شماره تماس09106141630

کرج- جهانشهر- میدان مدنی- خیابان مهران- ساختمان جهانشهر- طبقه دوم- واحد 5

صفحه اصلی 9 جراحی های چاقی 9 ایجاد درد مفاصل با افزایش وزن
مدت زمان مطالعه ۵ دقیقه

ایجاد درد مفاصل با افزایش وزن

ایجاد درد مفاصل با افزایش وزن یکی از عوارض چاقی است. قطعا بارها در خصوص اضافه وزن و ارتباط آن با بیماری‌ های مختلف شنیده اید. 

اکثر افراد می دانند که افزایش وزن با بیماری های قلبی مرتبط است و همچنین می تواند خطر ابتلا به بیماری سرطان را افزایش دهد.

افزایش وزن و چاقی می تواند یک شوک برای کل بدن باشد و این شرایط باعث می شود که بدن عملکرد درستی نداشته باشد. عملکرد مفاصل نیز با اضافه وزن دچار مشکل می شود.

بسیاری از افراد درد مفاصل با افزایش وزن را احساس می کنند. در نهایت زمانی که دچار درد مفصل ناشی از افزایش وزن هستید، قدم اولی که باید برای درمان خود بردارید، کاهش وزن است.

درد مفاصل با افزایش
درد مفاصل با افزایش

افرادی که چاق هستند ممکن است راهکارهای مختلفی را برای لاغری انجام داده باشند و نتیجه از آن حاصل نشده باشد. 

در این مواقع پیشنهاد می شود، برای کاهش وزن به متخصص جراح لاغری مراجعه کنند تا با راهکارهایی موثر مانند اسلیو معده در کرج یا بای پس معده کاهش وزن را تجربه کنند.

به دنبال کاهش وزن، بهبودی درد مفاصل ناشی از افزایش وزن را شاهد خواهید بود و همچنین امکان ابتلا به بیماری های قلبی، سرطان و… به شدت کاهش می یابد.

علت درد مفاصل با افزایش وزن چیست

وزن بیشتر در واقع به معنای فشار بیشتر است. زمانی که افزایش وزن داشته باشیم، هنگامی که راه می رویم یا می دویم، فشار زیادی به مفاصل وارد می شود.

زانو در این مواقع به سختی کار می کند. با هر قدمی که برمی دارید، نصف وزن خود را هر بار به زانو وارد می کنید. اگر از پله ها بالا بروید یا بدوید، این مقدار فشار بیشتر خواهد شد.

در نهایت هرچه وزن شما بیشتر از حد نرمال باشد، فشار زیادی به مفاصل خود وارد می کنید و درد مفاصل با افزایش وزن ایجاد می شود.

زمانی که طی مدت کوتاهی وزن اضافه کنید، غضروف به شدت تحت فشار قرار می گیرد. غضروف در اثر فشار اضافی از بین می رود و می تواند منجر به آرتروز شود.

در واقع از هر سه نفری که چاق هستند، یک نفر مبتلا به آرتروز می شود. این بیماری نوعی آرتریت است که در آن غضروف فرسوده می شود و باعث اصطکاک استخوان ها بر یکدیگر خواهد شد.

در این مواقع نیاز به جراحی تعویض مفصل ران و زانو وجود خواهد داشت.

همچنین این نکته را در نظر داشته باشید افرادی که چاق هستند، ممکن است کاندیدای خوبی برای جراحی های کم تهاجمی تر نباشند و روند بهبودی طولانی تر داشته باشند.

در برخی از موارد جراح ارتوپد از بیمار می خواهد که قبل از جراحی، کاهش وزن داشته باشید تا مطمئن شود عملی که انجام می دهد، نتیجه موفقیت آمیزی خواهد داشت.

بیشتر بخوانید: ارتباط بین چاقی و زانو درد

درد مفصل
درد مفصل

اضافه وزن منجر به التهاب می شود

سلول های چربی پروتئین هایی ایجاد می کند که می تواند باعث التهاب شود. التهاب مزمن توانایی سیستم ایمنی را در بدن کاهش می دهد؛ زیرا، در حال فعالیت بیشتر به دلیل ترشحات پروتئین سلول چربی است.

این حالت نیز می تواند در مفاصل مشکلاتی ایجاد کند. علاوه بر این، چاقی و نقرس با یکدیگر مرتبط هستند که می تواند منجر به التهاب مفصل شود. 

این حالت در اغلب مواقع در شست پا رخ می دهد؛ اما، می تواند مفاصل دیگر را نیز تحت تاثیر قرار دهد.

از آنجایی که چربی باعث کاهش اثربخشی انسولین می شود، پروتئین هایی که معمولا توسط انسولین تجزیه می شوند، باقی می مانند.

اسید اوریک یکی از مواردی است که در حالت عادی توسط کلیه ها دفع می شود؛ اما، انسولین از آن جلوگیری می کند. نقرس نیز در اثر اسید اوریک اضافی در بدن ایجاد می شود.

مطالب مرتبط: علت افزایش وزن ناگهانی چیست

آرتریت روماتوئید و اضافه وزن

آرتریت روماتوئید یک اختلال خود ایمنی است که در آن بدن به سینوویوم در مفصل حمله می کند و دچار فرسایش آن می شود.

چنین شرایطی باعث التهاب در سراسر بدن می شود؛ زیرا، سیستم ایمنی بدن به آسیب مفصل پاسخ می دهد. پروتئین های آزاد شده از سلول های چربی نیز می تواند منجر به بدتر شدن التهاب شود.

افرادی که مبتلا به آرتریت روماتوئید هستند، بیشتر در معرض خطر بیماری های قلبی و عروقی قرار دارند، به همین جهت کنترل وزن بسیار مهم است؛ چراکه، اضافه وزن یک عامل مهم در ایجاد بیماری قلبی است. 

برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید مقاله چاقی و بیماری قلبی را مطالعه کنید.

درد مفاصل با افزایش وزن یا آرتریت می تواند فعالیت های روزمره شما را تحت تاثیر قرار دهد، به همین جهت اولین اقدامی که باید انجام دهید، کاهش وزن است.

درمان درد مفاصل با کاهش وزن
درمان در مفاصل با کاهش وزن

تاثیر اضافه وزن بر زانو

بسیاری از افراد مبتلا به چاقی، زانو درد را تجربه می کنند. در بسیاری از موارد کاهش وزن می تواند به کاهش درد و خطر ابتلا به آرتروز کمک کند.

در واقع آمارها نشان می دهد بیشتر افرادی که به دلیل زانو درد به پزشک مراجعه می کنند، دچار افزایش وزن هستند. وزن اضافی فشار زیادی به زانوها وارد می کند.

این شرایط می تواند منجر به درد مزمن و سایر عوارض از جمله آرتروز زانو شود. التهاب نیز ممکن است در ایجاد چنین مشکلی نقش داشته باشد.

داشتن وزن متعادل می تواند فوایدی زیادی را برای افراد داشته باشد که این موارد به شرح زیر است:

  • کاهش فشار بر مفاصل بدن
  • کاهش فشار روی زانوها
  • کاهش التهاب مفاصل
  • کاهش خطر ابتلا به بسیاری از بیماری ها از جمله مشکلات قلبی و سرطان

نکاتی که باید برای درمان درد مفاصل و کاهش وزن

در ادامه چند نکته برای کاهش وزن وجود دارد که این موارد را می توانید در نظر داشته باشید:

  • وزن خود را کاهش دهید.
  • سبزیجات را به وعده غذایی خود اضافه کنید.
  • بعد از غذا خوردن پیاده روی کنید.
  • به جای استفاده از پله برقی یا آسانسور از پله ها استفاده کنید.
  • به جای سفارش غذا از بیرون غذای خانگی بخورید.

به متخصص جراح چاقی در کرج مراجعه کنید تا راهکارهای مناسبی را برای کاهش وزن شما در نظر بگیرد.

عکس دکتر محمدجواد باقری

دکتر محمدجواد باقری

بورد تخصصی جراحی عمومی
فلوشیپ فوق تخصصی جراحی چاقی و متابولیک و لاپاروسکوپی پیشرفته

برچسب ها:
مقالات مرتبط
ورزش بعد از جراحی لاغری

ورزش بعد از جراحی لاغری

ورزش بعد از جراحی لاغری از مهم ترین مواردی است که باید افراد در برنامه روزانه خود داشته باشند؛ چراکه به سلامتی بیماران و...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *