سنگ کیسه صفرا و چاقی با یکدیگر مرتبط هستند به این صورت که چاقی در افزایش احتمال ایجاد سنگ کیسه صفرا نقش بسیار مهمی دارد.

از طرفی کاهش وزن به روش های مختلفی از جمله جراحی لاغری و انواع رژیم های لاغری نیز می تواند باعث ایجاد سنگ کیسه صفرا شود.

اگر کاهش وزن تحت نظر پزشک صورت گیرد، پزشک از این موارد کاملا اطلاع دارد و روش هایی را جهت پیشگیری از آن برای شما در نظر خواهد گرفت.

 

آشنایی با سنگ کیسه صفرا

سنگ های کیسه صفرا رسوبات سر سختی هستند که در کیسه صفرا، اندام کوچکی در سمت راست بالای شکم در زیر کبد قرار گرفته است.

این سنگ گاهی به قدری کوچک است که به راحتی قابل مشاهده نیست یا به بزرگی یک توپ گلف است. همچنین احتمال ایجاد یک سنگ یا چندین سنگ در کیسه صفرا وجود دارد. 

گاهی چنین عارضه ای همراه با علائم طاقت فرسا است و برخی مواقع بدون هیچ علائمی ظاهر می شود.

چاقی چگونه منجر به سنگ کیسه صفرا می شود

سنگ زمانی تشکیل می شود که صفرایی که به هضم چربی کمک می کند حاوی کلسترول یا بیلی روبین بیش از حد باشد و اسیدهای صفراوی یا لسیتین به اندازه کافی نباشد.

سنگ های صفراوی کلسترولی از شایع ترین نوع هستند، همچنین سنگ های ایجاد شده از بیلی روبین نیز به همین اندازه در بین افراد مشاهده می شود.

در خصوص ارتباط سنگ کیسه صفرا و چاقی باید بگوییم که متخصصی به نام ویلیام سیلور من در این باره می گوید که چاقی عامل موثری در ایجاد سنگ کیسه صفرا است.

چرا که تعادل کلسترول در مقابل لسیتین و اسیدهای صفراوی در کیسه صفرا را تغییر می دهد. علاوه بر این وزن اضافی تخلیه کیسه صفرا را دشوارتر می کند و این صفرای پر از کلسترول باعث انباشتگی و در نهایت سنگ می شود.

سنگ کیسه صفرا
سنگ کیسه صفرا

چگونه به شکلی ایمن کاهش وزن بدون ایجاد سنگ صفرا داشته باشیم

کاهش وزن اضافی راهی مطمئن برای کاهش خطر ابتلا به سنگ کیسه صفرا است. اکثر متخصصین این نظر را دارند که کاهش وزن آهسته و ثابت به رژیم های غذایی سرسخت ترجیح داده می شود. دقت به این نکته به جلوگیری از این عارضه بسیار کمک می کند.

افرادی که کاهش وزن سریعی را تجربه می کنند، احتمال ایجاد سنگ صفرا نیز در این افراد همانند چاقی افزایش پیدا خواهد کرد.

کاهش وزن سریع تعادل کلسترول، اسیدهای صفراوی و لیستین را تغییر می دهد و همچنین از تخلیه کیسه صفرا جلوگیری می کند.

به همین جهت افرادی که جراحی چاقی انجام می دهند، بیشتر از سایر افراد در معرض ابتلا به سنگ کیسه صفرا هستند.

چرا که این دسته از افراد سه تا شش ماه ابتدایی کاهش وزن زیادی را تجربه می کنند. اما جای نگرانی ندارد؛ زیرا پزشک از این موارد اطلاع دارد و داروهایی برای جلوگیری از ایجاد چنین عارضه ای تجویز خواهد کرد.

معمولا دارویی که به کاهش تولید کلسترول و حل کردن آن در صفرا کمک می کند از سوی پزشک تجویز خواهد شد تا از ایجاد سنگ در صفرا جلوگیری شود.

علاوه بر این موارد کاهش وزن نهایت یک کیلوگرمی در هفته نیز هدف خوبی برای کاهش وزن و جلوگیری از ایجاد این عارضه است.

آیا راهی برای جلوگیری از ایجاد سنگ کیسه صفرا وجود دارد

زمانی که صحبت از ارتباط سنگ کیسه صفرا و چاقی می شود همه به دنبال روشی برای کاهش وزن می روند تا بتوانند این عارضه را درمان یا از آن جلوگیری کنند.

اما این نکته را باید بدانند که اگر کاهش وزن اصولی و تحت نظر پزشک انجام نگیرد، احتمال ایجاد سنگ مجدد حتی در مسیر کاهش وزن نیز وجود دارد.

گاهی برخی به دنبال مواد غذایی هستند که بتوانند از ایجاد آن جلوگیری کنند؛ اما باید بدانند نوع غذای مصرفی اهمیت چندانی در ایجاد سنگ ندارد. نکته مهم در این خصوص جلوگیری از پرخوری است. 

همچنین این مورد نیز باید در نظر گرفته شود که رژیم های کم چرب نیز ایده های خوبی برای جلوگیری از این عارضه نیستند؛ زیرا منجر به جلوگیری از انقباضات کیسه صفرا می شود و همچنین تخلیه کیسه صفرا را نیز سخت تر می کند.

در نهایت در چنین حالتی صفرا به جای آزاد شدن، در روده کوچک تجمع پیدا می کند و کلسیفیه می شود.

کاهش وزن و سنگ کیسه صفرا
کاهش وزن و سنگ کیسه صفرا

با وجود ارتباط بین سنگ کیسه صفرا و چاقی چگونه کاهش وزن داشته باشیم

معمولا اولین پیشنهادی که برای کاهش وزن به شما داده می شود این است که افزایش فعالیت و یک رژیم غذایی ثابت داشته باشید که احساس گرسنگی یا خستگی در شما ایجاد نکند. در ادامه لیستی از مواردی که به شما کمک می کند در نظر گرفته ایم.

در صورتی که این موارد غیر جراحی برای شما کارساز نباشد، پیشنهاد ما به شما مراجعه به متخصص جراحی لاغری در کرج است تا تحت نظر پزشک بیشترین میزان کاهش وزن بدون نگرانی در خصوص ایجاد سنگ در صفرا و چاقی داشته باشید.

  • باید به میزان کالری که طی روز مصرف می کنید توجه داشته باشید و همیشه محصولاتی را خریداری و در منزل نگهداری کنید که کالری کمی داشته باشد.
  • همیشه سعی کنید که تنقلات سالم و کم کالری را در خانه، محل کار، ماشین و کیف خود نگهداری کنید.
  • تنها تا زمانی باید غذا بخورید که باعث رفع گرسنگی شما شود، نه تا زمانی که احساس سیری زیادی داشته باشید. اگر آگاهانه و آهسته غذا میل کنید، احتمال پرخوری کمتر می شود؛ چرا که حدود ۱۵ تا ۲۰ دقیقه طول می کشد تا مغز ثبت کند که معده شما پر است.
  • سعی کنید هنگام غذا خوردن، تلویزیون و کامپیوتر را خاموش کنید و همچنین هنگام غذا خوردن هیچ مکالمه ای نداشته باشید. دقت به این موارد ساده به شما در جلوگیری از پرخوری بسیار کمک می کند.
  • باید خواب کافی داشته باشید. کمبود خواب منجر به افزایش احساس گرسنگی و کاهش مقاومت در برابر غذا خوردن می شود و به راحتی متوجه افزایش وزن خود می شوید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *