقیقه قلب باید باد انجام تمرینات ورزشی پمپاژ داشته باشد.

رژیم غذایی سرشار از سبزیجات و مواد غذایی کامل مانند رژیم مدیترانه ای می تواند گزینه خوبی برای شما باشد. تغییرات سبک زندگی باید به صورت دائمی باشد و بهتر است که در طول زمان و به آرامی کاهش وزن داشته باشید.

در صورتی که با هر یک از موارد ذکر شده موفق به کاهش وزن نشدید، بهترین گزینه پیش روی شما انجام جراحی لاغری از جمله اسلیو معده یا بای پس معده است.

برای افراد که دیابت ندارند، مصرف ویتامین E می تواند به درمان کبد چرب کمک کند. همچنین برای افراد که دچار دیابت هستند، مصرف داروهایی که قند خون را بهبود می بخشند تاثیرات مفیدی روی کبد دارند.

مصرف هر دارویی به هدف درمان از جمله ویتامین E باید تحت نظر و مشورت پزشک باشد، در غیر این صورت اجازه مصرف ندارید. افراد مبتلا به این بیماری باید از کبد در برابر سایر علل احتمالی التهاب کبد محافظت کنند. در واقع به معنی خودداری از مصرف الکل و واکسینه شدن در برابر ویروس های هپاتیت A و B است.

چاقی و کبد چرب

اهمیت آگاهی از بیماری

با افزایش چاقی، احتمال بیماری کبد چرب غیر الکلی بیشتر می شود. از آنجایی که بیمار دچار هیچ علائمی نمی شود، تشخیص آن راحت نیست؛ اما در صورتی که آگاهی کافی در رابطه با این بیماری داشته باشید، به تشخیص زودهنگام بیماری و پیشگیری از عوارض کمک می کند.

خوشبختانه پزشکان همچنان در حال تحقیق و بررسی برای در نظر گرفتن بهترین راهکار درمانی هستند. با این حال لاغری و کاهش وزن می تواند یکی از بهترین راهکارهای درمانی برای درمان باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *