چاقی و اختلالات خواب رابطه مستقیمی با یکدیگر دارند. زمانی که خواب کافی نداشته باشید، قطعا همیشه خسته‌اید.

خستگی و عدم خواب کافی می تواند مشکلات مرتبط با افزایش وزن را به همراه داشته باشد و به دنبال آن بیماری های ناشی از چاقی مانند دیابت و فشار خون بالا ایجاد می شود.

برعکس آن نیز وجود دارد به این صورت که اضافه وزن یا چاقی با خطرات بیشتری در خصوص اختلالات خواب همراه است که شامل این موارد می شود:

  • آپنه خواب؛ در این حالت تنفس به طور مکرر هنگام خواب قطع می شود.
  • بی خوابی؛ در این حالت فرد هنگام خوابیدن دچار مشکل می شود.
  • سندرم پای بی قرار؛ در این حالت فرد هنگام دراز کشیدن، مدام پاهای خود را تکان می دهد.

بیشتر بخوانید: بیماری ها و مشکلات ناشی از چاقی

 
اختلال خواب و چاقی
اختلال خواب و چاقی

مطالعات نشان داده اند که کاهش وزن می تواند به داشتن خواب راحت تر کمک کند. خواب کافی به تاثیر گذاری بیشتر برنامه های مرتبط به کاهش وزن و همچنین بهبود سلامت کلی شما کمک خواهد کرد.

کمبود خواب چگونه منجر به افزایش می شود؟ 

همانطور که گفتیم چاقی و اختلالات خواب بر یکدیگر تاثیر گذارند. کم خوابی به شکل های متفاوتی باعث ایجاد تغییراتی در وزن می شود. 

کم خوابی باعث ایجاد عدم تعادل هورمونی در بدن می شود که پرخوری و افزایش وزن را به همراه دارد.

لپتین و گرلین هورمون هایی هستند که اشتها را در بدن تنظیم می کنند و زمانی که خواب کافی نداشته باشید، تولید این هورمون ها به گونه ای تغییر می کند که باعث افزایش احساس گرسنگی می شود.

عدم خواب کافی با کمبود هورمون رشد و افزایش سطح کورتیزول مرتبط است که هر دو با چاقی مرتبط هستند.

علاوه بر این عدم خواب کافی می تواند منجر به مختل شدن متابولیسم شود. متاسفانه اثرات کمبود خواب تنها تغییرات هورمونی را به همراه ندارد. 

مشاهدات اینگونه بوده است که خواب محدود باعث انتخاب غذاهای پرکالری می شود. مصرف کالری زیاد در اواخر شب با خطر افزایش وزن همراه است. 

علاوه بر این، افرادی که خواب کافی ندارند، نسبت به افراد دیگر کمتر ورزش می کنند؛ چراکه، عدم خواب کافی باعث خواب آلودگی و خستگی طی روز می شود و در نهایت اینگونه چاقی و اختلالات خواب با یکدیگر مرتبط هستند.

با توجه با ارتباط چاقی و اختلالات خواب، اضافه وزن چه تاثیری بر خواب می گذارد؟

افرادی که چاق هستند، بیشتر از سایر افراد، دچار بی خوابی و دیگر مشکلات هستند. همچنین شواهد مبنی بر آن است که چاقی با افزایش خواب آلودگی و خستگی در طول روز مرتبط است، حتی در افرادی که در طول شب بدون هیچ مشکلی می‌خوابند.

محققان معتقدند که چاقی ممکن است متابولیسم یا چرخه خواب و بیداری را به گونه ای تغییر دهد که باعث بدتر شدن کیفیت خواب شود.

همچنین ممکن است اثرات جسمی ناشی از اضافه وزن وجود داشته باشد که بر کیفیت خواب تاثیر می گذارد.

آپنه انسداد خواب
آپنه انسداد خواب

مشکلات رایج خواب در افرادی که دچار افزایش وزن هستند 

چاقی و اختلالات خواب

چاقی و اختلالات خواب می توانند به گونه های متفاوتی بر یکدیگر تاثیر بگذارند. بسیاری از بیماری ها می توانند بر خواب تاثیر گذار باشند و برخی از آنها بیشتر در افراد چاق یا دچار افزایش وزن مشاهده می شود. 

وجود یک یا چند مورد از شرایط زیر می تواند بی خوابی و سایر مشکلات خواب ناشی از چاقی را به همراه داشته باشد:

آپنه انسداد خواب

نوعی اختلال خواب است که باعث خر و پف بلند و مشکلات تنفسی هنگام شب می شود. آپنه انسداد خواب در افرادی که چاق هستند هفت برابر بیشتر از سایر افراد است. هرچه وزن بیشتر باشد، شدت علائم این عارضه نیز بیشتر خواهد شد.

بیماری رفلاکس معده

رفلاکس معده یک بیماری مزمن است که در آن محتویات معده به مری نشت پیدا می کند و علائمی مانند سوزش سر دل ایجاد می شود.

چاقی یک عامل خطر شناخته شده برای ایجاد بیماری رفلاکس معده است. علائم معمولا هنگام دراز کشیدن بدتر می شود و همچنین این بیماری می تواند با اختلال خواب همراه باشد.

بیشتر بخوانید: درمان رفلاکس معده با لاپاراسکوپی

افسردگی

چاقی با افسردگی رابطه مستقیمی با یکدیگر دارند. به عبارت دیگر چاقی می تواند علائم افسردگی را ایجاد یا تشدید کند، در حالی که افسردگی می تواند منجر به افزایش وزن شود.

افراد مبتلا به افسردگی نیز از مشکلات مرتبط با خواب نیز رنج می برند. بی خوابی در بیشتر مواقع همراه با افسردگی رخ می دهد.

آسم

آسم یک بیماری تنفسی است که با التهاب راه هوایی همراه است. چاقی خطر ابتلا به آسم و علائم آن را افزایش می دهد. 

بسیاری از بیماران مبتلا به آسم علائم ناشی از آن را هنگام شب تجربه می کنند که باعث ایجاد مشکل هنگام خوابیدن خواهد شد.

استئوآرتریت

این بیماری یک اختلال مفصلی است که با ساییدگی غضروف مشخص می شود. اضافه وزن می تواند باعث آرتروز شود؛ زیرا، فشار اضافی روی مفصل قرار می گیرد.

استئوآرتریت خواب را تحت تاثیر قرار می دهد و ممکن است همراه با درد، افسردگی و آشفتگی خواب همراه باشد.

اختلالات خواب
اختلالات خواب

چگونه می توان با داشتن اضافه وزن خواب راحتی داشت؟

برای اینکه خواب راحتی داشته باشید باید به بهداشت خواب توجه داشته باشید. بهداشت خواب شامل مواردی مانند تنظیم برنامه خواب، داشتن برنامه روتین قبل از خواب و داشتن عادات سالم در طی روز است. 

به نکات زیر توجه داشته باشید:

تمرینات ورزشی

ورزش ممکن است کیفیت خواب را در افرادی که از اختلالات خواب رنج می برند، بهبود بخشد. علاوه بر این ورزش در محیط خارج از خانه، شما را در معرض نور طبیعی قرار می دهد و در نهایت چرخه خواب و بیداری سالمی خواهید داشت.

تشکی استفاده کنید که برای شما مناسب باشد

باید از تشکی استفاده کنید تا ستون فقرات جایگاه درستی داشته باشد و فشار متعادلی بین بدن و تشک وجود داشته باشد. برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله ایجاد درد مفاصل با افزایش وزن را مطالعه کنید.

به مصرف مواد غذایی توجه داشته باشید

رژیم غذایی و تغذیه از موارد مهم برای داشتن خواب راحت و بدون مشکل است. کم خوابی می تواند داشتن تغذیه سالم را برای افراد چالش برانگیز کند. 

محققان متوجه شده اند که رژیم غذایی سرشار از کربوهیدرات ممکن است توانایی شما را برای داشتن خواب عمیق کاهش دهد.

 
 

کلام آخر

با توجه به چاقی و اختلالات خواب، اگر خواب بی کیفیتی به دلیل افزایش وزن دارید، حتما باید برای درمان اقدام کنید. مهم ترین نکته ای که باید در مرحله اول در نظر داشته باشید، کاهش وزن است.با مراجعه به فوق تخصص جراحی های چاقی در کرج می توانید با جراحی لاغری از جمله اسلیو معده در کرج یا بای پس معده در کرج کاهش وزن چشمگیری داشته باشید و زندگی سالمی را تجربه کنید.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *