حتما باید از ویتامین های مورد نیاز بعد از جراحی لاغری اطلاع داشته باشید تا از بیماری های جدی پس از جراحی لاغری جلوگیری شود. در اغلب مواقع بیماری های جدی که افراد پس از این جراحی تجربه می کنند، به دلیل عدم مصرف ویتامین های توصیه شده بعد از عمل است.

اگر مکمل ها و ویتامین های تجویز شده را طبق دستور پزشک مصرف نکنید، متوجه می شوید که مواردی از جمله خلق و خو، انرژی و تمرکز شما نیز پس از جراحی چاقی تحت تاثیر قرار گرفته است.

به منظور تامین ویتامین های لازم، می بایست طی یک سال اول هر سه ماه یک بار و سپس سالانه آزمایش خون انجام دهید تا دچار کمبود ویتامین نشوید.

بیشتر بخوانید: هزینه اسلیو معده
ویتامین و مکمل

علت اهمیت مصرف ویتامین های مورد نیاز بعد از جراحی لاغری

جراحی چاقی به هدف بهبود سلامتی شما انجام می گیرد. بخش بزرگی از روند بهبودی، به تغذیه مناسب بستگی دارد. سه مورد را باید در تغذیه خود در نظر داشته باشید که به شرح زیر است:

  • آب
  • ریز مغذی ها (ویتامین ها و مواد معدنی)
  • درشت مغذی ها (کربوهیدرات، چربی ها و پروتئین ها)

دریافت این مواد، از یک سیستم گوارشی معمولی امکان پذیر نیست، حال بعد از جراحی شرایط شما دشوارتر نیز می شود.

پس از هر گونه جراحی لاغری جذب ریز مغذی ها به صورت طبیعی نیست. به طور مثال اگر جراحی اسلیو معده انجام داده اید، معده ظرفیت کافی برای دریافت غذا و ریز مغذی ها را ندارد.

علاوه بر این بخشی از معده که با جراحی برداشته می شود، بخشی است که اسید معده و آنزیم های گوارشی وجود دارد که بر نحوه جذب ویتامین های و ریزمغذی ها تاثیر خواهد گذاشت.

اگر جراحی بای پس معده انجام داده اید علاوه بر مشکلات ظرفیتی معده، مشکلات سوء جذب نیز وجود دارد. به طور کلی به دلیل تغییراتی که طی جراحی در دستگاه گوارش ایجاد می شود، بدن نمی تواند تمام مواد مغذی مورد نیاز خود از وعده های غذایی استخراج کند.

در نهایت باید ویتامین های مورد نیاز را بعد از جراحی لاغری طبق دستور پزشک و تا زمان تعیین شده مصرف کنید.

چند مورد از ویتامین های مورد نیاز بعد از جراحی لاغری

این موارد را باید صرف نظر اینکه چه مرحله ای از بهبودی بعد از جراحی لاغری را سپری می کنید، مصرف کنید:

ویتامین D
ویتامین D

تیامین یا ویتامین B1

این ویتامین به تبدیل غذا به انرژی کمک می کند، همچنین برای سلامت پوست، مو و کبد بسیار مهم است. از علائم کمبود این ویتامین می توان به مواردی از جمله استفراغ، خستگی، تحریک پذیری، ناراحتی شکمی و… اشاره کرد. اگر علائم ناشی از کمبود این ویتامین را نادیده بگیرید، منجر به آسیب دائمی عصب می شود.

ویتامین B12

این ویتامین به بدن کمک می کند تا گلبول های قرمز جدید ساخته شود و به سیستم عصبی مرکزی سالم نیز کمک خواهد کرد. در صورتی کمبود این ویتامین دچار علائمی مانند سرگیجه، گزگز عضلانی، آسیب دائمی عصبی و ضعف عمومی می شوید.

آهن از ویتامین های مورد نیاز بعد از جراحی لاغری

این عارضه در افراد چاق به مراتب بیشتر مشاهده می شود. از علائم اولیه کمبود آهن سرگیجه، خستگی، سرگیجه، تپش قلب و شکنندگی ناخن است.

معمولا یکی از سخت ترین مواردی که جبران آن بعد از عمل می تواند دشوار باشد، کمبود آهن است. گاهی پزشک لازم می داند که برخی از بیماران تزریق خون داشته باشند.

کلسیم و ویتامین D

این ویتامین ها را از لبنیات دریافت می کنیم. آفتاب نیز منبع اصلی ویتامین D است. معمولا تشخیص کمبود کلسیم بسیار دشوار است؛ چرا که علائم ناشی از کمبود کلسیم را احساس نمی کنید.

به طور کلی افراد متوجه نمی شوند که دچار کمبود کلسیم و ویتامین D هستند تا زمانی که دچار شکستگی استخوان می شوند. از علائم اولیه کمبود ویتامین D می توان به درد استخوان و ضعف عضلانی اشاره کرد که در اغلب مواقع نادیده گرفته می شود.

مکمل
مکمل

زینک یا روی از ویتامین های مورد نیاز بعد از جراحی لاغری

روی نوعی ریز مغذی ضروری است که در رشد سلولی، سنتز DNA و ساخت پروتئین نقش دارد. روی در مواردی از جمله ترمیم زخم، عملکرد سیستم ایمنی و تولید مثل نیز تاثیرگذار است.

کمبود روی منجر به تغییر طعم، کم اشتهایی، ریزش مو، اختلال در عملکرد سیستم ایمنی و مشکل در تمرکز می شود. با وجود اینکه تامین روی در بدن بسیار مهم است، مصرف بیش از حد آن نیز اختلالاتی ایجاد خواهد کرد.

مس

بدن همیشه برای داشتن عملکرد درست، نیاز به مقدار کمی مس دارد. مس در بدن برای تامین انرژی، رگ های خونی و بافت های همبند مورد استفاده قرار می گیرد. همچنین از سیستم ایمنی و عصبی سالم نیز حمایت خواهد کرد.

معمولا کمبود مس در بدن بسیار نادر رخ می دهد؛ اما در صورت کمبود آن متوجه علائمی مانند خستگی مفرط، اختلال در عملکرد سیستم ایمنی و بیماری بافت همبند می شوید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *