یکی از مواردی که از سوی بیماران بسیار مطرح می شود، در رابطه با گشاد شدن معده بعد از اسلیو است. همانطور که می دانید طی جراحی حجم زیادی از معده برداشته شده و کوچک می شود. 

در عمل اسلیو در واقع ظرفیت معده به اندازه ۸۰ درصد کوچک می شود. زمانی که ظرفیت معده کمتر می شود، طبیعتا معده با مقدار غذای کمتری پر می‌ شود و به تدریج با دریافت کالری کمتر متوجه کاهش وزن خواهید شد. 

حال اگر بیشتر از مقدار توصیه شده غذا یا نوشیدنی میل کنید، می تواند عواقبی از جمله گشاد شدن معده را به همراه داشته باشد. در این مقاله توضیح خواهیم که عواقب گشاد شدن معده چیست و چگونه می توان از این حالت جلوگیری کرد.

مطالب مرتبط: هزینه اسلیو معده

آیا امکان گشاد شدن معده بعد از اسلیو وجود دارد؟

بله در صورتی که به طور مکرر پرخوری داشته باشید و به دستورات غذایی که برای شما در نظر گرفته اند، توجه نداشته باشید امکان گشاد شدن معده بعد از اسلیو وجود دارد.

پس از عمل به بیماران یک برنامه غذایی داده می شود تا از هرگونه عوارض جلوگیری شود و به روند بهبودی بیماران نیز سرعت بخشد.

بیمارانی که به طور مکرر پرخوری داشته باشند و طبق دستورات رژیم غذایی عمل نکنند، در معرض خطر گشاد شدن معده بعد از اسلیو قرار می گیرند.

پس از گشاد شدن معده چه اتفاقاتی رخ می دهد؟

معده به طور طبیعی طوری طراحی شده است که حالت کششی داشته باشد. دیواره های معده در پاسخ به وارد شدن مواد غذایی معده به داخل کشیده می شود و همانند آکاردئون عمل می کند.

این انبساط معده به بدن اجازه می دهد که احساس سیری کنیم و غذا خوردن را متوقف کنیم. با این وجود اگر همیشه پرخوری داشته باشیم و بیش از ظرفیت معده غذا بخوریم، معده گشاد خواهد شد.

جلوگیری از گشاد شدن معده

چنین شرایطی سیگنال دهی طبیعی را تحت تاثیر قرار می دهد. معده تنها زمانی سیگنال سیری می دهد که کشیده شود. در واقع زمانی که معده کاملا پر است، سیگنال سیری نمی دهد و در نهایت باعث پرخوری و افزایش وزن می شود.

شما باید پس از جراحی برای درمان چاقی که ظرفیت معده کوچک شده است، از پرخوری کردن خودداری کرده و تنها به مقداری که به شما توصیه کرده اند غذا میل کنید نه تا زمانی که معده سیگنال سیری دهد.

رعایت رژیم غذایی و داشتن سبک زندگی سالم به کاهش وزن طی طولانی مدت کمک می کند. 

مطالب مرتبط: پیلاکاسیون معده

چگونه می توان از گشاد شدن معده بعد از اسلیو جلوگیری کرد؟

مهم ترین نکته ای که افراد باید برای جلوگیری از این عارضه پس از عمل لاغری به آن توجه داشته باشند، پیروی از دستورات رژیم غذایی و داشتن سبک زندگی سالم است.

با این حال در ادامه نکاتی را برای شما ذکر خواهیم کرد که به شما در جلوگیری از گشاد شدن معده کمک می کند:

از پرخوری پرهیز کنید

با وجود اینکه با پرخوری در یک یا دو وعده معده کشیده نمی شود؛ اما پس از مدتی متوجه این عادت در خود می شوید و در نهایت منجر به عارضه هایی مانند گشاد شدن معده می شود.

اگر همیشه به اندازه ای که به شما توصیه کرده اند، غذا بخورید دچار هیچ مشکلی از جمله گشاد شده معده و افزایش وزن نمی شود. برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله آیا مصرف برنج بعد از اسلیو مجاز است را مطالعه کنید.

نباید همراه با غذا مایعات مصرف کنید

نه تنها در حین غذا خوردن، بلکه چند ساعت قبل و چند ساعت بعد از غذا باید تا حد امکان از نوشیدن مایعات خودداری کنید. رعایت این نکته به شما این امکان را می دهد تا به مقدار کافی غذا بخورید. 

در غیر این صورت به دلیل پر بودن معده از مایعات، میزان غذایی که باید در طول روز میل کنید کاهش می یابد.

نکته دیگر در رابطه با نوشیدنی های گازدار است، این نوشیدنی ها منجر به گشاد شدن معده بعد از جراحی لاغری نمی شوند؛ اما فشار را در معده افزایش می دهند، به خصوص در افرادی که اسلیو انجام داده اند. گاهی در برخی منجر به رفلاکس نیز می شود.

درمان چاقی

بیشتر بخوانید: درمان رفلاکس معده با لاپاراسکوپی

میان وعده های کوچک در بین وعده های غذایی خود میل کنید

اگر بین هر وعده غذایی خود احساس گرسنگی داشتید، میان وعده هایی سالم مانند آجیل میل کنید. شاید تصور برخی اینگونه باشد که اگر میان وعده را حذف کنند، بهتر است؛ اما مصرف یک میان وعده کوچک بسیار بهتر از حذف کردن آن وعده است.

در صورتی که میان وعده های خود را حذف کنید باعث پرخوری در وعده های اصلی می شود.

حد اعتدال را رعایت کنید

برای وزن کم کردن یا داشتن یک سبک زندگی سالم حتما مجبور نیستید که همه مواد غذایی ناسالم را حذف کنید. شما باید در حین غذا خوردن لذت ببرید، اگر گهگاهی کمی از مواد غذایی مورد علاقه خود را میل کنید موردی ندارد؛ اما نباید زیاده روی کنید.

از راهنمای خود کمک بگیرید

پس از عمل برای لاغری، رژیم غذایی مناسب را به شما خواهند داد تا طبق هفته ها و روزهای مشخص شده رژیم خود را بگیرید و به نتیجه دلخواه برسید.

باید در طول مدتی که کاهش وزن دارید، حتما زیر نظر متخصصین باشید و در خصوص هر مواد غذایی که برای شما سوال پیش می آید، با راهنمای خود مطرح کنید.

پزشک و راهنما تمامی مواد غذایی و نوشیدنی های ممنوعه و توصیه شده بعد از جراحی لاغری را به شما می گوید تا با رعایت موارد ذکر شده به وزن دلخواه خود برسید و از گشاد شدن معده بعد از اسلیو معده نیز جلوگیری شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *