جراحی لاغری

قطعا کسی که در حال تلاش برای لاغری است خوب می‌ داند چه راه دشواری در پیش دارد و حتی گاهی با وجود تلاش های زیاد، موفق به لاغری چندانی نمی‌ شود.

اما نگران نباشید دیگر با وجود متخصص جراحی لاغری، رسیدن به وزن نرمال برای افرادی که از چاقی مزمن رنج می‌برند، امکان‌پذیر شده است.

امروزه اسلیو معده و بای پس معده دو مورد از رایج ترین جراحی‌ هایی است که به هدف کاهش وزن انجام می‌ گیرد. در واقع شرایط هر بیمار در نظر گرفته شده و بهترین نوع برای هر فرد توسط پزشک انتخاب می‌ شود.

در هر دو جراحی مقدار غذای مصرفی کاهش می‌ یابد و بر نحوه جذب غذا توسط بدن تاثیر می‌ گذارد اما فرایند با یکدیگر بسیار متفاوت است. در ادامه در خصوص هر دو مورد توضیحات بیشتری به شما خواهیم داد.

آشنایی با جراحی اسلیو معده

این نوع جراحی کاهش وزن یکی از جراحی‌ های محدود کننده معده است؛ در واقع در طول روز مقدار غذایی که مصرف می‌ کنید کاهش می‌ یابد.

کوچک تر شدن معده به شما کمک می‌کند که زودتر احساس سیری داشته باشید و وزن خود را کاهش دهید. طی جراحی اسلیو معده حدود ۸۰ درصد از معده خارج می‌شود و مابقی معده به اندازه یک موز باقی می‌ ماند.

از آنجایی که بخش زیادی از معده که خارج شده، میزان هورمون گرلین که هورمون گرسنگی است به مقدار زیادی کاهش می یابد و طبیعتا کمتر احساس گرسنگی می‌ کنید و همچنین پس از خوردن مقدار کمی غذا احساس سیری خواهید کرد.

با کاهش حجم معده قادر به مصرف غذای زیادی نیستید. همه این موارد به شما کمک می‌ کند تا کاهش وزن زیادی داشته باشید. 

حجم معده به طوری است که اگر اندازه یک لیتر مواد غذایی در خود جای دهد، پس از عمل تنها به اندازه یک تا دو قاشق غذا خوری حجم معده شما جا دارد.

این عمل جراحی دائمی است و اگر خود شما نیز به مراقبت‌ های پس از جراحی و ممنوعیت‌ های پس از جراحی توجه داشته باشید، قطعا کاهش وزن و اندام زیبایی دائمی خواهید داشت.

همچنین پزشک از بیمار در خواست دارد که به طور منظم ورزش کنید، همه این موارد به شما کمک می‌کند تا کاهش وزن خود را حفظ کنید.

آشنایی با جراحی بای پس معده

طی این روش لاغری نیز میزان غذای مصرفی شما نیز محدود شده و علاوه بر این مانع جذب غذا همانند قبل می‌ شود. محدود شدن میزان غذایی که می‌ خورید و جلوگیری از میزان کالری مصرفی، منجر به کاهش وزن شما طی مدت کوتاهی خواهد شد.

در این عمل جراحی قسمت بسیار کوچکی از معده به اندازه یک بند انگشت جدا می‌ شود؛ اما باقی معده خارج نمی‌ شود. در ادامه قسمتی از روده بریده شده و به معده جدید متصل می‌ شود.

به این صورت هنگامی که غذا می‌ خورید، بخش زیادی از معده و روده دور زده می‌ شود. زمانی که غذا می خورید ۱۰ دقیقه بعد، سریعا وارد قسمت دوم روده کوچک خواهد شد.

در چنین حالتی بیمار کاملا زود احساس سیری می‌ کند و همچنین کالری غذا نیز جذب نمی‌ شود. انجام این عمل جراحی به افرادی که اضافه وزن زیادی دارند، توصیه می‌ شود.

این عمل جراحی همانند اسلیو معده یک روش دائمی است و باید به دستور العمل پس از جراحی نیز توجه داشته باشید. نکته‌ ای که در خصوص این روش وجود دارد این است که سوء تغذیه از عوارض جانبی شایع است؛ چرا که در این روش کالری و مواد مغذی جذب بدن نمی‌ شود.

پزشک همه این موارد را پیش بینی کرده و مکمل‌ هایی را برای شما تجویز می‌ کند تا به صورت دائمی این موارد را مصرف کنید و از ایجاد هرگونه خطرات احتمالی جلوگیری شود.

پروسه جراحی لاغری

اسلیو معده و بای پس معده چه تفاوتی با یکدیگر دارند؟

تفاوت اصلی این دو جراحی در این است که در جراحی اسلیو تنها میزان غذایی که می‌ خورید، کاهش می‌ یابد. اما در بای پس علاوه بر محدود شدن میزان غذا، مانع جذب نیز می‌ شود.

در این روش وعده‌ های غذایی شما بسیار کمتر می‌ شود و بدن کالری کمتری جذب می‌ کند. حتما برای جلوگیری از سوء تغذیه مکمل مصرف کنید.

معمولا بیمارانی که جراحی دور زدن معده را انجام می‌دهند باید به طور دائمی مکمل برای دریافت مواد مغذی مصرف کنند. به غیر از این موارد این دو جراحی به هدف یکسانی برای بیماران انجام می‌ گیرد و در نهایت بیماران کاهش وزن را تجربه خواهند کرد.

چه عواملی بر انتخاب هر یک از موارد موثر است؟

زمانی که به هدف لاغری به متخصص جراحی لاغری مراجعه می‌ کنید، آنها تمامی نیاز و شرایط شما را در نظر می‌ گیرند و با توجه به شرایط هر فردی نوع مناسبی را انتخاب خواهند کرد تا در نهایت شاهد نتایج موفقیت آمیزی باشید.

به طور مثال بای پس بیشتر برای افرادی انجام می‌ گیرد که چاقی بیشتری نسبت به سایر افراد دارند. عمل اسلیو مانع جذب مواد مغذی و کالری نمی‌ شود.

مثال دیگری که وجود دارد این است برای بیمارانی که دچار رفلاکس اسید هستند، بای پس می‌ تواند گزینه خوبی باشد. تحقیقات انجام شده در این زمینه نشان می‌ دهد که رفلاکس اسید معمولا پس از این جراحی بهبود پیدا می‌ کند.

هر دو عمل بای پس و اسلیو گزینه‌ های مناسبی برای درمان دیابت نوع هستند. همانطور که می‌ دانید دیابت یکی از عوارض چاقی است که با انجام هر دو جراحی بهبود پیدا می‌ کند.

به طور کلی باید بگوییم که عوارض چاقی با انجام هر نوع جراحی لاغری بهبود پیدا می‌ کند و همچنین اندام لاغری خواهید داشت.

متخصص جراحی لاغری

چه افرادی کاندیدای مناسبی برای جراحی لاغری هستند؟

این نوع عمل‌ های جراحی لاغری مناسب افرادی است که حداقل ۵۰ کیلوگرم اضافه وزن یا BMI 40 یا بیشتر دارند. همچنین به افرادی که BMI 35 همراه با دیگر مشکلات پزشکی به دنبال چاقی هستند، این جراحی پیشنهاد می‌ شود.

مشکلاتی از جمله دیابت نوع ۲، بیماری قلبی و آپنه خواب از نمونه‌ مشکلات مرتبط با چاقی است که شما را واجد شرایط انجام این عمل جراحی می‌ کند.

همچنین متخصصین این زمینه توصیه می‌ کنند افرادی که قادر به کاهش وزن با رژیم غذایی و ورزش نیستند، واجد شرایط انجام این جراحی لاغری هستند.

آیا اسلیو و بای پس عوارضی ایجاد می کنند؟

با وجود اینکه این عمل جراحی ایمن است اما می‌ تواند همانند جراحی‌ های دیگر خطراتی همچون موارد زیر به دنبال داشته باشد:

 • خونریزی
 • ایجاد زخم
 • عفونت
 • عوارض بیهوشی
 • سوء تغذیه
 • لخته شدن خون
 • هیپوگلیسمی
 • مشکلات تنفسی
 • سنگ کیسه صفرا
 • نشت از دستگاه گوارشی
 • سندرم دامپینگ
 • انسداد در روده
 • و…

پزشک همه این موارد را پیش بینی می‌کند و راهکارهایی برای پیشگیری از این عوارض احتمالی برای شما در نظر دارد. به یاد داشته باشید که در انتخاب پزشک خود دقت کنید تا احتمال بروز این خطرات وجود نداشته باشد.

چه مواردی باید قبل از انتخاب جراحی لاغری در نظر گرفته شود؟

پزشک قبل از انتخاب جراحی اسلیو و بای پس ارزیابی و آزمایش‌ هایی را برای شما در نظر می‌ گیرد. این آزمایش‌ برای تایید صلاحیت شما برای جراحی انجامی می‌ گیرد. 

این ارزیابی ها می تواند شامل بررسی‌ بررسی روانی، آموزش تغذیه‌ ای، برنامه ریزی کاهش وزن، تایید سلامت شما و… باشد.

هر یک از جراحی‌ های لاغری به چه افرادی پیشنهاد می‌ شود؟

پزشک پس از در نظر گرفتن این موارد بهترین روش لاغری را برای شما در نظر می‌ گیرد:

 • بیمارانی که بای پس انجام می‌ دهند باید به طور میانگین ۵۰ تا ۸۰ درصد از وزن اضافی خود را طی ۱۲ تا ۱۸ ماه کم کنند.
 • بیمارانی که اسلیو انجام می‌دهند، به طور میانگین ۶۰ تا ۷۰ درصد از وزن اضافی خود را طی ۱۲ تا ۱۸ ماه کم می‌ کنند.
 • معمولا جراحی لاغری بای پس معده برای بیماران چاق با شاخص توده بدنی بالای ۴۵ توصیه می‌ شود.
جراحی های لاغری

هزینه جراحی اسلیو و بای پس معده

هزینه هر دو با توجه به مواردی ممکن است تعیین شود:

 • شهری که سکونت دارید.
 • به متخصصی که مراجعه می‌ کنید.
 • میزان مهارت و تجربه‌ ای که پزشک در این زمینه دارد.
 • کلینیک و بیمارستانی که جراحی انجام می‌ گیرد.
 • و…

اگر انتخاب شما بهترین متخصص جراحی لاغری، دکتر محمد جواد باقری است هزینه‌ای که برای هر یک در نظر گرفته‌اند به شرح زیر است:

 • اسلیو معده: ۷۰ میلیون تومان
 • بای پس مینی: ۸۰ میلیون تومان
 • کلاسیک: ۸۵ میلیون تومان

نکاتی که باید پس از اسلیو و بای پس در نظر داشته باشید

این دو جراحی لاغری تفاوت چندانی با یکدیگر ندارند، همانطور که می دانید هر دو به هدف کاهش وزن انجام می‌ گیرد. برای هر دو مورد باید به نکاتی توجه داشته باشید تا در نهایت نتایج موفقیت آمیزی را شاهد باشید:

انگیزه

باید برای تغییر سبک زندگی خود و نتیجه‌ ای که در انتظار شماست، انگیزه کافی داشته باشید. باید به تمام تغییرات توصیه شده در رژیم غذایی و برنامه تمرینی خود توجه داشته باشید تا به نتیجه دلخواه خود برسید.

سابقه کاهش وزن

باید با پزشک خود مطرح کنید که چه برنامه غذایی و ورزشی برای کاهش وزن در نظر داشتید و نتیجه چه بوده است. الگوهای کاهش وزن و افزایش وزن می‌ تواند به شما کمک کند تا چالش شما را درک کند و بهترین برنامه های پس از جراحی توصیه را توصیه کند.

رفتارهای غذا خوردن

رفتار غذایی نامنظم یا اختلالات خوردن منجر به چاقی می‌ شود. این موارد شامل پرخوری، خوردن طی شبانه روز و خوردن بین وعده‌هایی غذایی از این دسته از اختلالات است.

اختلالات خوردن یا سایر اختلالات خلقی به شرایط سلامت روان مرتبط است.

اختلالات خلقی

مواردی از جمله افسردگی، اختلال دو قطبی، اضطراب و… با چاقی مرتبط است و این شرایط کنترل وزن شما را مشکل می‌ کند.

افرادی که مبتلا به اختلالات خلقی درمان نشده هستند، پس از جراحی به سختی می‌ توانند به رژیم غذایی و عادت‌ های ورزشی پایبند باشند.

الکل و دراگ یا مواد مخدر

مشکلاتی که به دنبال مصرف این موارد و همچنین سیگار ایجاد می‌ شود، روند کاهش وزن را کند می کند و مشکلات پس از جراحی نیز ادامه می‌ یابد. این مشکلات کنترل و درمان نشده مانع انجام جراحی‌ های لاغری و در نهایت کاهش وزن می شود.

درمان چاقی

آیا هر دو روش لاغری، پروسه‌ای دردناک است؟

جراحی‌ های چاقی به روش کاملا ایمن انجام می‌ گیرد و هیچ خطری بیمار را تهدید نمی‌ کند.

شاید بسیاری از افراد احتمال درد پس از جراحی را بدهند، در خصوص این مورد نیز باید بگوییم از آنجایی که این روش به صورت بسته یعنی به روش لاپاراسکوپی انجام می‌ گیرد، درد چندانی به دلیل برش‌ ها احساس نمی‌ کنید.

اما لازم به ذکر است که این جراحی همانند هر جراحی بزرگ دیگری می‌ تواند باعث درد پس از عمل شود که این موارد کاملا قابل کنترل است و مشکل جدی برای بیمار ایجاد نمی‌ کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *