در حال حاضر پیکر تراشی یا بادی کانتورینگ از محبوب ترین عمل های زیبایی است که توسط متخصص جراحی لاغری انجام می گیرد. از آنجایی که تنها تعداد محدودی از افراد می توانند با ورزش کردن، اندامی ساعت شنی داشته باشند، این جراحی راه میانبری برای رسیدن به اندامی ایده آل است.

اگر عمل خود را به دست فردی با مهارت و با تجربه بسپارید، قطعا عمل ایمن با نتیجه بسیار عالی را شاهد خواهید بود. افرادی که تمایل به انجام کانتورینگ بدن دارند، به دنبال کسب اطلاعاتی در خصوص آن هستند که در ادامه به طور مفصل به آن خواهیم پرداخت.

آشنایی بیشتر با پیکرتراشی

طی این عمل زیبایی چربی های اضافی برای فرم دهی بدن خارج شده یا در صورت نیاز به نواحی دیگر بدن از جمله باسن منتقل می شود و پوست حالت مستحکم تری پیدا خواهد کرد.

با کانتورینگ بدن یا همان پیکرتراشی می توان تغییر شکلی زیبا در فرم بدن ایجاد کرد. این اقدامات در طی این عمل انجام می گیرد:

 • پوست اضافی برداشته می شود.
 • چربی های اضافی از بدن برداشته شده و در صورت نیاز به قسمت های دیگر منتقل می شود.
 • نواحی مورد نیاز با چربی ها شکل یا فرم زیبایی می گیرند.

به این نکته توجه داشته باشید که این عمل جراحی کمکی به کاهش وزن شما نمی کند و تنها فرم زیبایی به بدن شما می دهد.

همچنین نواحی خاصی را از بدن که با ورزش فرم نمی گیرد یا چربی های آن آب نمی شود، می توان با این روش اصلاح کرد.

چرا بادی کانتورینگ به جای ورزش انتخاب می شود

زمانی که با رعایت رژیم غذایی و انجام تمرینات ورزشی قادر به داشتن اندام دلخواه خود نیستید و شل شدگی پوست رفع نمی شود، این عمل زیبایی بهترین انتخاب برای شماست.

همچنین اگر به دنبال کاهش وزن زیاد، دچار افتادگی یا شل شدگی پوست شده اید، با انجام این عمل زیبایی دو چندانی را به ظاهر خود می بخشید. عمل پیکرتراشی یا کانتورینگ بدن بیشتر در چنین نواحی انجام می گیرد:

 • بازو
 • کمر
 • شکم و پهلو
 • ران
 • باسن
 • نواحی گردن و زیر چانه

بادی کانتورینگ

پروسه قبل از عمل

قبل از هر چیز ابتدا باید پس از تحقیقاتی که انجام داده اید به مطب پزشک مورد نظر خود مراجعه کنید و گفتگویی در خصوص انتظارات خود و همچنین مشورت با پزشک داشته باشید.

در مطب این امکان برای شما وجود دارد که میزان رضایت افراد دیگری که توسط پزشک جراحی شده اند را نیز جویا شوید. مواردی که باید به پزشک قبل از عمل گزارش دهید به شرح زیر است:

 • هدف شما از انجام کانتورینگ بدن چیست
 • سابقه بیماری از جمله آلرژی ها و جراحی های قبلی
 • در صورت مصرف هر دارویی از جمله ویتامین ها و داروهای بدون نسخه
 • مصرف سیگار یا الکل

پزشک قبل از انجام عمل این موارد را به شما توصیه می کند:

 • آزمایش خون و معاینات فیزیکی
 • توقف مصرف برخی از داروها از جمله آسپرین، NSAID ها و مکمل های گیاهی

آشنایی با پروسه عمل پیکر تراشی

پس از اینکه پزشک طبق معاینات و آزمایشات تایید انجام عمل را به بیمار بدهد، تاریخ روز عمل پیکر تراشی برای بیمار مشخص می شود. مراحلی که برای این عمل طی می شود به شرح زیر است:

بیهوشی

برای شروع عمل، داروی بیهوشی عمومی برای شما تزریق می شود و متوجه پروسه عمل نخواهید شد.

برش در محل علامت گذاری شده

تمامی روش های پیکرتراشی نیاز به برش برای برداشتن پوست اضافی دارند. اندازه برش بسته به میزان پوست اضافه و اقدامات زیبایی متفاوت است. به طور مثال در طی عمل ابدومینوپلاستی در کرج که شکم تحت جراحی قرار می گیرد برش بزرگی پایین شکم زده می شود.

الگوی برش در هر قسمت از بدن متفاوت است، به طور کلی با توجه به نیاز بیمار اقداماتی بر قسمت های مختلفی از بدن از جمله باسن، شکم، قسمت بیرونی ران، کمر و… انجام می گیرد.

قسمت های برش خورده شده با دقت و ظرافت بالا بخیه زده می شود و همچنین لازم به ذکر است که نواحی برش خورده معمولا در قسمت هایی زده می شود که قابل مشاهده نباشد.

جراحی کانتورینگ بدن

پس از انجام جراحی

پس از اتمام عمل لوله ای نازک به نام درن در نزدیک یک یا چند برش برای تخلیه مایع و همچنین جلوگیری از تورم قرار می گیرد. پزشک توصیه هایی برای شما پس از عمل خواهد داشت که باید برای تسریع روند بهبودی خود به این موارد توجه داشته باشید:

 • مراقبت از درن یا لوله نازک متصل شده به محل برش و همچنین تعویض بانداژ طبق دستور
 • خودداری از فعالیت بیش از حد، داشتن فعالیت به اندازه حرکت در محیط اطراف برای جلوگیری از لخته شدن خون
 • گزارش هرگونه عارضه احتمالی به پزشک
 • خودداری از قرار گرفتن در معرض آفتاب تا حد امکان
 • استفاده از داروهای تجویز شده برای کنترل درد یا جلوگیری از عفونت
 • مراجعه منظم به پزشک طبق روزهای مشخص شده

پیکر تراشی چه مزیتی دارد

بسیاری از افراد که این عمل جراحی را انجام داده اند این موارد را به پزشک گزارش می دهند:

 • ایجاد بدنی خوش فرم و زیبا
 • ظاهری جوان تر و همچنین لاغرتر
 • ایجاد پوستی با استحکام بیشتر
 • افزایش اعتماد به نفس

نتایج جراحی پس از بهبود چند هفته ای کاملا مشخص است. در حالی که با روش های غیر جراحی ممکن است به ماه و سال ها زمان برای رسیدن به اندام ایده آل نیاز داشته باشید، حتی برخی آنطور که انتظار دارند به نتیجه دلخواه خود نمی رسند.

جراحی بادی کانتورینگ

آیا پیکرتراشی عوارض دارد

هر عمل جراحی خطرات و مشکلات احتمالی را به دنبال دارد؛ اما انتخاب پزشک خوب و متخصص هرگونه عوارض را به حداقل می رساند.

پزشک با تجربه به همه مشکلات احتمالی آگاه است و اقدامات لازم برای پیشگیری را انجام می دهد. عوارض احتمالی که در صورت انتخاب نادرست پزشک احتمال رخ دادن آن وجود دارد به شرح زیر است:

 • عدم تقارن
 • خونریزی یا خون لختگی
 • آسیب به اعصاب، ماهیچه ها، عروق خونی و…
 • عوارض ناشی از بیهوشی مانند تهوع، استفراغ یا مشکل در به هوش آمدن
 • هماتوم (ممکن است نیاز به تخلیه خون در زیر پوست داشته باشید)
 • عفونت
 • آسیب عصبی و به دنبال آن احساس ضعف، تغییر در احساس پوست و بی حسی
 • درد یا تورم بیش از حد انتظار
 • موج دار شدن یا تغییر رنگ پوست

مراقبت های بعد از عمل پیکرتراشی

داروهای بعد از عمل

درد

برای تسکین درد بعد از عمل داروهای مسکن برای شما تجویز می شود که باید طبق تجویز پزشک مصرف کنید.

حالت تهوع

حالت تهوع یکی از عارضه های جانبی رایج در بین افرادی است که برای کنترل درد از داروهای مسکن قوی مصرف می کنند. در این مواقع شرایط خود را به پزشک گزارش دهید تا داروی ضد تهوع نیز برای شما تجویز شود.

یبوست

در صورت مصرف مسکن احتمال یبوست نیز وجود دارد. برای رفع این عارضه نیز باید از ملین های تجویز شده استفاده کنید. از آنجایی که این عارضه در بسیاری از افراد رخ می دهد، باید قبل از ایجاد یبوست شروع به مصرف کنید.

در نهایت این نکته لازم به ذکر است که نباید هیچ دارویی غیر از داروهای تجویز شده پس از عمل مصرف کنید.

تغذیه پس از عمل

رژیم غذایی

حتما یک رژیم غذایی سبک و کم چرب پس از جراحی داشته باشید. اگر حالت تهوع یا استفراغ ندارید، طی یک روز پس از عمل رژیم غذایی منظم سابق خود را داشته باشید.

در چند ساعت ابتدایی پس از عمل باید با مایعات شروع و به تدریج غذاهای جامد را اضافه کنید.

هیدراته نگه داشتن بدن

در طی روز ۸ تا ۱۰ لیوان آب بنوشید. از مصرف الکل به مدت ۴۸ ساعت و در حالی که داروی مسکن مصرف می کنید، خودداری کنید.

فعالیت های پس از عمل

حرکت داشتن

طی روز بلند شوید و کمی راه بروید یا هنگام دراز کشیدن پاهای خود را حرکت دهید. به طور مکرر باید نفس عمیق بکشید.

ورزش

چند روز پس از جراحی می توانید فعالیت های عادی خود را داشته باشید. تقریبا ۱ هفته پس از جراحی می توانید ورزش را شروع کنید. ممکن است با ورزش کمی تورم بدتر شود که موقتی است.

رانندگی کردن

تا زمانی که به بهبودی قابل قبولی دست پیدا نکرده اید و همچنان در حال مصرف داروی مسکن هستید، نباید رانندگی کنید تا زمانی که پزشک به شما اجازه دهد.

سفر کردن

سفر با خودرو مشکلی ندارد اگر چه شما باید در طول سفر خود به طور مکرر استراحت داشته باشید. تقریبا هر دو ساعت باید برای جلوگیری از لخته شدن یا تجمع خون کمی پیاده روی داشته باشید.

معمولا تا یک هفته پس از جراحی سفر با هواپیما توصیه نمی شود؛ چرا که سفر هوایی منجر به افزایش تورم خواهد شد. حتی در برخی، نتایج سفر هوایی پس از ۶ تا ۸ هفته به دلیل تغییرات فشار رخ می دهد.

بازگشت به محل کار

بسته به فشار کاری و نوعی کاری که انجام می دهید، برای هر فرد متفاوت است. معمولا بیماران به مدت ۵ تا ۷ روز از محل کار خود مرخصی می گیرند.

رابطه جنسی بعد از پیکرتراشی

هر زمانی که خود شما احساس راحتی داشتید و بهبود پیدا کردید، مانعی برای رابطه جنسی نخواهید داشت. برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله رابطه جنسی بعد از ابدومینوپلاستی را مطالعه کنید.

گن مخصوص پس از جراحی

باید گن های مخصوص را به مدت ۴ تا ۶ هفته پس از عمل را استفاده کنید. گن باید محکم باشد؛ اما اگر خیلی تنگ باشد، باعث مشکلات تنفسی یا زخم و تاول در اثر فشار خواهد شد.

استفاده از گن به کاهش تورم کمک می کند و به حفظ کانتور ایجاد شده کمک خواهد کرد.

حمام رفتن پس از عمل

دوش گرفتن

روز بعد از عمل مانعی برای دوش گرفتن ندارید. باید پانسمان و گن مخصوص را قبل از رفتن به حمام در بیاورید. روی برش ها نوارهای ضد آبی وجود دارد که نیازی به برداشتن آنها ندارید. پس از حمام می توانید نوارهای روی زخم را عوض کنید.

استخر، وان و…

تا زمانی که برش های روی بدن بهبود پیدا نکند و پزشک تایید نکند، اجازه رفتن به استخر یا استفاده از وان را ندارید. حدود ۲ هفته طول می کشد تا برش ها به بهبودی نسبی برسد. توصیه می شود به مدت یک ماه صبر کنید.

مدت زمان بهبودی بعد از پیکرتراشی چقدر است

بسته به قسمت هایی از بدن که جراحی شده اند و میزان کار انجام شده، بهبودی برش ها می تواند به هفته ها و ماه ها زمان نیاز داشته باشد.

مرگ در اثر پیکرتراشی

بسیاری از افراد به شایعات مرگ در اثر پیکرتراشی توجه می کنند و ترس مانع تصمیم گیری آنها برای عمل جراحی می شود. 

باید به شما بگوییم اگر هر عملی توسط متخصص مربوطه و فرد با تجربه ای انجام نگیرد، احتمال هرگونه عوارض و خطرات جبران ناپذیری وجود دارد و تنها مربوط به پیکرتراشی نمی شود.

زمانی که تمامی معاینات قبل از عمل و تمامی آزمایش های شما بررسی شود، پزشک با مهارت بسیار بالایی پروسه جراحی را انجام دهد و همچنین به توصیه های پزشک پس از عمل توجه داشته باشید، هیچ خطری شما را تهدید نخواهد کرد.

تنها ممکن است مانند هر عمل دیگری عوارض کوتاه مدتی را تجربه کنید، همه موارد احتمالی کاملا توسط پزشک قابل کنترل بوده و پس از مدت کوتاهی برطرف خواهد شد.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *