جلوگیری از چاقی شکم بعد از ابدومینوپلاستی بسیار مهم است. ابدومینوپلاستی نوعی کانتورینگ است که پوست شکم کاملا سفت می شود و شکمی صاف خواهید داشت. 

بسیاری از بیماران نگران چاقی بعد از ابدومینوپلاستی هستند؛ اما اگر کاملا درست غذا می خورید و تمرینات ورزشی را انجام می دهید، نباید نگران چاقی بعد از آن باشید.

در ادامه این مقاله نکاتی را برای شما ذکر خواهیم کرد که به جلوگیری از چاقی شکم بعد از ابدومینوپلاستی کمک می کند.

 
جلوگیری از چاقی شکم بعد از ابدومینوپلاستی
جلوگیری از چاقی شکم بعد از ابدومینوپلاستی

آیا امکان بازگشت چاقی شکم بعد از ابدومینوپلاستی وجود دارد؟

این عمل جراحی زیبایی روشی برای کاهش وزن نیست، تنها بیماران با این روش شکمی تخت و سفت خواهند داشت. 

از آنجایی که باید تا حدود شش هفته پس از عمل از ورزش و هرگونه فعالیت های شدید خودداری شود، بیماران ممکن است پس از جراحی افزایش وزن داشته باشند. 

به همین جهت نکاتی را در ادامه برای شما آورده ایم که به جلوگیری از افزایش وزن و چاقی شکم بعد از ابدومینوپلاستی کمک می کند:

۱. توجه به توصیه های پزشک

قطعا پزشک شما پس از عمل برای تسریع روند بهبودی و جلوگیری از ایجاد هرگونه عوارض پس از عمل از جمله چاقی شکم بعد از ابدومینوپلاستی نکاتی را ذکر می کند که حتما عمل کردن به نکات ذکر شده بسیار مهم است.

برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله داروهای کاهش وزن و عوارض آن ها را مطالعه کنید.

۲. استراحت و ریکاوری پس از عمل

اگر برای بهبودی پس از این عمل زیبایی عجله داشته باشید ممکن است خطراتی برای سلامتی شما داشته باشد و منجر به عوارضی در ناحیه شکم شود.

استرس جسمی و روحی عامل مهمی در افزایش وزن و در نهایت چاقی شکم بعد از ابدومینوپلاستی است. باید حرکات خود را محدود کنید و خواب کافی برای روند بهبودی خود داشته باشید.

خودداری از فعالیت های شدید بیش از یک ماه برای افرادی که به طور مداوم فعال بوده اند، می تواند بسیار دشوار باشد؛ اما تنها راهکاری که برای مشاهده نتیجه موفق از عمل دارید این است که از هرگونه حرکت اضافه جلوگیری کنید تا روند بهبودی طی شود.

جلوگیری از چاقی شکم

۳. دقت و کنترل رژیم غذایی

رژیم غذایی برای جلوگیری از چاقی شکم بعد از ابدومینوپلاستی بسیار مهم است. بسیاری از افراد برای اینکه انرژی لازم برای بهبودی بدن خود داشته باشند، کالری زیادی از رژیم غذایی دریافت می کنند و پس از مدتی متوجه افزایش وزن و چاقی می شوند.

نمونه ای از رژیم غذایی سالم را برای جلوگیری از چاقی شکم بعد از عمل به شرح زیر است:

  • پروتئین‌ های سالم بخورید.
  • غذاهای سرشار از فیبر مصرف کنید.
  • برای جلوگیری از هرگونه عوارض و بیماری های احتمالی پس از عمل، غذاهای سرشار از ویتامین های ضروری را در رژیم روزانه خود بگنجانید.
  • از مصرف غذاهای محرکی که منجر به پرخوری شما می شود، خودداری کنید.
  • بدن خود را هیدراته نگه دارید تا از گرسنگی مداوم و کاذب جلوگیری شود.
  • از کربوهیدرات ها، غذاهای چرب و پر از نمک خودداری کنید.

۴. انجام فعالیت های سبک

چند روز ابتدایی پس از جراحی نیاز به استراحت دارید تا از عوارضی مانند باز شدن برش جلوگیری شود. هرچه بیشتر مراقبت کنید، زودتر به فعالیت های روزانه خود باز می گردید.

چند روز پس از جراحی می توانید کمی راه بروید. پیاده روی های کوتاه و با شدت کم راهی برای رسیدن به بهبودی است. همچنین به کاهش تورم پس از عمل نیز کمک می کند.

طی چند هفته می توانید به فعالیت های با شدت کم بازگردید تا از افزایش وزن و چاقی شکم بعد از ابدومینوپلاستی جلوگیری شود. 

معمولا بعد از ۶ تا ۱۰ هفته می توانید تمرینات شکمی را انجام دهید؛ اما به این نکته توجه داشته باشید که باید به تدریج تمرینات را انجام دهید.

بیشتر بخوانید: نکاتی در خصوص بارداری بعد از ابدومینوپلاستی

ابدومینوپلاستی

علت چاقی شکم بعد از ابدومینوپلاستی چیست؟

دلایل زیادی در ایجاد چاقی بعد از عمل وجود دارد که در ادامه برای شما ذکر خواهیم کرد:

سبک زندگی

صرف نظر از عمل زیبایی داشتن سبک زندگی سالم برای داشتن اندام زیبا و ایده آل بسیار مهم است. افرادی که دچار افزایش وزن می شوند، در اغلب مواقع رژیم غذایی سالم و تمرینات ورزشی منظمی ندارند.

برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله علت و درمان چاقی زیر شکم را مطالعه نمایید.

هورمون ها

هورمون در طول زندگی شما از بلوغ تا بزرگسالی به طور مداوم در حال نوسان و تغییر است. زمانی که سطح هورمون در بدن نامتعادل باشد، وزن نیز تحت تاثیر قرار می گیرد. باید برای جلوگیری از چنین تغییراتی، سبک زندگی سالمی را در نظر داشته باشید.

استرس

در اغلب مواقع استرس باعث می شود که افراد کمتر بخوابند و بیشتر غذا بخورند که هر دو این موارد نقش بسیار مهمی در افزایش وزن دارند. 

علاوه بر این موارد استرس باعث مشکلات هورمونی می شود که در نهایت باعث چاقی شکم بعد از ابدومینوپلاستی خواهد شد.

راهکارهای زیادی برای مقابله با استرس از جمله مصرف دارو، تمرینات ورزشی و… وجود دارد، راهی را انتخاب کنید که برای شما تاثیرگذار باشد.

بیشتر بخوانید: چه ارتباطی بین استرس و چاقی وجود دارد

استرس و چاقی شکم

احتباس مایعات بعد از جراحی

گاهی اوقات پس از جراحی، در برخی از نواحی بدن شما آب جمع می شود که در این مواقع ظاهر شکم به شکلی می شود که انگار نفخ دارید.

گاهی اوقات احتباس مایعات می تواند به صورت تورم در دست و پا یا سایر قسمت های بدن ظاهر شود. 

فعالیت های سبک و عمل به دستورات پزشکی به جلوگیری از احتباس آب و همچنین چاقی شکم بعد از ابدومینوپلاستی کمک خواهد کرد. برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله جلوگیری از چاقی را مطالعه کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *