نفخ شکم بعد از بای پس یکی از عوارض رایج گزارش شده از سوی بیماران است. نفخ ممکن است باعث ایجاد درد شود و انجام بسیاری از فعالیت های روزمره را برای شما دشوار کند.

اگر دچار نفخ بعد از جراحی شده اید نگران نباشید، نکات ساده ای وجود دارد که می توانید به راحتی آن را کنترل کنید.

چگونه می توان نفخ شکم بعد از بای پس را کنترل کرد؟

معمولا اینگونه عوارض پس از جراحی رخ می دهد و مشکل خطرناکی نیست، با رعایت چند نکته ساده می توانید این عارضه را کنترل کنید:

از مصرف نوشیدنی های حاوی گاز خودداری کنید

نوشیدنی های گازدار مانند نوشابه می تواند باعث نفخ پس از عمل شود. همچنین تجمع گاز، در نهایت باعث ایجاد درد خواهد شد.

از مصرف غذاهایی که باعث تولید گاز می شود خودداری کنید

برخی از مواد غذایی مانند کلم، کلم بروکلی، لوبیا می تواند منجر به نفخ شود، در نهایت تا حد امکان از این دسته از مواد غذایی کمتر مصرف کنید.

پس از جراحی همانطور که می دانید معده دور زده می شود و شما سریع تر احساس سیری می کنید و قادر به غذا خوردن همانند قبل نیستید.

معمولا پس از جراحی غذاها بیشتر باعث نفخ می شوند. همچنین لازم به ذکر است که مواد غذایی تولید کننده گاز و ایجاد نفخ در نهایت باعث اسهال بعد از بای پس خواهد شد.

آب زیادی بنوشید

جالب است بدانید مدت زمان باقی ماندن نفخ شکم بعد از بای پس به میزان آبی که می نوشید بستگی دارد. حتما پس از جراحی به علائم و نشانه های کم آبی بدن توجه داشته باشید، تامین آب بدن به مقدار کافی بسیار ضروری است.

نوشیدن آب نه تنها به رفع نفخ کمک می کند، بلکه برای سلامت عمومی و کلی بدن نیز ضروری است. همیشه سعی کنید که همراه خود یک بطری آب داشته باشید و در طول روز جرعه جرعه بنوشید.

دارو مصرف کنید

اگر از نفخ بعد از بای پس معده رنج می برید به پزشک مراجعه کنید تا با توجه به شرایطی که دارید بهترین دارو را برای تسکین تجویز کند. معمولا سایمتیکون یکی از داروهایی است که پزشک برای شما تجویز می کند تا گاز را دفع کنید.

هر دارویی که پزشک تجویز می کند، طبق دستور مصرف کنید تا مشکلی برای شما رخ ندهد.

علت نفخ بعد از بای پس

علت نفخ بعد از بای پس

همانطور که گفتیم دلایل مختلفی می تواند در ایجاد نفخ پس از عمل نقش داشته باشد. به طور مثال مصرف برخی از مواد غذایی و نوشیدنی های گازدار در ایجاد نفخ نقش بسیار مهمی دارد.

با این حال دلایل مهم دیگری نیز وجود دارد که برای شما ذکر خواهیم کرد:

تغییرات دستگاه گوارش

تغییراتی که طی عمل در دستگاه گوارش رخ می دهد باعث تغییراتی در روند هضم می شود و در نهایت بیمار ممکن است احساس نفخ داشته باشد تا زمانی که بدن با این دستگاه گوارش و مسیر جدید به خوبی سازگار شود.

سندرم دامپینگ

برخی از بیماران نیز سندرم دامپینگ را تجربه می کنند، این عارضه با تخلیه سریع معده به روده کوچک مشخص می شود. این حالت می تواند باعث حالت تهوع، نفخ و دیگر علائم گوارشی شود.

چه مواد غذایی نباید مصرف کنیم؟

از هر گونه مواد غذایی و نوشیدنی که باعث نفخ شکم بعد از بای پس می شود باید خودداری کنید. هر مواد غذایی برای هر فردی تاثیرات متفاوتی دارد و ممکن است برای همه باعث نفخ نشود.

طبق تجربه هایی که پس از عمل دارید حتما باید یادداشت کنید که مصرف چه غذایی باعث ایجاد مشکل برای شما می شوند. برخی از محرک های غذایی پس از عمل چنین مواردی است:

 • لبنیات
 • کلم
 • غذاهای حاوی فیبر
 • نوشیدنی های گازدار
 • پیاز
 • لوبیا
 • کلم بروکسل

چه زمانی باید به پزشک مراجعه کرد؟

نفخ به صورت موقتی رخ می دهد و حالت رایج در بین افرادی است که عمل انجام داده اند. این عارضه گاهی همراه با علائمی رخ می دهد که نگران کننده است. 

در صورتی که نفخ شدید همراه با چنین علائمی داشتید برای بررسی و درمان به پزشک مراجعه کنید:

 • مدفوع خونی
 • تب
 • استفراغ
 • اسهال

درمان نفخ بعد از بای پس

تا چه مدتی نفخ شکم بعد از بای پس ادامه دارد؟

مدت زمان باقی ماندن نفخ در هر فردی متفاوت است؛ اما در بیشتر مواقع یک مشکل وقتی است که با سازگاری بدن نسبت به تغییراتی که در سیستم گوارش رخ داده است، بهبود پیدا می کند.

در صورتی که این عارضه به صورت شدید تداوم داشت، حتما با پزشک خود در میان بگذارید.

خوراکی های مفید برای رفع نفخ شکم بعد از بای پس

خوراکی هایی که به رفع نفخ کمک می کند شامل چنین مواردی است:

رازیانه

این دانه با ترکیباتی که دارد به رفع التهاب و اسپاسم کمک می کند.

کیوی

این میوه خوش طعم با آنزیمی که دارد به هضم گوشت و لبنیات کمک می کند.

چای بابونه

چای بابونه باعث شل شدن ماهیچه ها و آزاد شدن گاز می شود. همچنین لازم به ذکر است که گیاهی ضد نفخ و ضد التهابی است که در نهایت به رفع نفخ بعد از عمل کمک می کند.

گشنیز

مصرف گشنیز برای آرام شدن ماهیچه های دستگاه گوارش کمک زیادی می کند.

موز

اگر سدیم زیادی مصرف کرده باشید با مصرف پتاسیم که در موز بسیار وجود دارد، به رفع نفخ ناشی از نمک بسیار کمک خواهد شد.

کلام آخر

نفخ شکم بعد از بای پس نوعی عارضه بسیار رایج است که خوشبختانه با در نظر گرفتن راهکارهای ساده می توان تا حد زیادی آن را کنترل کرد.

شما به هر روشی که عمل جراحی لاغری انجام داده باشید، داشتن رژیم غذایی سالم و هیدراته نگه داشتن بدن بسیار مهم است تا این عارضه را به حداقل برسانید.

نباید هیچ دارویی خودسرانه مصرف کنید، تنها در صورت شدید شدن شرایط خود به پزشک مراجعه کرده و طبق دستورات او عمل کنید.

 

 

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *