هیچ چیز نا امید کننده تر از آن نیست که پس از ورزش کردن به هدف کاهش وزن، دچار افزایش وزن بعد از ورزش شوید. گاهی اوقات چنین شرایطی منجر به تضعیف روحیه افراد می شود و از ادامه انجام تمرینات ورزشی منصرف می شوند.

اما قبل از تصمیم برای توقف فعالیت های ورزشی، باید علت افزایش وزن بعد از ورزش را جویا شوید. پس از متوجه شدن علت، در صورت امکان به اصلاح آن بپردازید تا کاهش وزن را با ورزش و تغذیه سالم تجربه کنید.

 
افزایش وزن بعد از ورزش
افزایش وزن بعد از ورزش

۱. التهاب عضلانی دارید

تمرینات قدرتی یا دویدن بخشی از تمریناتی است که به بدن فشار می کند، نتیجه چنین فشاری، التهاب است. بدن ما در این حالت آب را برای کمک به روند ترمیم نگه می دارد. 

بنابراین این امکان وجود دارد که پس از ورزشی مانند دویدن طولانی مدت یا تمرینات کششی متوجه شوید که ترازو عدد بالاتری را نشان می دهد.

این مورد به عنوان درد عضلانی تاخیری یا DOMS شناخته می شود. در ادامه بدن شما به راحتی با فشار تمرین و وزنه سازگار خواهد شد.

مورد دیگر این است که یک روتین ورزشی جدیدی را شروع می کنید یا شدت آن را افزایش داده اید که در این حالت به فیبرهای عضلانی فشار وارد می شود و در نهایت منجر به پارگی های کوچک یا میکرو خواهد شد، این مورد نیز می تواند منجر به التهاب شود.

زمانی که التهاب برطرف شود، آبی که برای ترمیم باقی مانده بود، خارج می شود و در آن مواقع شما عضله سازی کرده اید و متابولیسم افزایش خواهد یافت.

۲. افزایش کربوهیدرات منجر به احتباس آب می شود

شما برای تامین سوخت کافی حین ورزش کردن، به مصرف کربوهیدرات برای تبدیل آن به گلیکوژن نیاز دارید. بدن کربوهیدرات را به گلیکوژن تبدیل می کند که نوعی گلوکز است. 

از آنجایی که گلیکوژن باید با آب متصل شود تا سوخت کافی به ماهیچه ها بدهند، در نهایت مصرف کربوهیدرات منجر به حفظ آب در بدن می شود.

رساندن گلیکوژن به بافت عضلانی منجر به افزایش سرعت روند بهبود می شود. خوشبختانه با گذشت زمان و پیشرفت در زمینه فعالیت های ورزشی، برای حفظ سطح انرژی مورد نیاز به گلیکوژن کمتری نیاز دارید و افزایش وزن پس از ورزش موقتی خواهد بود.

به این نکته توجه داشته باشید که رشد عضلات و از بین رفتن چربی به سوخت نیاز دارد. در نهایت نباید کربوهیدرات را به جهت کاهش وزن حذف کنید. حتما باید طبق رژیمی که به شما داده اند، عمل کنید تا کاهش وزن داشته باشید.

بیشتر بخوانید: تاثیر ورزش بر کاهش وزن

۳. با کمبود آب دچار احتباس آب می شوید

اینکه افزایش وزن بعد از ورزش را تجربه می کنید، به دلیل سخت کار کردن شما طی تمرینات است و مرتبط با افزایش چربی در بدن نیست.

اگر بدن خود را به اندازه کافی هیدراته نگه‌ نداشته اید یا یک روز قبل از ورزش یک تمرین با تعریق بسیاری شدیدی را تجربه کرده اید، باعث می شود که بدن تمام آب موجود را نگه دارید.

علاوه بر این کمبود آب منجر به اختلال در عملکرد بدن می شود، سرعت شما طی تمرینات کاهش می یابد، در نهایت میزان کالری که می سوزانید کمتر از حد انتظار خواهد بود. به همین دلیل افزایش وزن بعد از ورزش را تجربه می کنید.

۴. در حال عضله سازی و سوزاندن چربی هستید

توده عضلانی نسبت به توده چربی تراکم بیشتری دارد به همین دلیل است، که پس از عضله سازی و سوزاندن چربی وزن بیشتری پیدا می کنید.

این نکته را در نظر داشته باشید که هدف از ورزش کردن همیشه کاهش وزن نیست، بلکه شما باید چربی های موجود در بدن را بسوزانید. برای از بین چربی و تغییر کل فرم بدن خود باید عضله سازی کنید و در حالت استراحت کالری بیشتری بسوزانید.

۵. گاهی بیش از کالری موردنیاز غذا می خورید

قطعا بسیاری از افرادی که ورزش می کنند، رژیم غذایی سالم و به اندازه دارند؛ اما گاهی اوقات به عنوان پاداش به خودتان، بیش از حد نیاز غذا می خورید.

به طور مثال یک تکه پیتزا اضافه تر یا نوشابه زیادی می خورید و با این جمله که بیشتر ورزش می کنم، خود برای دریافت کالری بیشتر توجیه می کنید.

در نهایت این جمله همیشه پیش فرض ما می شود و همیشه اینگونه غذا می خوریم، در نهایت افزایش وزن حتی با وجود ورزش را تجربه می کنید. 

همیشه باید تمرکزتان بر رژیم غذایی سالم با ترکیبی از میوه ها و سبزیجات به جای تنقلات ناسالم تمرکز باشد.

۶. به تازگی شروع به ورزش کردن کرده اید

اگر به تازگی یک برنامه جدید ورزشی را شروع کرده اید یا تمرینات خود را به سبک تمرینات شدید تغییر داده اید، عامل مهمی برای افزایش وزن بعد از ورزش خواهد بود.

ورزش باعث پارگی های میکرو و التهاب می شود که عامل اصلی در افزایش وزن پس از ورزش به صورت موقتی است. عضلات برای ترمیم بافت آسیب دیده نیاز به احتباس آب دارد.

۷. روزهای دیگر بی تحرک هستید

نکته دیگری که برای بسیاری از افراد وجود دارد، این است که پس از شروع ورزش، تصور می کنند دیگر نیازی نیست در روزهای دیگر تحرک داشته باشند.

می توانید با فعالیت هایی مانند پخت و پز، باغبانی، پیاده روی سبک، استفاده از پله به جای آسانسور و… تحرک داشته باشید و کالری بیشتری بسوزانید. به این نکته نیز توجه داشته باشید که پیاده روی پس از تمرین منجر به رفع درد و خستگی عضلات شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *