ورم بعد از لیپوساکشن پاسخ طبیعی بدن به جراحی است که انجام داده اید. همانطور که می دانید طی این عمل چربی از نواحی خاصی از بدن خارج می شود.

در پروسه جراحی لیپوساکشن از ابزاری به نام کانولا استفاده می کنند. این لوله کاملا با مهارت بالا در زیر پوست عقب و جلو برده می شود تا چربی ها را خارج کنند یا از بین ببرند.

پس از جراحی بدن تمایل به تجمع مایع در کانال هایی که توسط کانولا ایجاد می شود، دارد. این تجمع مایع منجر به ورم بعد از لیپوساکشن می شود. این نکته را در نظر داشته باشید که تورم همراه با کبودی بخشی از روند بهبودی است.

تورم و کبودی جای نگرانی ندارد و یک وضعیت موقتی است. در ادامه نکاتی را برای شما ذکر کرده ایم که می توانید به کنترل این عارضه بعد از عمل کمک کند.

تا چه مدتی ورم بعد از لیپوساکشن باقی می ماند؟

طی انجام این عمل زیبایی بسیار مهم است که روند بهبودی به خصوص تورم و کبودی آگاه باشید. به طور کلی نتایج شواهد نشان داده است که بیماران پس از گذشت ۳ تا ۴ هفته شروع به کاهش تورم می کند.

با این حال در برخی از موارد نادر امکان دارد به مدت چندین ماه تورم باقی بماند. معمولا ورم بعد از لیپوساکشن پس از گذشت سه روز پس از عمل به اوج می رسد و به تدریج کاهش پیدا خواهد کرد.

درمان ورم بعد از لیپوساکشن

راهکارهایی برای کاهش ورم بعد از لیپوساکشن

برای درمان باید کمی صبر داشته باشید و علاوه بر آن به نکاتی که در ادامه برای شما خواهیم گفت عمل کنید. با وجود اینکه ورم و کبودی پروسه ای است که باید برای بهبودی پس از عمل بگذرانید؛ اما نکاتی وجود دارد که به تسریع روند بهبودی کمک می کند.

استفاده از کمپرس سرد

کمپرس یخ یا آب سرد برای کاهش ورم و کبودی بسیار موثر است. باید کمپرس را در نواحی آسیب دیده به مدت ۱۵ تا ۲۰ دقیقه در ساعت بگذارید.

به خصوص استفاده از کمپرس سرد پس از جراحی می تواند بسیار مفید باشد. با این حال بهتر است در خصوص این روش درمانی با پزشک مشورت داشته باشید.

استفاده مداوم از گن

معمولا جراحان برای چند هفته پس از عمل باید از گن استفاده کنند. فشرده شدن ناحیه جراحی شده با استفاده از گن به کاهش تجمع مایع در زیر پوست کمک می کند و منجر به جذب سریع تر مایع می شود که در نهایت کاهش تورم را به دنبال دارد.

همچنین استفاده از گن به انقباض پوست کمک کرده و از ایجاد چین بعد از جراحی جلوگیری می کند.

ماساژ برای تخلیه

ماساژ صحیح در محل جراحی شده به کاهش تورم بعد از لیپوساکشن کمک می کند. انجام این تکنیک صحیح منجر به افزایش روند تخلیه می شود. حتما دقت کنید که ماساژ ملایم داشته باشید تا به کاهش کبودی و عوارض دیگر کمک کند.

کاهش مصرف نمک

کاهش مصرف نمک به کاهش تورم کمک می کند. نمک منجر به احتباس آب و همچنین باعث تشدید تورم می شود. مصرف زیاد نمک به خصوص پس از عمل تورم را تشدید می کند، به همین جهت توصیه می شود از مصرف نمک زیاد پس از عمل خودداری کنید.

نوشیدن آب کافی

طی دوران بهبودی خود از مصرف نوشیدنی های ورزشی خودداری کنید زیرا به دلیل سدیم بالا می تواند منجر به افزایش احتباس آب شود. توصیه می شود آب فراوانی بنوشید تا به هیدراته نگه داشتن بدن کمک کند.

پیاده روی های روزانه و کوتاه مدت

معمولا پزشک توصیه می کند که روزانه در فواصل کوتاه پیاده روی داشته باشید. فعالیت داشتن به جلوگیری از لخته شدن خون و همچنین کاهش تورم کمک می کند. با این حال توجه داشته باشید که از فعالیت های بدنی شدید خودداری کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله پیاده روی برای لاغری را مطالعه کنید.

داروهای ضد التهابی

مصرف داروهای ضد التهابی به تسکین درد و التهاب کمک می کند و در نهایت تورم را کاهش می دهد. با این حال به دلیل اثرات رقیق کنندگی که دارند ممکن است روند بهبودی را کاهش دهد، به همین دلیل تنها باید با تجویز پزشک مصرف کنید.

جلوگیری از تورم بعد از لیپوساکشن

مواردی که باید خودداری کنید

علاوه بر این که باید به برخی از نکات برای کاهش ورم بعد از لیپوساکشن توجه کنید، باید از یکسری از موارد نیز خودداری کنید تا به بهتر شدن تورم و تسریع روند بهبودی کمک کند:

قرار گرفتن در معرض آفتاب و گرما

نباید در معرض نور خورشید قرار بگیرید و از رفتن به مکان هایی مانند سونا و جکوزی خودداری کنید؛ چرا که می تواند منجر به التهاب و تورم شود.

لباس های تنگ

پوشیدن لباس های تنگ بعد از عمل باعث مختل شدن گردش خون می شود و در نهایت روند بهبودی کند خواهد شد. توصیه می شود لباس های گشاد و راحت بپوشید تا به محل برش خورده فشاری وارد نشود.

رفتن به استخر و قرار گرفتن در وان

تا زمانی که محل جراحی شما بهبود پیدا نکرده است نباید بدن خود را کاملا در آب قرار دهید. دقت به این نکات به شما در جلوگیری از عفونت و تحریک پوست کمک می کند.

الکل و مصرف سیگار

مصرف این دو مورد مانع تسریع روند بهبودی می شود. با مصرف الکل احتمال خطر خونریزی و تورم افزایش پیدا می کند. پزشک توصیه می کند تا چند هفته قبل و بعد از عمل از مصرف سیگار و الکل خودداری کنید.

مکمل و مصرف داروهای خاص

مصرف برخی از داروها و مکمل ها احتمال خطر خونریزی را افزایش می دهد به همین جهت باید هر دارویی که مصرف می کنید به پزشک گزارش دهید، گاهی پزشک برخی از داروها را برای کاهش عوارض ممنوع اعلام می کند.

فعالیت بدنی شدید

نباید تا چندین هفته پس از انجام لیپوساکشن در کرج از ورزش های شدید و بلند کردن وسیله های سنگین خودداری کنید. انجام فعالیت هایی با ضربه و فشار زیاد می تواند منجر به تورم و خطر آسیب به نواحی تحت درمان شود. با پیاده روی سبک و روزانه می توانید به حفظ گردش خون کمک کنید.

کاهش ورم بعد از لیپوساکشن

رژیم غذایی نامناسب

مصرف رژیم غذایی مناسب و متعادل برای تسریع روند بهبودی بسیار مهم است. از مصرف غذاهای فرآوری شده، خوراکی های شیرین و پر سدیم خودداری کنید؛ چرا که منجر به افزایش تورم بعد از لیپوساکشن می شود.

رژیم غذایی شما باید شامل خوراکی هایی مانند پروتئین های بدون چربی، میوه ها، سبزیجات و غلات کامل باشد تا به افزایش روند بهبودی کمک کند.

۲ دیدگاه ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *