درمان فشار خون با کاهش وزن، یکی از راهکارهای قطعی و موثر است. در واقع چاقی علاوه بر اینکه باعث تغییراتی در ظاهر شما می‌ شود، زمینه ساز بسیاری از بیماری‌ ها نیز خواهد شد.

فشار خون بالا یکی از عوارض احتمالی ناشی از چاقی است که اولین اقدامی‌ که برای درمان باید انجام دهید، کاهش وزن است.

حتی اگر با وجود چاقی، فشار خون بالا ندارید، باید برای جلوگیری از این عارضه و بسیاری از بیماری ها، وزن خود را کم کنید.

اسلیو معده در کرج و بای پس از معده از راهکارهای درمانی چاقی است که از ابتلا به بسیاری از بیماری‌ ها از جمله فشار خون جلوگیری می‌کند و همچنین درمانی برای عارضه‌های ناشی از چاقی است.

حتی مقدار کمی‌ کاهش وزن تاثیرات شگفت انگیزی را ایجاد می‌ کند، در نتیجه درمان فشار خون با کاهش وزن امکان پذیر است. در ادامه در این خصوص توضیحاتی بیشتری خواهیم داد.

 
فشارخون بالا و چاقی
درمان فشار خون با کاهش وزن

درمان فشار خون با کاهش وزن چگونه امکان پذیر است؟

اگر دچار افزایش وزن هستید، کاهش وزن، فشار خون را کاهش می‌دهد؛ زیرا، قلب برای پمپاژ خون به اطراف بدن شما نیازی به سخت کار کردن ندارد.

همچنین خطر ابتلا به بسیاری از مشکلات سلامتی دیگر از جمله سکته مغزی، دیابت و بیماری قلبی را کاهش می‌ دهد و باعث می شود که احساس بهتری داشته باشید. تاثیر اضافه وزن بر کلسترول بالا را نمی توان نادیده گرفت.

چگونه می توان محدوده وزن سالم را محاسبه کرد؟

برای درمان فشار خون با کاهش وزن، باید ابتدا شاخص توده بدنی محاسبه شود. پزشک برای اینکه نرمال یا غیر نرمال بودن وزن شما را محاسبه کند، شاخص توده بدنی یا BMI را اندازه گیری می‌ کند. 

BMI معیاری برای سنجش اضافه وزن و چاقی است و مشخص می‌ شود که وزن مناسبی نسبت به قد خود دارید یا خیر. 

برای محاسبه نیاز دارید که قد خود را بر اساس متر و وزن خود را بر اساس کیلوگرم اندازه گیری کنید. سپس وزن باید بر مجذور قد تقسیم شود.

حال باید نتیجه‎ای را را از محاسبه به دست آوردید، با این موارد بررسی کنید:

کمتر از ۱۸.۵

این عدد به عنوان کمبود وزن در نظر گرفته می‌ شود و فرد نیاز به افزایش وزن دارد.

۱۸.۵ تا ۲۴.۹

وزن نرمالی دارید. با داشتن تغذیه سالم و فعالیت های ورزشی باید سعی کنید خود را در این محدود نگه دارید.

۲۵ تا ۲۹.۹

این محدوده به عنوان اضافه وزن در نظر گرفته می‌ شود؛ کاهش وزن در این مرحله به کاهش فشار خون و خطر ابتلا به بیماری های دیگر کمک می‌ کند.

۳۰ تا ۳۵

افراد در این محدود به عنوان فردی چاق محسوب می‌ شوند، کاهش وزن می تواند در بهبود سلامت بسیار تاثیر گذار باشد و بسیاری از بیماری های ناشی از چاقی درمان خواهد شد.

بالای ۳۵

این افراد بسیار چاق در نظر گرفته می‌ شوند و حتما باید برای درمان فشار خون با کاهش وزن، به فوق تخصص جراح های چاقی در کرج مراجعه کنند تا دچار مشکلاتی ناشی از چاقی نشوند.

درمان فشار خون بالا
درمان فشار خون بالا

راهکارهای کاهش وزن برای درمان فشار خون

همانطور که گفتیم اولین اقدامی‌ که باید برای درمان فشار خون در نظر داشته باشید، کاهش وزن است. 

ابتدا توصیه می‌ شود که با راهکاری طبیعی سعی بر کاهش وزن خود داشته باشید، در غیر این صورت، باید به روش های جراحی لاغری وزن خود را کم کنند.

در ادامه راهکارهای طبیعی را ذکر خواهیم کرد:

به کالری موجود در غذا و نوشیدنی های خود دقت داشته باشید. افزایش وزن معمولا به دلیل مصرف کالری بیشتر از مقداری است که می سوزانید؛ زیرا، انرژی به صورت چربی ذخیره می‌ شود.

فعال تر بودن و داشتن رژیم غذایی سالم، ساده ترین راه برای رسیدن به وزن ایده آل است.

تغییراتی کوچکی ایجاد کنید تا به آنها پایبند باشید

تغییراتی که ایجاد می کنید باید طی طولانی مدت ادامه دهید. رژیم های بسیاری وجود دارد که افراطی است و انجام دادن دستورات طی طولانی مدت می تواند کمی سخت باشد و در صورت عدم رعایت به وزن قبلی خود باز می گردید.

به غذاهای پرچرب توجه داشته باشید

خوردن بیش از حد غذاهای پرچرب یا مواد غذایی با قند افزوده شده می تواند منجر به افزایش وزن شود و کاهش وزن را برای شما دشوار کند. اگر انتخاب های سالمی‌ داشته باشید، نیاز به کم خوری نخواهید داشت.

بای پس از معده در کرج نیز از راهکارهای درمانی چاقی است که از ابتلا به بسیاری از بیماری‌ ها از جمله فشار خون جلوگیری می‌کند.

برخی از عادت های غذایی خود را تغییر دهید

اگر نوشیدنی های شیرین شده مصرف می‌ کنید، بهتر است آن را با آب طعم دار تعویض کنید. سعی کنید میوه هایی مانند لیمو، پرتقال یا آناناس یا خیار و نعناع اضافه کنید. 

به جای خرید چیپس و پاپ کورن از بیرون، آنها را به روش خانگی تهیه کنید.

کاهش وزن
کاهش وزن

فیبر بیشتری مصرف کنید

مواردی مانند میوه ها، سبزیجات، حبوبات، غذاهای سبوس دار و غلات کامل، سرشار از فیبر هستند که باید برای کاهش وزن حتما از این موارد مصرف کنید.

در حقیقت هضم غذاهای پرفیبر نسبت به غذاهای شیرین شده یا تصفیه شده به زمان بیشتری کردن نیاز دارد و طی طولانی مدت احساس سیری خواهید داشت.

بیشتر بخوانید: راهکارهایی برای حفظ وزن پس از کاهش وزن

پروتئین کافی بخورید

در هر روز باید یک وعده غذای غنی از پروتئین مصرف کنید؛ زیرا، طی طولانی مدت شما را سیر نگه می‌ دارد. 

غذاهای کم چرب مانند موارد زیر را به رژیم غذایی خود اضافه کنید:

  • گوشت سفید
  • گوشت قرمز بدون چربی
  • ماهی 
  • تخم مرغ و…

میوه و سبزیجات بیشتری بخورید

خوردن میوه و سبزیجات، خطر ابتلا به مشکلاتی مانند بیماری قلبی و سکته را کاهش می‌دهد. این موارد سرشار از پتاسیم هستند به درمان فشار خون با کاهش وزن  کمک می کند. 

علاوه بر این سرشار از فیبر، ویتامین و سایر مواد مغذی است. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌ توانید مقاله بیماری ها و مشکلات چاقی را مطالعه کنید.

افزایش فعالیت بدنی

علاوه بر رعایت رژیم غذایی و سالم خوری، باید فعالیت بدنی نیز داشته باشید. توصیه می‌شود ۱۵۰ دقیقه فعالیت هوازی با شدت متوسط در هفته داشته باشید.

همه این موارد علاوه بر اینکه در طی طولانی مدت منجر به کاهش وزن می‌ شود، فشار خون شما را نیز کاهش می‌ دهد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *