جراحی های چاقی مختلف تفاوت های زیادی با یکدیگر دارند. اما بیش از آن که این روش ها با یکدیگر تفاوت داشته باشند، دارای نقاط مشترک هستند. مثلا جراحی اسلیو معده با بای پس معده و مینی بای پس، تفاوت های زیادی با یکدیگر دارد. اما در نهایت هر سه این روش ها به دنبال کاهش وزن هستند و بسته به شرایط بیمار مورد استفاده قرار می گیرند و نتایج قابل قبول در کاهش وزن و بهبود بیماری ها و شرایط به همراه دارند.

 

تفاوت جراحی های چاقی با یکدیگر در چیست؟

جراحی های چاقی بسیاری متنوعی وجود دارد، که هر یک از آنها دارای تکنیک، مزایا و معایب خاصی هستند. برای آنکه بتوانید در مورد تفاوت جراحی های چاقی اطلاعات به دست آورید، لازم است ابتدا با روش های جراحی مناسب و محبوب آشنا شوید. از جمله روش جراحی لاغری که می توانیم بیان کنیم، جراحی بای پس معده، اسلیو معده، مینی بای پس معده است.

۱. یکی از تفاوت های اصلی این جراحی ها، مکانیسم عمل های جراحی است که به صورت اختلال در جذب غذا بوده یا محدود کردن میزان غذای مصرفی است.

۲. جراحی های لاغری که منجر به محدود کردن میزان مصرف غذا می شوند، جراحی هایی هستند که در آن ها بخشی از معده از بدن جدا شده یا بخشی از معده با مانع روبرو می شود. جراحی اسلیو معده را باید جزو جراحی های محدود کننده ای به شمار آوریم که بخشی از معده در آن از بدن خارج می شود.

۲. در حالی که بای پس معده در کرج و مینی بای پس معده، در زمره جراحی های محدود کننده جذب غذا قرار می گیرند. یعنی در جذب غذا توسط معده، اختلال به وجود می آید. هرچند که در این جراحی ها هم حجم معده تا حدی کاهش می یابد. این تفاوت در جراحی های چاقی منجر شده است تا بیشتر بیماران اطلاع دقیقی نداشته باشند که کدام روش جراحی لاغری برای انها مناسب است. با ما همراه باشید تا بیشتر در مورد این روش های جراحی اطلاعات به دست آوریم.

جراحی اسلیو معده چه مزایایی دارد؟

جراحی اسلیو معده را باید یکی از محبوب ترین روش های جراحی به شمار آوریم که در دنیا، طرفداران زیادی دارد. در این روش جراحی بخشی از معده از بدن جدا شده و معده بیمار به شکل لوله ای باریک در بدن باقی می ماند. از این رو باعث می شود تا بیمار کمتر گرسنه شود و با خوردن غذای کمتری احساس سیری بکند.
البته لازم به ذکر است که یکی از بزرگ ترین تفاوت های جراحی اسلیو معده با جراحی های دیگر، در برگشت ناپذیری آن است. این روش درمانی غیر قابل بازگشت است و امکان برگرداندن معده به حالت اولیه را ندارد.

از دیگر نکاتی که می توانیم برای این روش درمانی بیان کنیم، تکنیک راحت تر، مدت کوتاه انجام جراحی و ریکاوری است.
جراحی اسلیو معده در مقایسه با روش جراحی بای پس معده و مینی بای پس معده، از هزینه کمتری برخوردار است.
همین ویژگی ها منجر شده است تا امروزه افراد بسیاری در دنیا به این جراحی علاقه مند شده و آن را انتخاب کنند.

 
 

جراحی های بای پس معده و مینی بای پس معده چه مزایایی دارند؟

هر یک از این روش ها نیز همچون دیگر روش های درمانی، دارای مزایا و معایبی هستند. مثلا افرادی که اقدام به جراحی بای پس معده می نمایند، اصولا موفق می شوند بیماری های بسیاری را از بدن خود دور کنند. از جمله بیماری هایی همچون دیابت نوع دوم، آپنه خواب، فشار خون بالا، کلسترول خون بالا و… . البته این بیماری ها پس جراحی اسلیو نیز درمان می شوند؛ اما احتمال درمان این بیماری ها با جراحی بایپس بیشتر خواهد بود. از طرف دیگر نیز این روش درمانی نسبت به روش های دیگر، اثر ماندگارتری خواهد داشت.

حال اگر بخواهیم در مورد تفاوت جراحی های چاقی بای پس معده و مینی بای پس معده صحبت کنیم، باید بگوییم در روش مینی بای پس میزان سوجذب مواد غذایی بسیار بیشتر از بایپس کلاسیک بوده و سرعت کاهش وزن نیز بسیار بیشتر از بایپس کلاسیک است. پس از آن نیز بیمار می تواند برای مدت طولانی تری این کاهش وزن را حفظ کند.
این جراحی نیاز به یک ساعت زمان داشته و سریع تر از بایپس کلاسیک به پایان می رسد. البته نیاز به مکمل ها ی غذایی، ویتامین ها و مواد معدنی بعد از جراحی مینی بای پس بیش تر است.

مهم ترین تفاوت جراحی های چاقی اسلیو معده و بای پس معده در چیست؟

تفاوت اسلیو و بای پس

• از جمله تفاوت های جراحی اسلیو معده و بای پس معده باید به شکل عمل، مکانیسم عمل، میزان کاهش وزن و … اشاره نماییم. در جراحی اسلیو معده بخش زیادی از معده از بدن خارج می شود و حجم معده کاهش می یابد. در حالی که در روش جراحی بای پس معده، اولا حجم معده کم می شود (۳۰ الی ۵۰ سی سی) و ثانیا مسیر جذب غذا تغییر کرده و بخشی از روده از مسیر غذا خارج می شود.
• از دیگر موارد تفاوت جراحی های چاقی اسلیو معده و بای پس معده باید به میزان حجم معده اشاره کنیم. در جراحی اسلیو حجم معده ی باقی مانده حدود ۲۰۰ سی سی است. در حالی که در روش بای پس، معده تقریبا حدود ۳۰ الی ۵۰ سی سی حجم دارد.

• از سوی دیگر باید بیان کنیم که جراحی اسلیو معده غیر قابل برگشت است، در حالی که جراحی بای پس معده قابلیت برگشت دارد و می توان در صورت نیاز جراحی بایپس را به صورت آناتومی نرمال باز گرداند. مدت زمان جراحی اسلیو حداکثر یک ساعت است، اما بای پس معده نیاز به زمان بیشتری داشته و ممکن است بیش از یک ساعت و نیم به طول انجامد.

البته این تفاوت ها در کسب نتیجه تاثیر کمی خواهند داشت.

نوع عمل اسلیو معده بای پس معده
هدف از انجام عمل کاهش مصرف غذا کاهش جذب و مصرف غذا
مدت زمان انجام عمل ۴۵ دقیقه تا یک ساعت بیش از یک ساعت
میزان کاهش وزن ۵۰ تا ۷۵ درصد (گاهی بیشتر) بیش از اسلیو
نیاز به مصرف ویتامین طی مدت تعیین شده همیشگی
تکنیک جراحی بسته (لاپاراسکوپی) بسته (لاپاراسکوپی)
بازگشت به محل کار پس از یک هفته پس از یک هفته
احتمال ایجاد عوارض بسیار کم بسیار کم
امکان برگشت پذیر بودن عمل خیر بله
BMI بیمار برای انجام عمل ۳۵ به بالا ۳۵ به بالا
بهبود عوارض چاقی (به طور مثال فشار خون) بله بله
کاهش حجم معده بله بله
مدت بستری بسته به شرایط بیمار بسته به شرایط بیمار

مهم ترین تفاوت های جراحی های بای پس معده و مینی بای پس معده چه هستند؟

• تفاوت جراحی های چاقی میان این دو روش نیز، زیاد است.
از جمله تفاوت هایی که می توانیم برای این روش ها بیان کنیم، میزان حجم معده باقی مانده در مسیر غذا است. در روش بای پس حدود ۳۰ الی ۵۰ سی سی و در جراحی مینی بای پس، حدود ۱۰۰ سی سی از حجم معده در مسیر غذا باقی می ماند.
• از سوی دیگر میزان تغییر مسیر روده در روش بای پس معده حدود ۱۰۰ سانتی متر است، در حالی که این میزان تغییر مسیر در روش مینی بای پس، حدود ۲۰۰ سانتی متر است. این تفاوت ها منجر شده است تا بیماران بهتر قادر باشند جراحی لاغری مناسب را برای کسب نتیجه مطلوب، انتخاب کنند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *