اضافه وزن و چاقی می تواند مشکلات متعددی را برای افراد ایجاد کند و باعث مشکلات جسمانی و روانی شود؛ بنابراین، نباید از تاثیر ورزش بر کاهش وزن غافل شوید.

متخصصین همواره توصیه می کنند که افراد با روش های مختلفی از جمله تمرینات ورزشی و تغییر رژیم غذایی سعی بر کاهش وزن خود داشته باشند.

تاثیر ورزش بر کاهش وزن بسیار مشهود است و پس از مدتی متوجه تغییرات خود می‌شوید. گاهی برخی به قدری افزایش وزن دارند که قادر به کاهش وزن با راهکارهای طبیعی نیستند.

در نتیجه به این دسته از افراد توصیه می شود که جراحی لاغری را به روش هایی از جمله بای پس معده و اسلیو معده در کرج در نظر داشته باشند تا کاهش وزن چشمگیری داشته باشند.

افرادی که شاخص توده بدنی بالای ۳۰ دارند، به عنوان فردی چاق شناخته می شوند. در صورت عدم درمان چاقی، ممکن است به مشکلات زیادی از جمله بیماری قلبی، دیابت، سکته مغزی و برخی از انواع سرطان و بیماری های دیگر مبتلا شوید.

 
تاثیر ورزش بر کاهش وزن

از فواید و تاثیر ورزش بر کاهش وزن

معمولا رعایت رژیم غذایی همراه با انجام تمرینات ورزشی راهکار موثرتری برای کاهش وزن نسبت به محدود کردن کالری است. علاوه بر این، با ورزش می توان از بسیاری از بیماری ها جلوگیری کرد.

با ورزش کردن، فشار خون و کلسترول کاهش پیدا می کند و همچنین از حمله قلبی نیز جلوگیری خواهد شد. با ورزش خطر ابتلا به انواع خاصی از سرطان ها، مانند سرطان روده بزرگ و سینه کمتر می شود.

از آنجایی که ورزش منجر به افزایش اعتماد به نفس در افراد می شود، به دنبال آن میزان اضطراب و افسردگی کاهش می یابد. در واقع علاوه بر تاثیر ورزش بر کاهش وزن، چنین فوایدی را برای بیماری دارد.

از دیگر نکات و تاثیرات ورزش بر کاهش وزن می توان به این مورد اشاره کرد که علاوه بر حفظ توده عضلانی، منجر به کاهش چربی در بدن می شود و به افزایش تعداد کالری هایی که طی روز می سوزانید نیز کمک می کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله ورزش بعد از جراحی لاغری را مطالعه کنید.

برای کاهش وزن، چقدر باید ورزش کرد؟

برای اینکه بتوانید تاثیر ورزش بر کاهش وزن را شاهد باشید، توصیه می شود حداقل سه بار در هفته به مدت ۲۰ دقیقه، فعالیت هوازی انجام دهید.

اگر قصد کاهش وزن بیشتری دارید، بیش از ۲۰ دقیقه فعالیت ورزشی داشته باشید. تنها با ۱۵ دقیقه ورزش متوسط مانند پیاده روی روزانه، می توانید تا ۱۰۰ کالری بسوزانید.

آشنایی با چند نمونه ورزش برای کاهش وزن

توصیه می شود که تمریناتی را انتخاب کنید که از آنها لذت می برید تا انگیزه ای برای ادامه دادن تمرینات داشته باشید. چند نمونه از تمرینات ورزش که برای کاهش وزن موثر است را برای شما ذکر خواهیم کرد:

تمرینات هوازی

اینکه دقیقا چه برنامه ورزشی دارید مهم نیست، تنها باید نوعی را انتخاب کنید که هوازی باشد. تمرینات هوازی باعث افزایش ضربان قلب و پمپاژ بهتر خون خواهد شد.

تمرینات هوازی شامل پیاده روی، دویدن، دوچرخه سواری، شنا و رقص است. همچنین می توانید با وسیله های ورزشی در خانه مانند تردمیل یا دوچرخه ثابت، ورزش کنید.

فواید و تاثیر ورزش
فواید و تاثیر ورزش بر کاهش وزن

تمرین با وزنه

از فواید تمرین با وزنه این است که علاوه بر از بین بردن چربی، به عضله سازی نیز می کند. وجود عضله نیز خود به کالری سوزی کمک می کند. باید سه بار در هفته با تمامی گروه های عضلانی کار کنید که این دسته شامل موارد زیر است:

 • عضلات شکم
 • کمر
 • عضله دو سر بازو
 • ماهیچه ساق پا
 • قفسه سینه
 • ساعد
 • همسترینگ
 • شانه ها
 • ماهیچه سه سر
 • و…

بیشتر بخوانید: علت افزایش وزن بعد از ورزش

یوگا

با این حال که تمرین یوگا به اندازه ورزش های کالری نمی سوزاند؛ اما، می تواند به روش های دیگر به کاهش وزن کمک کند. مطالعات انجام شده در این خصوص نشان می دهد، افرادی که تمرین یوگا انجام می دهند، به آن چه که می خورند، توجه دارند و در نتیجه کمتر دچار افزایش وزن و چاقی می شوند.

ورزش را در سبک زندگی خود بگنجانید

هر مقدار تمرینی که در طی روز داشته باشید، طی طولانی مدت می توانید تاثیر ورزش بر کاهش وزن را شاهد باشید. چنین تغییرات کوچکی می تواند باعث از بین رفت چربی های بدن شود. سبک زندگی سالمی که باید در نظر داشته باشید به شرح زیر است:

 • پیاده روی یا دوچرخه سواری به سمت محل کار یا در حین انجام کارهای روزمره داشته باشید.
 • به جای آسانسور از پله استفاده کنید.
 • پارک ماشین در مسیری دورتر، برای اینکه تا مقصد پیاده روی کنید.

قبل از شروع تمرینات ورزشی به این نکات توجه داشته باشید

اگر بیماری خاصی دارید قبل از شروع برنامه های ورزشی حتما با پزشک در میان بگذارید که قصد انجام چه تمریناتی را دارید تا موارد مهمی را مورد بررسی قرار دهد که این موارد به شرح زیر است:

تمرینات هوازی
تمرینات هوازی

گاهی ممکن است چنین عارضه هایی ناشی از چاقی در افراد ایجاد شده باشد که باید تمامی این موارد تحت کنترل قرار گیرد. همچنین افرادی که در طی چند ماه اخیر هیچ فعالیتی نداشته اند، اضافه وزن زیادی داشته اند و اخیرا سیگار خود را ترک کرده اند، باید قبل از شروع برنامه جدید ورزشی، با پزشک فوق تخصص جراحی های چاقی در کرج در این باره مشورت داشته باشند.

هر زمان که احساس درد یا تنگی نفس دارید، باید فعالیت خود را متوقف کنید، فشار بیش از حد می تواند منجر به آسیب رسیدن به شما شود.

باید به این نکته توجه داشته باشید که برخی از عوارض ناشی از افزایش وزن مانند آرتروز یا تنگی نفس مانع از ورزش کردن می شود و به آن مقدار که لازم است نمی توانید کاهش وزن داشته باشید، به همین جهت بهترین راهکاری که می توان برای این افراد در نظر گرفت، انجام عمل جراحی لاغری مانند بای پس معده در کرج است.

چند دقیقه ورزش برای چربی سوزی

ایده آل ترین مدت زمان تمرین برای چربی سوزی، یک ساعت در روز است. افرادی که به تازگی ورزش را شروع کرده اند یا بعد از دور بودن از تمرینات ورزشی طی مدت طولانی، مجدد قصد شروع ورزش را دارند، می توانند طی مدت زمان کمتری تمرینات ورزشی را انجام دهند.

برای شروع می توانند تمرینات هوازی با شدت کم تا متوسط به مدت حداقل ۲۰ تا ۳۰ دقیقه طی ۴ تا ۵ روز در هفته ادامه دهند تا چربی سوزی داشته باشند.

به طور کلی برای سوزاندن چربی باید کالری بیشتر از آنچه که می خورید، بسوزانید یا این که کالری کمتری مصرف کنید تا چربی سوزی داشته باشید.

کدام ورزش در باشگاه باعث لاغری می شود؟

از تمرینات قدرتی که به کاهش وزن شما کمک می کند، می توان به چنین مواردی اشاره کرد:

 • حرکت کتل بل سوئینگ
 • شنا سوئدی یا پوش آپ
 • لانژ
 • استپ آپ
 • ددلیفت

با رژیم و ورزش در ماه چند کیلو کم می کنیم؟

بسته به رژیمی که گرفته اید و ورزشی که انجام می دهید، متفاوت است؛ اما میزان کاهش وزنی که به سلامتی شما آسیب نمی رساند بین ۲ تا ۴ کیلوگرم در ماه است.

بیشتر بخوانید: رژیم غذایی بعد از اسلیو

بهترین ورزش برای کاهش وزن خانم ها

۸ مورد از بهترین تمریناتی که خانم ها می توانند برای کاهش وزن در باشگاه انجام دهند شامل چنین مواردی می شود:

 • اسکات از پشت
 • هالتر
 • پرس بالای سر
 • لانژ
 • حرکت آر دی ال
 • هیپ تراست
 • حرکت لت پول داون
 • کتل بل سوئینگ

آیا ورزش باعث کاهش وزن می شود؟

اگر ورزش کردن را به تنهایی برای لاغری در نظر گرفته اید، استراتژی خوبی نیست. اگر همراه با ورزش رژیم غذایی مناسبی داشته باشید، می تواند بسیار کمک کننده باشد.

در واقع باید برای کاهش وزن و کالری بیشتری از آنچه که دریافت می کنید بسوزانید یا کالری کمتری نسبت به دیگر مواقع مصرف کنید. به طور کلی اگر کالری خود را کاهش ندهید، حتی با ورزش وزن کم نخواهید کرد.

چند روز در هفته باید ورزش کرد؟

اگر قصد کاهش وزن دارید باید حداقل ۵ روز در هفته یا حداقل ۲۵۰ دقیقه در هفته تمرینات هوازی انجام دهید. در صورت تمایل می توانید در هفت روز هفته تمرینات هوازی را انجام دهید.

چه زمانی از روز ورزش مفید تر است؟

مطالعه ای نشان داده است که توانایی بدن طی بعد از ظهر به بالاترین حد خود می رسد. دمای بدن در طول روز افزایش پیدا می کند و عملکرد و قدرت عضلانی نیز بهتر خواهد شد. بین ساعت ۲ تا ۶ بعد از ظهر دمای بدن به بالاترین حد خود می رسد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *