شماره تماس09106141630

کرج- جهانشهر- میدان مدنی- خیابان مهران- ساختمان جهانشهر- طبقه دوم- واحد 5

صفحه اصلی 9 جراحی های چاقی 9 لیپوساکشن؛ روشی برای کوچک کردن شکم و پهلو
مدت زمان مطالعه ۷ دقیقه

لیپوساکشن؛ روشی برای کوچک کردن شکم و پهلو

لیپوساکشن، یک نوع جراحی زیبایی است که با استفاده از تکنیک ساکشن و با هدف برداشتن چربی از نواحی خاص بدن مانند شکم، ران ها، بازوها و گردن انجام می شود. لیپوساکشن همچنین به تغییر فرم نواحی گفته شده نیز کمک می کند.

نکته ای که باید به آن اشاره کنیم این است که لیپوساکشن به عنوان روش کاهش وزن و یا جایگزین کاهش وزن در نظر گرفته نمی شود. افرادی که چاق هستند، با ورزش و رژیم غذایی و یا جراحی های لاغری مانند بای پس معده در کرج، بیشتر وزن کم خواهند کرد.

افرادی که دارای چربی اضافی در نواحی خاصی از بدن هستند و در عین حال به وزن بدنی ثابتی رسیده اند، می توانند از مزایای لیپوساکشن بهره مند شوند

جراحی-لیپوساکشن

لیپوساکشن به چه دلایلی انجام می شود؟

از لیپوساکشن به منظور برداشت چربی از نواحی مختلف بدن استفاده می شود که نسبت به ورزش و رژیم غذایی مقاومت نشان می دهند. مانند: شکم، قسمت فوقانی بازوها، باسن، قفسه سینه و پشت، چانه و گردن.

علاوه بر این، از لیپوساکشن برای کوچک کردن سینه و یا درمان ژنیکوماستی نیز استفاده می شود.

زمانی که چاق می شوید، اندازه و حجم سلول های چربی افزایش می یابد. لیپوساکشن، تعداد سلول های چربی را کاهش می دهد و میزان برداشت چربی به ظاهر ناحیه و حجم چربی بستگی دارد. نتایج این تغییرات عمدتا دائمی است، به خصوص اگر بیمار به وزن ثابتی رسیده باشد.

لیپوساکشن کمکی به بهبود سلولیت یا دیگر ناهنجاری های سطح پوست و یا برداشت استرچ مارک (ترک پوستی) نمی کند.


انواع لیپوساکشن

انواع لیپوساکشن

نوع لیپوساکشن با توجه به تکنیک های مورد استفاده، اهداف بیمار و هم چنین ناحیه درمان در نظر گرفته می شود. بیشتر بخوانید: راهکارهایی برای جلوگیری از چاقی شکم بعد از ابدومینوپلاستی

لیپوساکشن تامسنت

شایع ترین روش لیپوساکشن که محلول استریل به بیمار تزریق می شود تا چربی برداشته شود. از بی حسی (لیدوکائین) به منظور تسکین درد بیمار و دارویی به نام اپی نفرین باعث تنگ شدن عروق استفاده می شود. این مایع می تواند منجر به بروز التهاب و سفتی در ناحیه درمان شود.

سپس برش های کوچکی بر روی پوست زده می شود و لوله ای ظریف به نام کانولا زیر پوست قرار می گیرد. کانولا به وکیوم متصل می شود تا ساکشن چربی و مایعات از بدن انجام شود.

لیپوساکشن به کمک اولتراسوند

در طول این روش، لوله فلزی که انرژی اولتراسوند را ساطع می کند، زیر پوست قرار می گیرد. این انرژی باعث تخریب سلول های چربی و تسهیل برداشت آن ها خواهد شد.

لیپوساکشن به کمک لیزر

در این روش، لیزر به شکسته شدن سلول های چربی کمک می کند. فیبر لیزر از طریق برش های کوچکی که بر روی پوست زده می شود، وارد و سلول های چربی با استفاده از کانولا برداشته خواهند شد. در این نوع لیپوساکشن، حرکات ارتعاشی رو به جلو و عقب کانولا باعث شکسته شدن سلول های چربی و تسهیل برداشت آن ها خواهد شد.

این روش معمولا با درد و ورم کمتری همراه است و جراح دقت بیشتری خواهد داشت. در این روش، لیزر به شکسته شدن سلول های چربی کمک می کند. فیبر لیزر از طریق برش های کوچکی که بر روی پوست زده می شود، وارد و سلول های چربی با استفاده از کانولا برداشته خواهند شد.

لیپوساکشن به کمک قدرت

در این نوع لیپوساکشن، حرکات ارتعاشی رو به جلو و عقب کانولا باعث شکسته شدن سلول های چربی و تسهیل برداشت آن ها خواهد شد. این روش معمولا با درد و ورم کمتری همراه است و پزشک فوق تخصص جراحی چاقی در کرج دقت بیشتری خواهد داشت.

نحوه انجام لیپوساکشن


ابتدا پزشک برش هایی ایجاد می کند که قطر آنها سه تا چهار میلی متر است سپس یک لوله ی باریک فلزی را از طریق برش ایجاد شده وارد بدن می کند و چربی ها را تخلیه می کند.
لیپوساکشن با بی حسی موضعی انجام می شود.
برای انجام این عمل برش های بسیار کوچکی ایجاد می شود و برای پیشگیری از خونریزی، کبودی و تورم محلولی حاوی لیدوکایین و اپی نفرین به چربی ها تزریق می شود.

مزایای لیپوساکشن


در ادامه مزایای لیپوساکشن را با هم مرور می کنیم:
از آنجایی که در لیپوساکشن مانند روش های قدیمی از حرارت استفاده نمی شود پوست سالم و بدون هیچگونه ترکی باقی می ماند.
شما بعد از لیپوساکشن دچار افتادگی پوست نخواهید شد.
این جراحی بسیار ایمن است و اگر به بهترین جراح چاقی در کرج پزشک برای درمان مراجعه کنید نتیجه خوبی از عمل خواهید گرفت.

چه کسانی کاندید مناسبی برای لیپوساکشن هستند؟

  • کسانی که از لحاظ جسمی سالم هستند و بیماری زمینه ای ندارند.
  • کسانی که در نواحی مختلف بدنشان چربی هایی دارند که ارثی است و با رژیم غذایی اصلاح نمی شود.
  • افرادی که می خواهند در زمان بسیار کوتاهی وزن زیادی را کم کنند.

از آنجایی که استعمال دخانیات عوارض پس از عمل را افزایش می دهد افراد سیگاری کاندید مناسبی برای لیپوساکشن نیستند.
به یاد داشته باشید که لیپوساکشن درمانی برای سلولیت و افتادگی پوست نیست.


قبل از لیپوساکشن چه اقداماتی باید صورت گیرد؟

قبل از لیپوساکشن، پزشک به بررسی موارد زیر می پردازد :

  • به سوابق پزشکی بیمار می پردازد.
  • به بررسی و ارزیابی ابتلا به هر گونه شرایط پزشکی خاص یا مصرف داروها، ویتامین ها و مکمل های گیاهی می پردازد.
  • توصیه می شود از مصرف داروهای رقیق کننده خون و داروهای ضد التهابی و غیر استروئیدی به مدت حداقل سه هفته قبل از جراحی خودداری شود.

قبل از جراحی، نواحی که باید تحت درمان قرار بگیرند، علامت گذاری می شوند. برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله چربی شکم چگونه آب می شود را مطالعه کنید.


چه مراقبت هایی پس از لیپوساکشن صورت می گیرد؟

ممکن است بیمار با مقداری درد، کبودی و ورم روبرو شود. به همین خاطر، داروهای مسکن به منظور تسکین درد و آنتی بیوتیک به منظور پیشگیری از بروز عفونت از سوی پزشک تجویز می شود.

بعد از پایان جراحی، بخیه ها باز هستند و درن به طور موقت و به منظور جمع آوری خون و مایعات در ناحیه گذاشته خواهد شد.

توصیه می شود بیمار تا چند هفته گن مخصوص را بپوشد تا از میزان التهاب کاسته شود.


نتایج لیپوساکشن

بعد از گذشت چند هفته تورم از بین می رود و ممکن است در طول این مدت، ناحیه درمان برآمده به نظر برسد که البته به مرور برطرف خواهد شد.

کاملا طبیعی است که با بالا رفتن سن از میزان سفتی پوست کاسته شود، اما لیپوساکشن نتایج طولانی و ماندگاری را به همراه دارد، به خصوص اگر وزن ثابت نگه داشته شود. افزایش وزن بعد از لیپوساکشن می تواند تغییراتی را در تجمع چربی ها ایجاد کند. به عنوان مثال، چربی می تواند صرف نظر از ناحیه درمان، در نواحی اطراف شکم تجمع یابد.

سوالات متداول در مورد لیپوساکشن

عکس دکتر محمدجواد باقری

دکتر محمدجواد باقری

بورد تخصصی جراحی عمومی
فلوشیپ فوق تخصصی جراحی چاقی و متابولیک و لاپاروسکوپی پیشرفته

برچسب ها:
مقالات مرتبط
ورزش بعد از جراحی لاغری

ورزش بعد از جراحی لاغری

ورزش بعد از جراحی لاغری از مهم ترین مواردی است که باید افراد در برنامه روزانه خود داشته باشند؛ چراکه به سلامتی بیماران و...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *