شل شدن پوست پس از کاهش وزن، یکی از چالش برانگیزترین مسائلی است که بعد از کاهش وزن ایجاد می شود. 

افرادی که بسیار چاق هستند و با انجام جراحی لاغری از جمله اسلیو معده در کرج، وزن زیادی کم می کنند، ممکن است پس از کاهش وزن زیادی که داشتند، دچار شل شدن پوست پس از کاهش وزن شوند.

گاهی این شرایط می تواند منجر به ظاهر ناخوشایند در افراد شود، به همین جهت درمان شل شدن پوست پس از کاهش وزن اهمیت پیدا می کند که در ادامه اطلاعات بیشتری در این خصوص برای شما ذکر خواهیم کرد.

 
درمان شل شدگی پوست

علت شل شدن پوست پس از کاهش وزن چیست؟

پوست بزرگترین عضو بدن است که یک سد در برابر عوامل بیرونی ایجاد می کند. قسمت درونی پوست، از پروتئین هایی مانند کلاژن و الاستین تشکیل شده است. کلاژن که ۸۰ درصد از ساختار پوست شما را تشکیل می دهد، منجر به استحکام پوست می شود.

الاستین خاصیت ارتجاعی برای پوست ایجاد کرده و به سفت شدن آن کمک می کند. طی مدت افزایش وزن، پوست منبسط می شود تا جای بیشتری برای رشد وجود داشته باشد، در بارداری هم همین اتفاق می‌افتد.

انبساط پوست در دوران بارداری طی چند ماه اتفاق می افتد. پوست منبسط شده معمولا طی چند ماه پس از زایمان مجدد جمع می شود. 

زمانی که پوست دچار کشیدگی زیادی می شود و برای مدت طولانی به همین شکل باقی می ماند، فیبرهای کلاژن و الاستین دچار آسیب دیدگی می شود. در نتیجه توانایی جهت بازگشت به حالت اولیه از دست می رود.

چاقی موجب بروز سلولیت نیز خواهد شد. برای درمان سلولیت بهتر است که اقدام مناسبی انجام دهید.

عواملی که در خاصیت ارتجاعی پوست تاثیر می گذارد

عوامل متعددی به دنبال کاهش وزن، باعث شل شدن پوست می شود که این موارد به شرح زیر است:

 • به طور کلی هرچه مدت طولانی تری چاقی باشید، پوست پس از کاهش وزن به دلیل از دست دادن الاستین و کلاژن شل تر می شود.
 • کاهش وزن به مقدار ۴۶ کیلوگرم یا بیشتر معمولا باعث شل شدن پوست پس از کاهش وزن خواهد شد.
 • پوست افراد مسن نسبت به پوست جوان تر که کلاژن کمتری دارد، با کاهش وزن، حالت افتادگی بیشتری پیدا می کند.
 • ژنتیک یکی از دیگر از این موارد است که بر نحوه واکنش پوست شما هنگام افزایش و کاهش وزن تاثیر می گذارد.
 • قرار گرفتن مداوم در معرض آفتاب، باعث کاهش تولید کلاژن و الاستین پوست می شود و در نهایت ممکن است منجر به شل شدن پوست پس از کاهش وزن شود.
 • مصرف سیگار باعث کاهش تولید کلاژن و آسیب به کلاژن می شود که در نهایت شل شدن پوست را به همراه دارد.
علت شل شدن پوست پس از کاهش وزن
علت شل شدن پوست

مشکلات مرتبط با شل شدن پوست پس کاهش وزن

افراد بسیار چاق که با انجام جراحی لاغری مانند بای پس معده در کرج، وزن زیادی کم می کنند، ممکن است دچار شل شدن پوست پس از کاهش وزن شوند.

برای برخی از افراد شل شدن پوست ناشی از کاهش وزن زیاد ممکن است منجر به چالش های فیزیکی و روانی شود که این موارد به شرح زیر است:

مشکلات جسمی

ایجاد پوست اضافه ممکن است ناراحت کننده باشد و در فعالیت های روزانه اختلال ایجاد کند.

کاهش فعالیت بدنی

با این حال که پس از کاهش وزن افراد بیشتر تمایل به ورزش کردن دارند؛ اما، وجود پوست های شل شده و آویزان مانع از انجام فعالیت های ورزشی می شود.

تحریک و تحلیل پوست

بسیاری از افرادی که پس از جراحی لاغری، کاهش وزن داشتند، زخم یا عفونت پوستی ناشی از شل شدن پوست را گزارش کرده بودند.

ظاهری ناخوشایند

شل شدن پوست پس از کاهش وزن باعث ظاهری ناخوشایند می شود که در نهایت عدم اعتماد به نفس را به همراه دارد.

درمان شل شدن پوست پس از کاهش وزن

درمان های طبیعی که برای این عارضه در نظر گرفته شده است، منجر به استحکام پوست می شود. همچنین خاصیت ارتجاعی پوست را تا حدودی در افرادی که کاهش وزن کم تا متوسطی داشته اند، بهبود می بخشد. اگر در ناحیه سینه دچار افتادگی شده اید، پروتز سینه در کرج می تواند راه حل مناسبی برای شما باشد.

ابدومینوپلاستی
ابدومینوپلاستی

تمرینات مقاومتی انجام دهید

با انجام تمرینات قدرتی منظم که یکی از موثرترین راهکارها برای ایجاد توده عضلانی است، می توان تا حدی از این عارضه جلوگیری کرد. افزایش توده عضلانی نیز می تواند به بهبود ظاهر پوست شل شده کمک کند.

کلاژن مصرف کنید

کلاژن هیدرولیز شده بسیار شبیه به ژلاتین است. مطالعات نشان می دهد که هیدرولیز کلاژن ممکن است اثر محافظتی بر کلاژن پوست داشته باشد. 

در یک مطالعه ای که انجام گرفت، خاصیت ارتجاعی پوست پس از ۱۲ هفته مصرف مکمل کلاژن مایع به طور قابل توجهی افزایش پیدا کرد. این نوشیدنی حاوی ویتامین C، E و همچنین بیوتین و روی است.

کلاژن هیدرولیز شده به شکل پودری است و می توان آن را از فروشگاه های مواد غذایی طبیعی خریداری کرد.

مواد مغذی مصرف کنید و هیدراته بمانید

برخی از موارد برای تولید کلاژن و داشتن پوست سالم مهم است که این موارد به شرح زیر است:

پروتئین

پروتئین کافی برای داشتن پوست سالم بسیار مهم است. اسیدهای آمینه لیزین و پرولین نقش مستقیمی در تولید کلاژن دارند.

ویتامین C

ویتامین C برای سنتز کلاژن مورد نیاز است و همچنین به محافظت از پوست در برابر آسیب دیدگی خورشید کمک می کند.

اسیدهای چرب امگا ۳

اسیدهای چرب امگا ۳ در ماهی های چرب ممکن است به افزایش خاصیت ارتجاعی پوست کمک کند و اثر ضد پیری داشته باشد.

مصرف آب

هیدراته ماندن بدن ممکن است منجر به بهبود ظاهر پوست شود.

درمان های پزشکی برای درمان شل شدن پوست

درمان هایی که متخصص جراحی های چاقی در کرج برای شل شدن پوست پس از کاهش وزن در نظر می گیرد، از موثرترین و بهترین راهکارها است که در ادامه توضیح خواهیم داد:

جراحی کانتورینگ بدن
جراحی کانتورینگ بدن

کانتورینگ بدن (لیفت بدن)

جراحی لیفت بدن یکی از متداول ترین روش هایی است که برای بهبود ظاهر بدن پس از جراحی کاهش وزن مورد استفاده قرار می گیرد. برای انجام این روش، جراح یک برش در امتداد شکم ایجاد می کند و پوست اضافی و افتاده را برش داده و محل برش را بخیه می کند.

همچنین جراح پوست اضافی در ناحیه باسن، پهلو، کمر، ران و بازوها را با همان روش ذکر شده، برش داده و از بین می برد. بدین ترتیب نواحی ذکر شده دارای پوست و بافتی سفت و محکم می  شود. لیپوساکشن در کرج اغلب برای از بین بردن چربی و بهبود خط بدن همراه با این روش ها استفاده می شود.

افزایش حجم باسن نیز ممکن است انجام شود زیرا باسن اغلب با کاهش وزن شدید صاف شده و برجستگی خود را از دست می دهد. در واقع علاوه بر بریدن پوست های اضافی، جراحی های ترمیمی مانند برجسته سازی باسن و سینه نیز در کانتورینگ بدن انجام می گردد.

جراحی پلاستیک و ترمیمی بعد از کاهش وزن زیاد می تواند ظاهر فرد را به طرز چشمگیری تغییر دهد و نتایج حاصل از آنها نیز معمولا دائمی است.

جراحی لیفت بدن می تواند ظاهر شما را به طرز چشمگیری تغییر دهد و نتایج به جز از دست دادن استحکام طبیعی که با افزایش سن همراه است، دائمی هستند؛ اما لیفتینگ بدن بدون خطر نیست. به عنوان مثال، جای زخم خواهد ماند.

برخی از افراد همچنان با مشکل شلی پوست رو به رو هستند و برخی از افراد به یک عمل زیبایی مجدد نیاز دارند. هرچه BMI (شاخص توده بدن) شما بالاتر باشد، احتمال بروز عوارض نیز بیشتر است. عوارض احتمالی لیفت بدن شامل خونریزی، عفونت، نکروز بافتی، جای زخم غیرطبیعی و تشکیل سروما – توده ای که در اثر تجمع مایعات در اندام یا بافت ایجاد می شود، است.

نمونه جراحی کانتورینگ بدن

در این روش که به عنوان لیپوماتیک نیز شناخته می شود، پوست و چربی اضافی برداشته خواهد شد. در قسمت های مختلفی از بدن می توان کانتورینگ بدن را انجام داد:

 • ابدومینوپلاستی در کرج؛ برداشتن پوست و چربی اضافی در شکم.
 • لیفت در قسمت پایین تنه؛ برداشتن پوست اضافه از شکم، باسن و ران ها.
 • لیفت در قسمت بالا تنه؛ برداشتن پوست از سینه و از قسمت پشتی.
 • لیفت داخلی ران؛ برداشتن پوست از قسمت داخلی و خارجی ران.
 • براکیوپلاستی یا لیفت بازو؛ برداشتن پوست اضافه در قسمت بازو.

در بخش های مختلف بدن می توان لیپوماتیک انجام داد مانند لیپوماتیک بازو. در نهایت این عمل جراحی می تواند برای افرادی که کاهش وزن زیادی داشته اند و دچار شل شدن پوست شده اند، گزینه مناسبی باشد.

کاندید مناسب جراحی پلاستیک پس از کاهش وزن

ممکن است زمانی برسد که کاهش وزن چشمگیر افراد باعث ثبات وزن شان شود، اما برای از بین بردن افتادگی و آویزان شدن پوست نیاز به کانتور بدن دارند. اما همه افراد بلافاصله پس از کاهش وزن یا جراحی چاقی، نمی توانند اقدام به لیفت بدن و جراحی پلاستیک و ترمیم نمایند، معمولا این افراد باید دارای شرایط زیر باشند:

علت نیاز به جراحی زیبایی پس از کاهش وزن

یکی از سوالات رایج این است که چرا احتمال دارد پس از کاهش وزن به جراحی زیبایی نیاز داشته باشیم؟ گفتنی است، کاهش چشمگیر وزن یک موفقیت بزرگ است و به ویژه در افزایش سلامتی و اعتماد به نفس مؤثر است.

با این حال، بسیاری از افرادی که به چنین کاهش وزنی دست می یابند، چین های اضافی اطراف شکم، ران، باسن، سینه ها، بازوها، صورت و گردن، آن ها را آزار می دهد. این بدان دلیل است که پوست با تجمع چربی در مدت زمان طولانی کشیده می شود و هنگامی که مقدار زیادی از وزن از دست می رود، پوست و بافت ها اغلب فاقد خاصیت ارتجاعی می شوند و ممکن است به طور دائمی آسیب ببینند و نتوانند دوباره به سطح مناسب خود برسند.

اگر موفق به از دست دادن وزن قابل توجه شده اید و چین و چروک های اضافی پوست شما باقی مانده است، جراحی زیبایی ممکن است تنها راه کمک به تغییر شکل بدن و کامل کردن مسیر کاهش وزن باشد.

مشکلات پوست اضافی

پوست اضافی می تواند فعالیت های روزمره شما مانند لباس پوشیدن را تبدیل به یک کار طاقت فرسا کند. این مشکل می تواند تحرک شما را محدود کند و همچنین باعث عدم بهداشت و مشکلات پزشکی مانند زخم و بثورات آلوده شود. همچنین ممکن است از این که بدن شما تصویر مثبت تری را که اکنون از خود دارید منعکس نمی کند، ناامید شوید.

انتظارات و مراقبت های پس از جراحی پلاستیک

در واقع اولین قدم برای انجام جراحی پلاستیک ترمیمی روشن کردن انتظارات و نتایج حاصل از جراحی است. در این مرحله روش مناسب برای بر اساس اهداف، نیازهای آناتومیکی و سلامت کلی بیمار برای انجام جراحی تعیین می شود.

معمولا روش های به کار برده شده باید شامل تغییر در مناطقی از بدن مانند صورت، گردن، بازوها، شکم، پشت، باسن یا ران ها باشند. بیمارانی که مقادیر عظیمی از وزن خود را از دست داده اند، قبل از هرگونه جراحی به پشتیبانی کافی تغذیه ای احتیاج دارند زیرا مواد مغذی اصلی ترمیم کننده زخم در این جمعیت کم است.

برای این روش های جراحی بیهوشی عمومی لازم است و بعضی اوقات نیاز به بستری شبانه در بیمارستان دارند. زمان بازیابی، بسته به اینکه کدام قسمت از بدن مورد جراحی قرار گرفته است،  متفاوت است.

با رژیم غذایی مناسب و ورزش، نتایج حاصل از روش های کانتورینگ بدن و جراحی پلاستیک و ترمیمی بعد از کاهش وزن زیاد می تواند بهتر و پایدار تر باشد. پس از جراحی فرد باید مراقبت های لازم که شامل نوع خوابیدن، روش های استفاده از سرویس بهداشتی و حمام و همچنین نکات بهداشتی را از پزشک خود دریافت کند.

جلوگیری از افتادگی پوست در حین لاغر شدن

نکاتی در حین لاغری وجود دارد که باید به برخی نکات توجه داشته باشید. به مواردی از جمله تمرینات ورزشی، رژیم غذایی، هیدراته نگه داشتن بدن، مراقبت از پوست و… عمل کنید، در این صورت می توانید شلی پوست را با حفظ ماهیچه ها و  نگه داشتن پوست سالم به حداقل برسانید.

به این نکات توجه داشته باشید:

 • به آرامی وزن خود را کم کنید، بهتر است هفته ای نهایت یک کیلوگرم کاهش وزن داشته باشید.
 • مراقب سلامت پوست خود باشید، به طور مثال قرار گرفتن در معرض اشعه ماوراء بنفش خورشید باعث تغییراتی در ساختار پوست شما می شود.
 • بدن خود را هیدراته نگه دارید، افزایش میزان آب مصرفی پوست شما را هیدراته و الاستیک نگه می دارد.
 • با انجام تمرینات ورزشی از جمله تمرین مقاومتی برای حفظ و ساختار عضله بدن، برای جلوگیری از افتادگی پوست موثر است.
 • غذاهای غنی از مواد مغذی که حاوی امگا ۳ و کلاژن هستند مانند مرغ، ماهی و تخم مرغ مصرف کنید.
 • برای تولید کلاژن می توانید از مکمل ها استفاده کنید.

سریع ترین درمان افتادگی زیر شکم

اگر به دنبال راهکاری سریع و قطعی هستید باید به متخصص جراحی لاغری مراجعه کنید. معمولا روشی که برای شما در این مواقع در نظر گرفته می شود راهکارهایی مانند پیکرتراشی است.

این عمل زیبایی راهکاری سریع و ایمن است که به زیباتر شدن ظاهر شما بسیار کمک خواهد کرد.

چه مقدار کاهش وزن منجر به شل شدگی پوست می شود؟

معمولا افرادی که مقدار کاهش وزن کمی را تجربه می کنند، شل شدگی و افتادگی پوست رخ نمی دهد. کاهش وزن قابل توجه به طور مثال حدود ۲۵ کیلو یا بیشتر به خصوص اگر در بازه زمانی کوتاهی باشد، احتمال افتادگی پوست وجود دارد.

عواملی از جمله سن و ژنتیک نیز بر این مورد اثرگذار است و می تواند برای هر فرد متفاوت باشد. در واقع اگر در سنین میانسالی یا بیشتر هستید و کاهش وزن زیادی در بازه زمانی کوتاهی داشتید، ممکن است کمتر از سایر افراد افتادگی پوست را تجربه کنید.

آیا شل شدگی پوست بعد از کاهش وزن خود به خود از بین می رود؟

احتمال دارد که کمی بهبود پیدا کند؛ اما کاملا برطرف نخواهد شد. اگر وزن زیادی کم نکرده باشید، احتمال اینکه پوست خود به خود جمع شود وجود دارد.

به طور کلی عوامل مختلفی می تواند در بهبودی شل شدگی پوست تاثیر گذار باشد. اگر قبل از اقدام برای کاهش وزن تمام عوامل خطرساز را برطرف کرده باشید، پروسه کاهش وزن شما به تدریج و آرام بوده است، بدن خود را هیدراته نگه داشته اید و…. پوست پس از مدت کوتاهی پس از کاهش وزن مجدد جمع می شود.

حتی در برخی از افراد به طور کلی هیچ افتادگی پوست بعد از کاهش وزن با رعایت این موارد رخ نخواهد داد.

کلام آخر

شل شدن پوست پس از کاهش وزن مشکل شایعی است. اگر شل شدن پوست مشکلی آزار دهنده است، باید به دنبال درمان این مشکل باشید. 

معمولا پس از کاهش وزن کم تا متوسط، افتادگی پوست خود به خود جمع می شود. درمان های خانگی طبیعی نیز ممکن است کمک کننده باشد. با این حال افرادی که کاهش وزن زیادی داشته اند، ممکن است نیاز به جراحی کانتورینگ بدن یا لیپوماتیک در کرج داشته باشند.

 

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *