احساس ضعف بعد از اسلیو معده یکی از عوارض رایج گزارش شده از سوی بیماران است. معمولا برخی از افراد پس از گذشت چند هفته یا چند ماه بعد از جراحی لاغری احساس ضعف را تجربه می کنند که می تواند دلایل مختلفی داشته باشد.

خوشبختانه راهکارهای درمانی ساده و روش های جلوگیری وجود دارد تا بتوانید این حالت را بعد از جراحی برطرف کنید. مهم ترین عاملی که می تواند در احساس ضعف بعد از عمل اسلیو معده نقش داشته باشد، کم آبی بدن است.

در ادامه موارد بیشتری را برای شما نام می بریم.

سرگیجه و ضعف بعد از عمل

برخی از افراد به دلیل کاهش قند خون دچار سرگیجه می شوند. مصرف وعده های کوچک پروتئین، کربوهیدرات های پیچیده مانند بلغور جو دو سر، حبوبات و غلات کامل بسیار ضروری است.

اگر در طی روز به طور مکرر سرگیجه بعد از عمل اسلیو دارید، باید هر سه ساعت یک بار وعده های غذایی کوچک میل کنید. علاوه بر این، نوشیدن مایعاتی مانند آبمیوه، آب و نوشیدنی های ورزشی به ثابت نگه داشتن قند خون کمک می کند.

سردرد و ضعف بعد از عمل

سردرد از دیگر علائم رایج ضعف پس از جراحی است که معمولا به دنبال کم آبی بدن و گرسنگی رخ می دهد. به همین دلیل توصیه می شود در طول به اندازه کافی آب بنوشید.

با مصرف رژیم غذایی متعادل سرشار از پروتئین و هیدراته نگه داشتن بدن به تامین انرژی بدن کمک می کند. علاوه بر این با استراحت منظم در محل کار یا حین انجام دیگر فعالیت ها می توانید به رفع سردرد و ضعف بعد از عمل اسلیو معده کمک کنید.

به طور مثال زمانی که احساس خستگی و ضعف دارید توصیه می شود چند دقیقه به یک موزیک آرام بخش گوش کنید و با چشمان بسته به تنفس خود تمرکز داشته باشید، در نهایت با رعایت این نکته آرامش شما حفظ خواهد شد.

به این نکته توجه کنید که هر زمان احساس خستگی داشتید، استراحت کنید و به خود فشار وارد نکنید.

سرگیجه بعد از اسلیو

عوامل موثر در احساس ضعف بعد از عمل اسلیو معده

عواملی که می تواند در ایجاد ضعف بعد از عمل نقش داشته باشد به شرح زیر است:

بیهوشی

برای شروع عمل به شما داروی بیهوشی تزریق می شود. طی چند روز اول داروی بیهوشی در خون باقی می ماند و منجر به احساس ضعف، خستگی و تهوع بعد از جراحی می شود.

این حالت طبیعی است و جای نگرانی ندارد؛ اما باید در هفته اول کمتر شود؛ زیرا هرچه زمان می گذرد داروی بیهوشی در خون شما کمتر می شود و روز به روز احساس بهتری خواهید داشت.

کم آبی بدن

کم آبی بدن از شایع ترین دلیل ضعف بعد از عمل اسلیو معده است. باید در طی روز بدن خود را با نوشیدن آب کافی هیدراته نگه دارید.

در طول نقاهت پس از جراحی نوشیدن آب کافی بسیار مهم است، نوشیدن آب کافی باعث دفع سموم از بدن می شود و به حفظ سطح انرژی نیز کمک می کند. همیشه همراه خود آب داشته باشید تا در طول روز به طور مداوم و جرعه جرعه آب بنوشید.

استرس و بی خوابی

استرس و بی خوابی از دیگر عوامل موثر در ایجاد احساس ضعف بعد از عمل اسلیو معده است. برای اغلب افراد جراحی لاغری و پروسه بهبودی می تواند کمی استرس زا باشد، برای جلوگیری از استرس در جلسات مشاوره پزشک خود شرکت کنید تا با آگاهی روند بهبودی خود را بگذرانید.

استرسی که در طول بهبودی تجربه می کنید علاوه بر ایجاد ضعف و خستگی، مانع خواب کافی و منظم نیز خواهد شد که این مورد در ایجاد عوارض بعد از جراحی موثر است.

رژیم غذایی

همانطور که می دانید رژیم غذایی بعد از عمل اسلیو معده تغییر می کند و آنچه که باید پس از جراحی بخورید، بسیار مهم است.

مصرف وعده های غذایی مغذی به افزایش انرژی و روند کاهش وزن بسیار کمک می کند. همیشه باید طبق توصیه پزشک به مقدار لازم پروتئین بدون چربی، سبزیجات، میوه ها و غلات کامل در رژیم غذایی خود بگنجانید.

از غذاهای فراوری شده، نوشیدنی های شیرین و مواد غذایی ناسالمی که باعث احساس ضعف بعد از عمل اسلیو معده می شود، خودداری کنید.

مصرف نوشیدنی های انرژی زا و حاوی کافئین باعث افزایش سریع قند خون می شود، شما در ابتدا انرژی بالایی دارید؛ اما پس از مدتی احساس خستگی و ضعف خواهید داشت.

به جای مصرف نوشیدنی های شیرین، اسموتی و آبمیوه های طبیعی میل کنید.

رژیم غذایی نامناسب و ضعف بعد از اسلیو

کمبود پروتئین:

رژیم غذایی سرشار از پروتئین به تسریع روند بهبودی بعد از عمل کمک می کند، به همین دلیل توصیه می شود روزانه بین ۸۰ تا ۱۲۰ گرم در طی روز پروتئین مصرف کنید. اگر پروتئین به اندازه کافی مصرف کنید، سطح انرژی شما را بالا نگه می دارد.

تمرینات ورزشی

فعالیت بدنی که بعد از عمل انجام می دهید، به مقابله با ضعف بعد از عمل اسلیو معده کمک می کند. ورزش به بدن این امکان را می دهد تا عضلات خود را تقویت کنید و عضله بسازید.

با انجام تمرینات روزانه به سلامت قلب خود نیز کمک می کنید، درد مفاصل کمتر می شود، استرس کاهش می یابد و افزایش اعتماد به نفس را تجربه خواهید کرد.

کمبود ویتامین و مواد معدنی

بسیاری از بیماران قبل از جراحی دچار کمبود ویتامین هستند، برای جلوگیری از عوارض پس از عمل بسیار مهم است که قبل از عمل کمبود ویتامین و مواد معدنی تشخیص داده شود.

از آنجایی که بعد از عمل حجم معده کاهش می یابد، طبیعتا جذب کمتری از ویتامین ها و مواد معدنی ها را خواهید داشت. پزشک از همه این موارد آگاه است؛ بنابراین رژیم غذایی مناسب و مکمل هایی تجویز می کند تا دچار کمبود ویتامین نشوید.

در صورتی که بیمار به توصیه های پزشک پس از عمل توجه نداشته باشد، کمبود آهن، b12، ویتامین D و روی باعث احساس خستگی و ضعف بعد از عمل اسلیو می شود.

افسردگی

بیمارانی که تحقیقات لازم قبل از جراحی لاغری انجام ندهند با تغییراتی پس از جراحی مواجه می شوند که می تواند باعث افسردگی شود.

گاهی با توجه به تغییراتی که پس از عمل تجربه می کنند، ممکن است دچار شوک شوند و در نهایت پشیمانی بعد از عمل اسلیو را به همراه داشته باشد.

احساس افسردگی و پشیمانی موقتی است و دوباره سطح انرژی شما بالا می رود. اگر سابقه مشکلات روانی یا افسردگی داشته باشید، ممکن است کاندیدای مناسبی برای عمل جراحی نباشید. در این رابطه می توانید مقاله چه کسانی نمی توانند اسلیو معده انجام دهند را مطالعه کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *