حفظ وزن نرمال برای سلامت کلی بدن بسیار مهم است. در ادامه در خصوص یکی از این موارد یعنی فواید کاهش وزن بر آرتروز در ادامه توضیحات بیشتری به شما خواهیم داد.

با ایجاد آرتروز خطر ابتلا به به بسیاری از بیماری های قلبی، سرطان و دیابت کاهش پیدا می کند. همانطور که گفتیم کاهش وزن، به رفع درد آرتریت نیز کمک می کند.

تحقیقاتی که روی افراد چاق ساکن آمریکا انجام شد، نشان داد حدود ۳۱ درصد از این افراد دچار آرتروز هستند که می توان متوجه تاثیر چاقی بر آرتریت شد.

این گروه از افراد حتی با کم کردن یک کیلو از وزن خود احساس بهتری را تجربه می کنند. در ادامه این مقاله با ما همراه باشید تا اطلاعات بیشتری در این باره در اختیار شما قرار دهیم.

مطالب مرتبط: چه ارتباطی بین کاهش وزن و زانو درد وجود دارد

مفاصل تحت فشار به دلیل وزن زیاد

مفاصل نیمه پایینی بدن به خصوص زانو و باسن، بیشترین فشار ناشی از وزن را متحمل می شوند. به همین دلیل سال ها فشار زیاد منجر به سفتی، تورم و درد می شود.

با ابتلا به آرتروز، غضروفی که در مفصل به عنوان بالشتک عمل می کند به مرور زمان تحلیلی می رود. در نهایت استخوان ها به یکدیگر برخورد می کنند و تحریک، درد و تورم را به دنبال دارد.

هرچه وزن شما روی مفاصل بیشتر باشد، احتمال پارگی غضروف و همچنین ساییدگی بیشتر خواهد شد. در واقع می توانید در این مواقع متوجه فواید کاهش وزن بر آرتروز شوید.

تاثیر کاهش وزن بر آرتروز

کاهش وزن چه فوایدی برای آرتروز به همراه دارد؟

افراد فواید زیادی را به دنبال کاهش وزن تجربه کرده اند که در ادامه چند مورد از فواید کاهش وزن بر آرتروز را مورد بررسی قرار خواهیم داد:

کاهش فشار از روی مفاصل

طبقه مطالعات انجام شده در افرادی که با داشتن اضافه وزن دچار آرتریت و روماتیسم شده اند، با کم کردن یک کیلو وزن، چهار برابر فشار از روی زانو کم شده است.

در واقع اگر شما دچار آرتروز زانو هستید با کم کردن ۴ کیلو وزن به اندازه ۱۶ کیلو فشار از روی زانوها برداشته می شود.

تسکین یافتن درد

بسیاری از مطالعات نشان می دهد که کاهش وزن تسکین درد آرتریت را به دنبال دارد. هرچه کاهش وزن بیشتر باشد، تسکین نیز بیشتر خواهد شد.

مطالعاتی روی افراد مسن همراه با اضافه وزن و درد ناشی از آرتروز انجام شد که نشان داد کاهش وزن بیشتر نتایج مثبتی از بهبود این بیماری به دنبال دارد.

با کم کردن ۱۰ تا ۲۰ درصد وزن بدن، به بهبود درد، افزایش کیفیت زندگی و عملکرد مناسب منجر می شود. شما در ابتدا با کاهش ۵ درصد از وزن بدون متوجه شروع روند تسکین خود خواهید شد.

کاهش التهاب از فواید کاهش وزن بر آرتروز

چربی یک بافت فعال است که مواد شیمیایی پیش التهابی ایجاد کرده و آزاد می کند. با کمتر شدن ذخایر چربی التهاب کلی بدن نیز کمتر می شود.

چاقی می تواند التهاب درجه پایین را در کل بدن فعال و همچنین حفظ کند. علاوه بر این چنین التهابی می تواند اختلالات خود ایمنی از جمله آرتریت، پسوریاتیک، لوپوس، آرتریت روماتوئید و… را تشدید کند.

کند شدن روند بیماری

با کاهش وزن می توانید شدت کلی این عارضه را تا حد زیادی کاهش دهید. تحقیقات نشان می دهد افرادی که با این بیماری ۵ کیلوگرم کاهش وزن داشتند سه برابر بیش از افرادی که کاهش وزن نداشتند، بیماری خود را تسکین دادند.

اگر موفق به کاهش وزن از طریق ورزش و رژیم غذایی نشدید، می توانید روش هایی مانند اسلیو معده را با مشورت و صلاحدید پزشک انجام دهید. در صورت نیاز می توانید از هزینه اسلیو معده نیز مطلع شوید.

کاهش سطح اسید اوریک و حملات نقرس

مطالعه دیگری نشان داد که کاهش وزن برای افراد مبتلا به چاقی یا اضافه وزن مبتلا به نقرس می تواند بسیار مفید باشد. به طور کلی افرادی که وزن کم کردند، نشان داده شد که سطح اسید اوریک کمتر و حملات نقرس کمتری داشتند.

کند شدن انحطاط غضروف در بیماری آرتروز

افرادی که طی سال های متوالی سعی بر کاهش وزن داشتند به طور قابل توجهی روند از بین رفتن غضروف به مراتب کمتر از سایر افراد تجربه کردند. هرچه کاهش وزن بیشتری داشته باشید، سرعت پیشرفت بیماری شما نیز کمتر می شود.

درمان آرتروز با کاهش وزن

فعالیت هایی که به کاهش وزن کمک می کند

همانطور که با فواید کاهش وزن بر آرتروز آشنا شده اید، در نتیجه باید به دنبال فعالیت هایی باشید که به کمتر شدن وزن کمک می کند.

فعالیت هایی مانند پیاده روی و شنا کردن به مدت ۱۵۰ دقیقه در هفته استراتژی عالی برای شروع کاهش وزن است. این فعالیت ها به شما در کاهش علائم آرتروز که شایع ترین بیماری است کمک می کند.

شاید اینطور تصور کنید که با وجود این بیماری که دارید باید مفاصل شما حرکت کمتری داشته باشند؛ اما برخلاف تصور شما داشتن حرکات ملایم التهاب را کاهش می دهد و به بهبود جریان خون نیز کمک می کند، در واقع عامل اصلی که به کاهش علائم آرتروز کمک می کند.

در نهایت تلاش شما برای کاهش وزن قبل از آنکه به وزن دلخواه خود برسید متوجه تسکین علائم ناشی از این بیماری می شوید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *