همانطور که می دانید باید پس از جراحی چاقی تغییراتی در سبک زندگی خود ایجاد کنید که یکی از این موارد خودداری از مصرف قهوه بعد از جراحی لاغری است. 

بسیاری از افراد به نوشیدن قهوه عادت دارند؛ اما باید به این نکته توجه کنند که برای به حداقل رسیدن عوارض و تسریع روند بهبودی از مصرف قهوه بعد از جراحی لاغری تا زمانی که پزشک اجازه نداده است، خودداری کنند.

 
مصرف قهوه بعد از جراحی لاغری
مصرف قهوه بعد از جراحی لاغری

چرا مصرف قهوه بعد جراحی لاغری خطرناک است؟

مشکل نوشیدنی‌هایی مانند قهوه، کافئین است. به دلیل خواص زیاد کافئین، بسیاری از افراد عادت به مصرف این نوشیدنی دارند. 

کافئین ادرار آور طبیعی است، در واقع آب بدن با ادرار از دست می رود. به همین جهت به بیماران مصرف قهوه بعد از جراحی لاغری توصیه نمی شود.

بیمارانی که جراحی لاغری انجام داده اند، باید به اندازه کافی آب بنوشند و مصرف کافئین باعث ایجاد مشکل در هیدراته ماندن می شود، کم آبی بدن خطر جدی و جبران ناپذیری برای بیماران است.

مشکل دیگری که در خصوص مصرف کافئین وجود دارد، کاهش گرسنگی است. در جراحی لاغری انجام معده به اندازه ای کوچک شده است که پرخوری نکنند و نیازی به سرکوب اشتهای خود با روش های دیگر ندارند.

در واقع باید همان مقدار که پس از عمل اشتها دارید، مواد مغذی از جمله پروتئین مصرف کنید تا به حفظ توده عضلانی کمک کند، در نتیجه نباید اشتهای خود را بیشتر از این کاهش دهید؛ در غیر این صورت با مشکل مواجه خواهید شد.

از دیگر دلایلی که پزشک شما را برای نوشیدن قهوه منع می کند، افزایش حرکات روده است. اگر به طور مکرر قهوه مصرف کنید، بدون اینکه غذا هضم شود، دفع خواهد شد و مواد مغذی و مورد نیاز به بدن نخواهد رسید.

چه زمانی پس از جراحی لاغری می توان قهوه مصرف کرد؟

باید حداقل برای نوشیدن قهوه بعد از جراحی لاغری ۲ الی ۳ ماه صبر کنید. بهتر است در این خصوص با پزشک خود نیز مشورت داشته باشید؛ زیرا روند بهبودی و بدن هر فردی متفاوت است.

بیماران طی ۲ الی ۳ هفته پس از جراحی بهبود پیدا می کنند، رعایت رژیم غذایی طی این مدت برای تسریع روند بهبودی بسیار مهم است و همچنین از هرگونه عوارض احتمالی نیز جلوگیری می شود.

اگر طی چند ماه اول پس از جراحی قهوه مصرف کنید باعث عوارض و مشکلات زیادی خواهد شد. قبل از مصرف نوشیدنی‌های حاوی کافئین باید صبر کنید تا به طور کامل بهبود پیدا کنید.

قهوه بعد از جراحی لاغری

نکاتی که باید هنگام نوشیدن قهوه بعد از جراحی لاغری در نظر داشته باشید

همانطور که گفتیم بعد از گذشت چند از جراحی ماه مانعی برای نوشیدن قهوه ندارید؛ اما با این حال باید به نکاتی توجه داشته باشید تا منجر به مشکل بعد از جراحی لاغری نشود.

نوشیدن بیش از حد کافئین باعث مشکلات گوارشی و کم آبی بدن می شود. به طور مثال اگر در گذشته عادت به مصرف نوشیدن ۵ فنجان قهوه طی روز داشته اید، بعد از جراحی و گذشت مدت زمانی که ذکر کردیم تنها باید یک فنجان قهوه بنوشید.

همچنین نباید خامه یا هر شیرین کننده دیگری را به قهوه اضافه کنید؛ چرا که باعث بیشتر شدن کالری نوشیدنی می شود. 

به خصوص اگر در ابتدای راه برای کاهش وزن هستید، باید میزان کاهش وزن خود را به حداکثر برسانید.

عوارض مصرف بیش از حد قهوه بعد از جراحی لاغری

مصرف کافئین مانند هر نوع خوراکی دیگری اگر بیش از حد مصرف شود، قطعا برای شما مشکل ساز خواهد شد. 

در واقع نوشیدن قهوه بیش از حد نه تنها فوایدی برای شما ندارد، بلکه باعث ایجاد عوارض جدی نیز خواهد شد که در ادامه برای شما ذکر می کنیم:

  • افزایش ضربان قلب
  • افزایش اضطراب
  • اسهال
  • حالت تهوع
  • سردرد
  • ایجاد مشکلاتی هنگام خوابیدن

بیشتر بخوانید: درمان میگرن با کاهش وزن

جراحی چاقی و مصرف قهوه
جراحی چاقی و مصرف قهوه

آیا قبل از جراحی لاغری می توان قهوه نوشید؟

خیر، قبل از جراحی نیز مانند بعد از جراحی محدودیت هایی در خصوص مصرف قهوه دارید، تا ۲ هفته قبل از جراحی باید از نوشیدن آن خودداری کنید. برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله نوشیدن قهوه برای لاغری را مطالعه کنید.

همانطور که گفتیم قهوه بعد از جراحی لاغری به نوعی ادرار آور است که منجر به کم آبی بدن قبل از عمل می شود. حتما قبل از نوشیدن قهوه با پزشک مشورت داشته باشید.

کلام آخر

همیشه بعد از جراحی در خصوص رژیم غذایی و مصرف هر نوع غذا یا نوشیدنی که مطمئن نیستید، از پزشک اجازه بگیرید.

باید حداقل ۳۰ روز برای نوشیدن قهوه بعد از جراحی لاغری صبر کنید، هرچه بیشتر صبر کنید امکان بهبودی بدن و ایجاد عوارض پس از آن کاهش می یابد.

در صورت مصرف قهوه حتما باید کمترین میزان کالری داشته باشید، قهوه سیاه بدون هیچ افزودنی از سالم ترین گزینه ها است؛ اما طعم آن مورد پسند همه نیست.

در صورتی که پس از مصرف این نوشیدنی متوجه شدید که مشکل و عوارضی در شما ایجاد شده است، باید فورا مصرف آن را متوقف کرده و با پزشک در میان بگذارید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *