معمولا بیماران سوالات زیادی در خصوص رژیم خود بعد از اسلیو دارند که یکی از این موارد در خصوص مصرف برنج بعد از اسلیو است.

به طور کلی پزشک برای تسریع روند بهبود و جلوگیری از هرگونه عوارض، رژیم سالمی را برای شما در نظر گفته است که باید هر هفته طبق رژیمی که به شما داده‌ اند، وعده‌ های خود را میل کنید.

معمولا تا چندین ماه برنج در رژیم غذایی شما وجود ندارد؛ اما پس از گذشت مدتی طبق دستور پزشک می توانید به طوری که مشکلی برای شما ایجاد نکند مصرف کنید. در ادامه توضیحات بیشتری در این خصوص برای شما خواهیم داد.

آیا می توانم برنج بعد از اسلیو مصرف کنم

همانطور که می دانید طی عمل جراحی معده شما حدود ۸۰ درصد کوچک شده است و پس از مصرف مقدار کمی مواد غذایی احساس سیری می کنید.

در پاسخ به این سوال باید بگوییم پس از گذراندن دوران بهبودی مانعی برای مصرف برنج ندارید؛ اما تنها به طوری که پزشک به شما توصیه کرده، نه بیش از مقدار مجازی که برای شما تعیین شده است.

برنج کالری بسیار بالایی دارد، مصرف مداوم آن پس از جراحی لاغری توصیه نمی شود. حتما باید در رژیم غذایی بعد از اسلیو خود تمام مواد غذایی مغذی و سالم از جمله میوه، سبزیجات، مرغ، غلات سبوس دار و… وجود داشته باشد.

تا چندین ماه پزشک متخصص جراحی لاغری برنامه غذایی به بیماران می دهد تا طبق توصیه های او عمل کنند تا علاوه بر کاهش وزن خوب، به تسریع روند بهبودی نیز کمک کند.

اگر برنج در رژیم شما جای نداشت، به هیچ وجه نباید مصرف کنید تا زمانی که پزشک به شما اجازه مصرف دهد.

مصرف برنج بعد از عمل اسلیو

چه زمانی می توانیم برنج را به برنامه غذایی خود پس از عمل اضافه کنیم

همانطور که گفتیم پزشک پس از عمل برنامه غذایی را برای شما در نظر می گیرد که به چنین صورتی است:

  • مایعات شفاف
  • مایعات کامل
  • غذاهای پوره شده
  • غذاهای جامد

معمولا پزشک حدود سه ماه پس از عمل به بیماران اجازه مصرف غذاهای جامد را می دهد. اما باید بررسی های صورت گیرد تا متوجه شوند که تا چه حد معده جراحی شده تسکین پیدا کرده است و تحمل مصرف غذاهای جامد را دارید.

توصیه ما به شما این است که خودسرانه برنج بعد از اسلیو مصرف نکنید و حتما با پزشک خود در این باره مشورت داشته باشید.

مصرف برنج بعد از عمل اسلیو چه عوارضی دارد

در حالت کلی مصرف برنج هیچ ضرری ندارد و سرشار از مواد مغذی است؛ اما نکته لازم به ذکر این است که برنج دانه سفید تصفیه شده و بسیاری از مواد مغذی خود را از دست داده است.

علاوه بر این فیبر کمی داشته و حاوی شاخص گلیسمی بالاست که می تواند قند بالایی برای شما داشته باشد، به همین جهت توصیه ما به شما این است که برنج قهوه ای بعد از عمل مصرف کنید.

برنج قهوه ای برعکس نوع سفید است به طوری که غلات کاملی است، فیبر بالا و شاخص گلیسمی پایینی دارد. همچنین سرشار از مواد مغذی از جمله پتاسیم، منیزیم، فسفر، تیامین و… است.

در مصرف برنج قهوه ای نیز نباید زیاده روی داشته باشید، همان میزان که پزشک برای شما تعیین کرده است، مصرف کنید.

علت محدودیت مصرف برنج بعد از جراحی اسلیو چیست

ما به شما توصیه می کنیم بعد از جراحی لاغری پس از پروتئین بر مصرف سبزیجات غیر نشاسته ای از جمله اسفناج، گلم کلم، کلم بروکلی و… تمرکز داشته باشید.

سپس می توانید غذا یا میوه های نشاسته ای را به رژیم خود اضافه کنید. معمولا نشاسته های مواد غذایی مانند ماکارونی، برنج و… باعث ایجاد نفخ یا گاز در شکم می شود و ممکن است بتوانید این مواد غذایی را تحمل کنید.

برنج بعد از عمل لاغری

برای مصرف برنج بعد از عمل لاغری به این موارد دقت کنید

نکاتی برای مصرف برنج بعد از اسلیو معده وجود دارد که این موارد به شرح زیر است:

مقدار کمی میل کنید

برای شروع مقدار بسیار کمی مصرف کنید و با توجه به تحمل معده، می توانید به همان اندازه ای که مجاز هستید، در وعده های خود میل کنید.

به واکنش بدن خود توجه داشته باشید

اگر با مصرف برنج حتی با مقدار کم احساس درد دارید، دیگر این مواد غذایی را در برنامه خود نگنجانید.

به جای برنج سفید از برنج قهوه ای مصرف کنید

برنج قهوه ای کمتر فراوری شده و علاوه بر این حاوی فیبر، ویتامین و مواد معدنی است. علاوه بر این، نسبت به نوع سفید گزینه سالم تری برای شمایی است که عمل کرده اید.

کاملا جویده و آهسته میل کنید

برای جلوگیری از عوارض ناشی از مصرف غذاهای جامد و همچنین پرخوری، باید کاملا غذای خود را بجوید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *