بسیاری از افراد پس از جراحی در خصوص ورزش بعد از ابدومینوپلاستی سوالات متعددی دارند به طور مثال در خصوص اینکه چه زمانی می توانند ورزش بعد از جراحی را انجام دهند.

شروع ورزش زودهنگام پس از عمل جراحی شکم می تواند منجر به ایجاد عوارضی مانند کند شدن روند بهبود زخم و ایجاد اسکار شود و در نهایت نیاز به عمل جراحی مجدد خواهد بود.

در ادامه این مقاله توصیه هایی در خصوص ورزش بعد از ابدومینوپلاستی خواهیم داشت تا به افزایش روند بهبود و حفظ وزن مناسب پس از آن کمک کند.

برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله اقدامات بعد از جراحی چاقی را مطالعه کنید.

 
ورزش بعد از ابدومینوپلاستی
ورزش بعد از ابدومینوپلاستی

فعالیت بلافاصله بعد از جراحی

زمانی که عمل جراحی شما تمام می شود ناحیه جراحی شده با پانسمان استریل پوشانده می شود و ممکن است لوله های کوچکی برای تخلیه مایع از ناحیه زخم داشته باشید. چنین حالتی در اغلب افراد شایع است و نباید منجر به نگرانی شود.

در روز جراحی ابدومینوپلاستی در کرج پزشک از شما می خواهد کمی راه بروید که به نوعی ورزش است و به گردش خون و بهبودی شما کمک می کند. 

اکثر جراحان توصیه می کنند تا سه روز پس از جراحی نباید دوش بگیرید. می توانید فعالیت های سبک مانند پیاده روی بلافاصله پس از جراحی را انجام دهید.

هر روز می توانید مدت زمان پیاده روی را افزایش دهید و مسافت طولانی تری را راه بروید. با این حال طی چند هفته ابتدایی نباید جهت ورزش بعد از ابدومینوپلاستی فعالیت های سنگین انجام دهید و حالت خمیده ای به خود بگیرید. علاوه بر این نباید وسیله های سنگین بلند کنید.

چه زمانی می توان به فعالیت های ورزشی بعد از ابدومینوپلاستی بازگشت

افرادی که این عمل زیبایی شکم را انجام داده اند و شکمی تخت دارند مشتاق به شروع مجدد ورزش بعد از ابدومینوپلاستی هستند تا وزن نرمال خود را حفظ کنند و اندام زیباتری داشته باشند.

ورزش مهم ترین نکته ای است که باید در هفته های ابتدایی خودداری کنید. بسته به وسعت عمل جراحی شما، جراح ممکن است به شما بگویند که ۴ تا ۱۰ هفته بعد از جراحی برای شروع فعالیت های ورزشی صبر کنید.

هر زمان که تمرینات ورزشی را شروع کردید، به آرامی حرکات را انجام دهید و به فرم صحیح حرکات حتما توجه داشته باشید. اگر قبلا ورزش نکرده اید، حتما با متخصصین مربوطه مشورت داشته باشید.

هیچ دستورالعمل مشخص و استانداردی در خصوص نحوه صحیح ورزش بعد از ابدومینوپلاستی وجود ندارد؛ اما جراحان موافق هستند تا زمانی که بافت ها که به طور کامل بهبود نیافته اند، نباید فشاری به عضلات شکم وارد شود. برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله علت سفتی شکم بعد از ابدومینوپلاستی را مطالعه نمایید.

فعالیت های ورزشی بعد از ابدومینوپلاستی
فعالیت های ورزشی بعد از ابدومینوپلاستی

بیشتر بخوانید: جلوگیری از چاقی شکم بعد از ابدومینوپلاستی

باید با وزنه ها و تمرینات سبک شروع کنید تا به آرامی باعث ایجاد قدرت در قسمت بالاتنه شود. علاوه بر این می توانید تمریناتی را انجام دهید که منجر به تقویت پاها می شود مانند تمریناتی برای بالا بردن ساق پا و تمرینات ران با کش ورزشی.

تا زمانی که به طور کامل بهبود پیدا نکرده اید، از حرکاتی مانند پلانک، اسکات، لانژ، حرکات کششی، دراز و نشست و بسیاری از این دسته تمرینات خودداری کنید. تنها زمانی که پزشک به شما اجازه انجام این تمرینات را داد، مجاز به انجام آنها خواهید بود.

نکاتی در خصوص فعالیت های روزانه پس از عمل

در خصوص فعالیت های روزانه باید بگوییم که به مدت شش هفته باید از بلند کردن اجسام سنگین با وزن سنگین خودداری کنید؛ زیرا چنین فعالیتی می تواند به محل برش آسیب وارد کند و باعث خونریزی و زخم شود.

باید از پزشک خود سوال کنید که طی چه مدت بعد از جراحی باید در خانه بمانید که می تواند بر اساس نوع عمل جراحی که انجام داده اید و وسعت برش خورده شده روی شکم متفاوت باشد.

معمولا اینگونه توصیه می شود که چهار هفته نباید به محل کار خود بازگردید. در ماه اول از شنا کردن که نوعی ورزش بعد از جراحی لاغری است، باید خودداری کنید. 

زیرا با شنا کردن محل برش خیس می شود، همچنین خشک کردن شدید پوست نیز توصیه نمی شود. باید گن های مخصوص در ماه اول پوشیده شود تا از هرگونه عوارضی جلوگیری شود.

دقت به این نکته به بهبود ناحیه تحت درمان کمک می کند و لخته شدن خون جلوگیری خواهد شد. پس از ماه اول ممکن نوع متفاوتی را برای روزهایی که فعالیت دارید و در حال انجام ورزش بعد از ابدومینوپلاستی هستید، به شما داده شود.

زمان مناسب برای ورزش بعد از ابدومینوپلاستی
زمان مناسب برای ورزش بعد از ابدومینوپلاستی

بیشتر بخوانید: درد بعد از ابدومینوپلاستی

چه نوع ورزشی را می توان بعد از ابدومینوپلاستی می توان انجام داد

بسیار مهم است که طی ۲۴ ساعت اول جراحی از جای خود بلند شوید و کمی حرکت کنید تا خطر عوارض کم تحرکی مانند لخته شدن خون و عفونت های دستگاه ادراری کاهش یابد.

پس از حدود دو هفته می توانید تمرینات هوازی سبک را که کمی ضربان قلب را بدون وارد شدن فشار به شکم افزایش می دهد، انجام دهید.

به تدریج می توانید تمرینات قدرتی پا و بالاتنه را که عضلات شکم را درگیر نمی کند، انجام دهید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *