شماره تماس09106141630

کرج- جهانشهر- میدان مدنی- خیابان مهران- ساختمان جهانشهر- طبقه دوم- واحد 5

صفحه اصلی 9 جراحی های چاقی 9 علت و درمان حالت تهوع بعد از اسلیو
مدت زمان مطالعه ۴ دقیقه

علت و درمان حالت تهوع بعد از اسلیو

بعد از اسلیو معده در کرج یا انجام هرگونه جراحی لاغری ممکن است عوارضی از جمله حالت تهوع بعد از اسلیو و استفراغ را تجربه کنید.

حتما باید برای جلوگیری از این عارضه به دنبال رفع کمبود آب و عدم تعادل الکترولیت در بدن خود باشید.

به رژیم غذایی خود پس از عمل توجه داشته باشید تا بتوانید این عارضه را به حداقل برسانید یا به طور کلی رفع کنید. برخی از محرک های تهوع می تواند شامل برخی از مواد غذایی و نوشیدنی ها باشد.

بعضی از مواد غذایی، طعم و بوی متفاوتی دارند که می تواند حالت تهوع را به همراه داشته باشد؛ اما جای نگرانی نیست، چنین علائم تنها به صورت موقتی در بیماران احساس خواهد شد.

تهوع بعد از جراحی لاغری
تهوع بعد از جراحی لاغری

1. سندرم دامپینگ

سندرم دامپینگ ممکن است در حین غذا خوردن یا پس از 5 الی 10 دقیقه پس از اتمام غذا رخ دهد. از علائم اولیه این عارضه می توان به پری شکم، گرفتگی شکم و حالت تهوع اشاره کرد.

ممکن است در این مواقع احساس گرما، سرگیجه و ضعف داشته باشید. همچنین برخی از افراد افزایش ضربان قلب و عروق سرد را نیز تجربه کنند.

در اغلب مواقع سندرم دامپینگ با اسهال همراه است؛ اما، برای همه افراد اینگونه نیست. از علائم بعدی این بیماری که 1 تا 3 ساعت پس از دوره اول سندرم رخ می‌ دهد، شبیه به افت قند خون است. ممکن است در این مواقع احساس لرزش، ضعف یا حالت تهوع داشته باشید.

برای جلوگیری از سندرم دامپینگ و حالت تهوع بعد از اسلیو باید از مصرف قند یا چربی بیش از حد در وعده غذایی خودداری کنید. همچنین توصیه می شود آهسته غذا بخورید.

2. نجویدن غذا

حتما زمان صرف هر وعده غذایی، حتما به خوبی غذا را بجوید. طی این مدت به مغز این امکان داده می شود که میزان پر بودن معده را رسیدگی کند و در نهایت از گیر کردن غذا و پرخوری جلوگیری خواهد شد.

3. پرخوری

اغلب افرادی که بعد از این عمل لاغری پرخوری می کنند، دچار حالت تهوع می شوند. حتما باید میزان غذایی که پزشک برای شما تعیین کرده است، مصرف کنید تا دچار چنین عوارضی نشوید. همچنین می توانید برای راهنمایی بیشتر با پزشک خود پس از جراحی مشورت داشته باشید.

4. دراز کشیدن پس از صرف غذا

بعد از غذا خوردن باید حداقل یک تا دو ساعت صبر کنید سپس دراز بکشید. دراز کشیدن سریع پس از صرف غذا، منجر به سوزش سر دل، استفراغ و حالت تهوع پس از اسلیو می شود.

اسلیو معده
درمان تهوع اسلیو

5. مصرف ویتامین ها بدون غذا

برای بسیاری از بیماران مصرف ویتامین ها با معده خالی منجر به استفراغ یا حالت تهوع بعد از اسلیو می شود. بهتر است ویتامین های خود را همراه با غذا مصرف کنید تا از اینگونه عوارض جلوگیری شود.

به طور کلی اغلب بیماران بسیاری از ویتامین های جویدنی را بدون هیچ مشکلی مصرف می کنند، اما در بعضی از افراد اینگونه نیست و تنها قادر به مصرف ویتامین های مایع هستند.

6. کم آبی بدن

حتما باید بدن خود را هیدراته نگه دارید و از کم آبی بدن جلوگیری کنید. توصیه می شود که روزانه 8 فنجان آب بنوشید؛ اما این نکته را به یاد داشته باشید که باید به آرامی آب بنوشید، در غیر این صورت ممکن است باعث استفراغ شود.

اکثر متخصصین توصیه می کنند بین مصرف مایعات باید 30 دقیقه تا یک ساعت صبر کنید و مجدد نوشیدنی میل کنید. از آنجایی که معده شما مانند سابق نیست، نمی توانید عادت های گذشته را داشته باشید و به میزان که می خواهید نوشیدنی یا غذا بخورید.

7. عوارض بعد از جراحی

اغلب افراد حالت تهوع بعد از این جراحی یا هر جراحی لاغری دیگری را تجربه می کنند و این مسئله بسیار شایع است. چراکه بدن شما در حال سازگاری با تغییراتی است که در بدن ایجاد شده، به همین جهت ممکن است بعد از عمل علائمی داشته باشید که طبیعی است و پزشک راهکارهای درمانی برای شما در نظر خواهد گرفت.

درمان تهوع پس از جراحی لاغری
درمان تهوع پس از جراحی لاغری

مصرف زنجبیل برای کاهش حالت تهوع بعد از اسلیو

با توجه به سایر تحقیقاتی که در این خصوص انجام شده، مصرف زنجبیل می تواند حالت تهوع بعد از جراحی لاغری مثل بای پس معده در کرج را کاهش دهد؛ اما، برخی دیگر مخالف این مسئله هستند.

به همین جهت توصیه می شود قبل از مصرف هرگونه مواد غذایی یا دارو، برای رفع این عارضه پس از جراحی حتما با پزشک خود مشورت داشته باشید تا دچار مشکل نشوید.

عکس دکتر محمدجواد باقری

دکتر محمدجواد باقری

بورد تخصصی جراحی عمومی
فلوشیپ فوق تخصصی جراحی چاقی و متابولیک و لاپاروسکوپی پیشرفته

برچسب ها:
مقالات مرتبط
ضرورت کاهش وزن قبل از بارداری

ضرورت کاهش وزن قبل از بارداری

کاهش وزن قبل از بارداری بسیار مهم است تا با مشکلی در این زمینه مواجه نشوید. اکثر افراد به خوبی می دانند که اضافه وزن یا...

پرسش و پاسخ تکمیلی

سوالات شما در اسرع وقت پاسخ داده شده و از طریق ایمیل اطلاع رسانی خواهد شد

0 دیدگاه
یک دیدگاه بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *