زمان مناسب رابطه جنسی بعد از ابدومینوپلاستی یکی از سوالاتی است که از سوی بیماران پرسیده می شود. از آنجایی که این گونه فعالیت ها می تواند بهبودی شما را پس از عمل تحت تاثیر قرار دهد، می بایست حتما به متخصص جراحی لاغری توجه داشته باشید تا اختلالی در روند بهبودی ایجاد نشود.

در طی این عمل جراحی برش هایی در ناحیه شکم وارد می شود و هر فردی سطح مختلفی از تورم و حساسیت را تجربه می کند.

عوارضی از جمله درد و تورم طبیعی است و با گذشت زمان برطرف می شود؛ اما باید در مراحل ابتدای بهبودی از بدن مراقبت بیشتری کنید تا نتایج رضایت بخشی را شاهد باشید. در ادامه هر آنچه که لازم است در این خصوص بدانید برای شما آورده ایم.

چه زمانی می توان رابطه جنسی بعد از ابدومینوپلاستی داشت

روند بهبودی هر فردی متفاوت است و اینکه چه زمانی می توانید رابطه جنسی بعد از عمل داشته باشید، به ظرفیت طبیعی بدن شما برای بهبودی و همچنین نوع عمل و میزان جراحت ها بستگی دارد.

برای بیمارانی که برش های حداقلی طی عمل وارد شده است، بعد از گذشت چهار هفته از زمان بهبودی امکان رابطه جنسی وجود دارد.

برای افرادی که جراحی گسترده ای انجام گرفته است، باید صبر بیشتری برای شروع رابطه جنسی داشته باشند. در واقع باید ۴ تا ۶ هفته به بدن خود زمان دهند، سپس رابطه جنسی بعد از ابدومینوپلاستی را داشته باشند.

خطرات رابطه جنسی زودهنگام بعد از ابدو

با توجه به اینکه پس از جراحی ابدومینوپلاستی در کرج بخیه در ناحیه شکم زده می شود، اگر رابطه جنسی خود را زودتر از زمان توصیه شده داشته باشید ممکن است دچار عوارضی از جمله باز شدن بخیه شوید.

با فشار وارد شدن به بخیه اختلال در روند بهبودی شما ایجاد می شود که در نهایت ممکن است منجر به ناهنجاری یا عدم تقارن شود.

برخی از این جراحی ها به هدف ترمیم عضلات شکم برای رفع دیاستاز رکتوس انجام می گیرد که باید برای حفظ اثربخشی آنها پس از عمل، به خوبی مراقبت های لازم صورت گیرد.

تجربه زودهنگام رابطه جنسی بعد از ابدومینوپلاستی می تواند منجر به رفع این ترمیم شود و نیاز به عمل مجدد داشته باشید.

ابدومینوپلاستی
ابدومینوپلاستی

نکاتی در خصوص رابطه جنسی بعد از ابدومینوپلاستی

زمانی که پزشک پس از گذشت مدتی به شما اجازه رابطه جنسی داد، باید برای شروع رابطه نکاتی را در نظر داشته باشید که این موارد به شرح زیر است:

به علائم بدن خود توجه داشته باشید

اگر فعالیت هایی داشته باشید که برای شما زود باشد، بدن به شما سیگنال می دهد. حتما باید به سیگنال های بدن خود گوش دهید. فعالیت های خود را به آرامی انجام دهید و اگر احساس درد داشتید، حتما به درد خود توجه کنید و ادامه ندهید.

باید از همکاری کردن شریک جنسی خود مطمئن باشید

شرایط را کاملا برای شریک جنسی خود مطرح کنید تا مراقبت های لازم از طرف او صورت گیرد. طی دوران نقاهت (دو تا سه ماه) باید رابطه جنسی ملایم و آرامی داشته باشید.

به پوزیشن های مناسب توجه داشته باشید

برخی از پوزیشن های جنسی برای یک دوره ای بعد از عمل جراحی شکم امکان پذیر نیست. هر وضعیتی که باعث وارد شدن فشار به شکم می شود را نباید به آن حالت ادامه دهید. حتما باید حالتی را انتخاب کنید که با توجه به شرایط و موقعیت شما در بهترین حالت باشد.

چه زمانی باید از رابطه جنسی بعد از ابدومینوپلاستی خودداری کرد

باید برای دو هفته ابتدایی بعد از جراحی از رابطه جنسی خودداری کنید. در صورتی که وسعت جراحی بیشتر باشد، باید مدت بیشتری برای شروع رابطه جنسی صبر کنید.

مراقبت های بعد از ابدومینوپلاستی
مراقبت های بعد از ابدومینوپلاستی

مواقعی که نباید رابطه جنسی داشته باشید:

  • زمانی که ضربان قلب یا فشار خون شما در طول رابطه جنسی افزایش پیدا می کند و منجر به خونریزی داخلی در محل برش می شود.
  • همانطور که می دانید عضلات شکم طی عمل بخیه می شود. انقباض آنها قبل از اینکه فرصتی برای بهبودی داشته باشند، در نهایت باعث پارگی می شود.
  • اگر فعالیت شدیدی داشته باشید منجر به پارگی محل بخیه شده می شود.

پس از گذشت دو تا سه هفته متوجه می شوید که وضعیت بهبودی شما در چه سطحی است و آیا می توانید رابطه جنسی بعد از ابدومینوپلاستی را شروع کنید یا خیر؟

حتی اگر مدت بیشتری گذشته باشد و روند بهبودی را به خوبی گذرانده باشید، حتما باید رابطه خود را به آرامی شروع کنید تا فشاری عضلات و محل برش وارد نشود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *