افسردگی بعد از عمل جراحی لاغری می تواند علل مختلفی داشته باشد. برخی از افراد به دلیل تلاش های زیادی که برای کاهش وزن کرده اند و موفق نشده اند، انجام عمل جراحی لاغری را شروع فصل جدید و شگفت انگیزی از زندگی خود می دانند.

با وجود اینکه عمل جراحی لاغری منجر به کاهش وزن چشمگیری در شما می شود؛ اما این شما هستید که باید به نکات و دستورالعمل های پس از جراحی دقت داشته باشید.

در واقع این طور نیست که شما بدون هیچ زحمتی و همانند گذشته غذا بخورید و به راحتی وزن کم کنید. در تمامی جراحی های لاغری، اقداماتی برای کوچک کردن معده انجام می شود تا میل کمتری به غذا خوردن داشته باشید.

باید مدتی را بگذرانید تا به بهبودی کامل برسید. برخی از افراد نسبت به این نکات آگاهی ندارند و دچار افسردگی بعد از عمل جراحی لاغری می شوند.

 
افسردگی بعد از جراحی لاغری
افسردگی بعد از جراحی لاغری

دلایل تجربه افسردگی بعد از عمل جراحی لاغری

افسردگی می تواند یکی از عوارض رایج بعد از جراحی لاغری باشد. در ادامه دلایل شایع آن را برای شما ذکر خواهیم کرد.

از غذا به عنوان راهی برای مقابله نمی توان استفاده کرد

بسیاری از افراد چاق از غذا خوردن به عنوان راه مقابله استفاده می کنند، به همین جهت در مراحل ابتدایی لاغری برای آنها دشوار است.

این دسته از افراد غذا را تنها به عنوان تغذیه در نظر ندارند، بلکه غذا را برای مقابله هنگام غمگینی یا واکنش نسبت به شادی یا بهانه ای برای بیرون رفتن با دوستان خود می دانند.

زمانی که شما عمل جراحی لاغری را انجام می دهید، دیگر نمی توانید غذا را به عنوان روشی برای رسیدن به آرامش در نظر داشته باشید، چنین مواردی می تواند احتمال افسردگی بعد از عمل جراحی لاغری را افزایش دهد.

زندگی پس از جراحی لاغری آسان نیست

متاسفانه بسیاری از افراد تصورشان این است که بعد از جراحی لاغری زندگی آسانی را برای لاغری تجربه می کنند؛ اما در حقیقت اینگونه نیست.

پس از جراحی چاقی باید تغییراتی در رژیم غذایی خود داشته باشید و تمرینات ورزشی سالم در فعالیت های روزانه خود قرار دهید تا نتایج فوق العاده‌ ای را شاهد باشید.

این جراحی خود به خود منجر به لاغری شما نمی شود و روند زندگی را برای لاغری، آسان تر نخواهد کرد؛ این شما هستید که باید تغییرات مهم را پس از عمل داشته باشید.

قطعا این روش وسیله ای برای بهبود بیماری های ناشی از چاقی و کیفیت زندگی شماست و به کاهش وزن سریع تر نیز کمک می کند؛ اما باید خود شما نیز تلاشی برای رسیدن به وزن دلخواه خود داشته باشید.

باید دوره ریکاوری سختی را پشت سر بگذارید تا بدن شما به معده و رژیم غذایی جدید عادت کند.

جلوگیری از افسردگی
جلوگیری از افسردگی

ممکن است به اندازه موردنظر خود کاهش وزن نداشته باشید

اغلب افراد انتظار دارند که تمامی وزن اضافه خود را طی مدت کوتاهی کم کنند؛ این نکته را در نظر داشته باشید که روند کاهش وزن برای همه افراد یکسان نیست.

میانگین کاهش وزن بعد از جراحی لاغری می تواند برای افراد بین یک تا دو کیلوگرم در هفته تا حدود ۶ تا ۱۲ ماه پس از جراحی ادامه داشته باشد. بسیاری از افراد کاهش وزنی بیش از این اندازه انتظار دارند.

روند کاهش وزن کُند باعث ناامیدی بسیار از افراد می شود و باعث می شود که فرد به دستورات پس از جراحی لاغری توجه نداشته باشد.

عامل دیگر این است که پس از گذشت حدود ۶ ماه روند کاهش وزن کُندتر می شود و پس از چند ماه دیگر مجدد بیشتر خواهد شد. 

چنین فرایندی نیز می تواند بلافاصله پس از جراحی به عنوان یک مکانیسم ایمنی برای بدن رخ دهد. این موارد در ایجاد افسردگی بعد از عمل جراحی لاغری نقش بسیار مهمی دارد.

دورهمی و رویدادها را از دست می دهد

پس از انجام جراحی چاقی دیگر نمی توانید به اندازه قبل غذا بخورید، در واقع معده به اندازه ای کوچک شده است که نمی توانید به اندازه گذشته بخورید.

علاوه بر این، مصرف الکل بعد از جراحی لاغری به دلیل آنکه سریع تر جذب جریان خون می شود، پس از نوشیدن چند جرعه می تواند روی بدن شما تاثیر بگذارد.

خوردن و نوشیدن به طور همزمان نیز توصیه نمی شود. تنها باید ۳۰ دقیقه قبل یا بعد از غذا خوردن، نوشیدنی مصرف کنید. 

در نتیجه این موارد نشان دهنده آن است که باید نسبت به میزان خوردن و نوشیدن خود حساسیت بیشتری داشته باشید. 

متفاوت بودن از بقیه و دور شدن از اینگونه دورهمی ها، یکی دیگ از دلایل افسردگی بعد از عمل جراحی لاغری است.

تغییراتی که در رژیم غذایی خود دارید

برخی از افراد به دلیل رژیم غذایی، دچار تغییرات هورمونی پس از جراحی لاغری می شوند. رژیم غذایی می تواند مستقیما بر تغییرات سطح سروتونین در بدن تاثیر بگذارد که به نوبه خود فعالیت انتقال دهنده های عصبی را تغییر می دهد و منجر به افسردگی و تغییر خلق و خو می شود.

کمبود ویتامین از دیگر موارد مهم تاثیر گذار است. به همین دلیل باید در رژیم غذایی خود مولتی ویتامین ها را جای دهید.

بیشتر بخوانید: داروهای بعد از بای پس

علت افسردگی
علت افسردگی

آشنایی با علائم افسردگی

بسیار مهم است که با نشانه های افسردگی بعد از جراحی لاغری آشنا باشید تا بتوانید اقدامات لازم برای درمان را انجام دهید.

از شایع ترین علائم می توان به چنین مواردی اشاره کرد:

  • سردرد
  • مشکل در خواب
  • بی قراری
  • تغییر در اشتها
  • عدم تمرکز
  • احساس غمگینی و گناه
  • درد در قفسه سینه

به این مورد توجه کنید که خستگی پس از جراحی لاغری شایع است و همیشه نشان دهنده افسردگی نیست.

چرا افسردگی بعد از عمل جراحی لاغری را باید جدی گرفت

خطراتی مانند ایجاد سنگ کلیه یا کم آبی، پس از جراحی چاقی شناخته تر شده است و پزشک اقدامات لازم را برای جلوگیری یا درمان را انجام می دهد.

افسردگی بعد از عمل جراحی لاغری به همین اندازه جدی است و نیاز به پیگیری دارد. افسردگی درمان نشده باعث اختلال در روابط شما شده و در نهایت بیماری هایی را به همراه دارد.

همچنین احتمال بیماری های قلبی، دیابت، سرطان و… را افزایش می دهد. به این موارد پس از جراحی دقت داشته باشید.

معمولا ۶ تا ۱۲ ماه پس از عمل، افسردگی در بیماران شیوع بسیار بالایی دارد. توصیه می شود طی این مدت به روانشناس مراجعه شود. یکی دیگر از بهترین روش هایی که می توان این دوره را کنترل کرد صحبت با افرادی است که این مدت را طی کرده اند و می توانند امیدواری برای بهتر شدن شرایط را بدهند.

همچنین توصیه می شود طی این مدت فعال بمانید. منظور از فعال بودن، انجام ورزش یا تفریحاتی است که از آن لذت می برید. ترشح اندورفین به دنبال ورزش می تواند به رفع کمبود سروتونین کمک کند. فعال نگه داشتن ذهن با اینگونه فعالیت ها، افکار منفی را از شما دور می کند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *