رژیم غذایی بعد از اسلیو معده

با وجود اینکه جراحی لاغری به شما کمک می کند تا کاهش وزن داشته باشید؛ اما لاغری تنها زمانی امکان پذیر است که به رژیم غذایی بعد از اسلیو توجه داشته باشید. پزشک، رژیم غذایی خاصی را برای شما در نظر می گیرد که باید به آنها پایبند باشید.

علاوه بر اینکه فوق تخصص جراحی چاقی در خصوص بهترین نوع عمل جراحی با شما صحبت می کند، در خصوص تغییراتی که باید در سبک زندگی خود، به ویژه رژیم غذایی، توضیح خواهد داد.

رژیم غذایی بعد از اسلیو

پس از جراحی لاغری دستگاه گوارش شما تغییراتی کرده و حجم معده ظرفیت کمی دارد؛ بنابراین رژیم غذایی مناسب در زمان مناسب بسیار مهم است تا کاملا بهبود پیدا کنید. 

علاوه بر این با داشتن رژیم غذایی مناسب از بسیاری از عوارض جلوگیری می شود:

 • سندرم دامپینگ (این حالت زمانی رخ می دهد که غذا سریع تر از حالت عادی به معده وارد می شود و علائمی مانند تهوع، گرفتگی شکم و اسهال ایجاد می کند)
 • یبوست
 • کم آبی بدن
 • مسدود شدن دهانه معده
 • افزایش وزن و عدم کاهش وزن

مرحله اول رژیم غذایی بعد از اسلیو

رژیم غذایی کامل مایع

اولین مرحله رژیم بعد از اسلیو یک تا دو هفته طول می کشد و همان رژیم مایع قبل از عمل است.

مرحله دوم

رژیم غذایی به صورت پوره: این مرحله نیز یک تا دو هفته ادامه دارد و شامل مواد غذایی مخلوط و پوره شده است که باید پروتئین بالا، چربی کم و همچنین بدون سبزیجات باشد.

گوشت بدون چربی: بوقلمون، مرغ، ماهی تن و…

غذاهای نرم: تخم مرغ، ماست و…

حتی اگر مدت رژیم مایعات به اتمام رسیده است، همچنان باید حدود ۲ لیتر در روز مایعات مصرف کنید تا از کم آبی بدن جلوگیری شود، این نکته را باید در هر شرایط و رژیم غذایی رعایت کنید.

مرحله سوم

رژیم غذایی نرم

این مرحله باید تا سه ماه ادامه داشته باشد. در طول مرحله سه می توانید همان غذاهای مراحل قبلی را داشته باشید؛ اما دیگر نیازی به مخلوط و پوره کردن نیست. 

موارد دیگری که می توانید به رژیم غذایی بعد از اسلیو معده اضافه کنید به شرح زیر است:

 • پنیر و گوشت های کم چرب
 • سبزیجات نرم و پخته شده
 • کمپوت میوه ها بدون شکر

مرحله چهارم

رژیم غذایی همیشگی

حدود سه تا چهار ماه پس از جراحی می توانید رژیم غذایی همیشگی خود را شروع کنید. در واقع محدودیت هایی که در چند ماه ابتدایی پس از جراحی لاغری داشته باشید، دیگر نخواهید داشت؛ اما همچنان باید رژیم غذایی سالمی داشته باشید.

مصرف پروتئین در هر وعده غذایی و مصرف آن در ابتدای جراحی بسیار مهم است تا بتوانید به هدف خود یعنی کاهش وزن برسید. پروتئین علاوه بر کمک به بهبودی، منجر به حفظ توده عضلانی می شود و طی مدت طولانی تری نسبت به کربوهیدرات احساس سیری دارید. 

علاوه بر این هر میان وعده باید حاوی پروتئین باشد، مانند آجیل و برش های سیب همراه با کره بادام زمینی.

رژیم بعد از اسلیو

نکات مهم دیگر در رابطه با رژیم غذایی بعد از اسلیو

به این نکات نیز همراه با مواردی که در خصوص رژیم بعد از اسلیو برای شما ذکر کردیم، توجه داشته باشید:

قانون ۳۰ دقیقه

بعد از جراحی معده کوچکتری دارید؛ بنابراین نباید ۳۰ دقیقه قبل از غذا، در طول غذا خوردن و ۳۰ دقیقه بعد از غذا خوردن، نوشیدنی مصرف کنید.

خودداری از مصرف الکل

به دلیل کوچکتر شدن معده پس از جراحی، بدن الکل را سریع تر جذب می کند و امکان مسمومیت سریع وجود دارد. بنابراین از مصرف الکل بعد از جراحی لاغری خودداری کنید.

مکمل های ویتامین و مواد معدنی

پس از جراحی در معرض کمبود ویتامین و مواد معدنی به دلیل جراحی و همچنین کاهش کالری دریافتی هستید؛ بنابراین باید مکمل های ضروری مصرف شود.

با گروه پشتیبانی تعامل داشته باشید

چنین تغییرات دائمی از جمله رژیم غذایی قبل و بعد از جراحی لاغری در زندگی می تواند بسیار چالش برانگیز باشد، به همین جهت بسیار مهم است از افرادی کمک بخواهید که شما را تشویق به پایبندی به رژیم غذایی کنند.

نکات مهم دیگری که باید برای رژیم غذایی بعد از اسلیو رعایت کنید:

 • از مخلوط کن یا غذاساز برای پوره کردن غذاهای خود استفاده کنید.
 • باید تفاوت بین گرسنگی فیزیکی و گرسنگی احساسی را بدانید.
 • پرخوری نکنید؛ چرا که معده شما به مرور زمان کشیده می شود.
 • آهسته غذا بجوید و بخورید.
 • از مصرف کالری‌های غیر مغذی خودداری کنید.
 • از مصرف چربی‌های ترانس و غذاهای سرخ شده، فراوری شده و فست فود خودداری کنید.
 • آب کافی بنوشیدن تا از کم آب بدن جلوگیری شود.
 • همزمان غذا و نوشیدنی را مصرف نکنید.
 • در خصوص نحوه و میزان مصرف ویتامین‌ ها و مکمل‌ ها از پزشک خود سوال کنید.
 • فعالیت داشته باشید، ابتدا با پیاده روی شروع کرده و ورزش‌هایی که از آن لذت می‌ برید مانند شنا، رقص و یوگا را در برنامه خود اضافه کنید.
 • از داروهای ضد التهاب غیر استروئیدی مانند ایبوپروفن، آسپرین و ناپروکسن خودداری کنید.

شیک های پروتئینی

مواد غذایی ممنوعه در رژیم غذایی بعد از اسلیو 

مواد غذایی ممنوعه بعد از جراحی لاغری مورد بسیار مهمی است که باید پس از جراحی در نظر داشته باشید. همانطور که می دانید جراحی لاغری برای جلوگیری از پرخوری و از دست دادن مقدار زیادی چربی طی کوتاه مدت کاربرد دارد.

غذاهای سرخ شده و پرچرب

پس از جراحی لاغری غذاهای چرب به خوبی در بدن هضم نمی شوند. در نهایت با مصرف مواد غذایی چرب دچار ناراحتی معده می شوید.

با مصرف این نوع از مواد غذایی ممکن است تهوع و استفراغ را تجربه کنید. همچنین خوراکی هایی مانند چیپس و پفک با وجود چربی بسیار زیادی که دارند؛ هیچ مزیتی برای شما نخواهند داشت.

مطالب مرتبط: آیا مصرف برنج بعد از اسلیو مجاز است

غذاهای تند

غذاهای تند برای افراد که تحت عمل جراحی قرار گرفته اند، مشکل ساز می شود و نسبت به این دسته از مواد غذایی حساسیت نشان می دهند.

دلیل آن کاملا مشخص نیست؛ اما احتمالا به کَپسایسین موجود در بدن که ماده شیمیایی تند کننده غذا هستند، مرتبط باشد.

نوشیدنی های حاوی قند و کافئین بالا

از مصرف هر نوشیدنی حاوی قند پس از جراحی لاغری خودداری کنید. نوشیدنی های شیرین مانند نوشابه و برخی از آبمیوه ها در حالی که جراحی لاغری انجام داده اید، می تواند منجر به سندرم دامپینگ شود. برای کسب اطلاعات بیشتر مقاله مصرف نوشابه بعد از اسلیو را مطالعه کنید.

گاهی برخی کافئین را جایگزین این دسته از نوشیدنی ها می کنند؛ اما باید بدانید که کافئین نیز منجر به کم آبی در بدن می شود.

از آنجایی که معده شما کوچک شده است و نیاز به مصرف مکرر آب برای تامین آب بدن خود دارید، باید از مصرف کافئین خودداری کنید.

غذاهای مجاز در رژیم بعد از اسلیو

با مواد غذایی ممنوعه بعد از جراحی لاغری آشنا شده ایم، حال در ادامه مواد غذای مفیدی که می توانید بعد از جراحی لاغری مصرف کنید و محدودیت هایی که دارید را برای شما ذکر خواهیم کرد.

یک تا دو روز پس از عمل در رژیم غذایی بعد از اسلیو

طی این مدت همه بیماران باید مایعات مصرف کنند و نمی توان مانند گذشته از مواد غذایی معمول استفاده کرد. از مایعات مجازی که طی این مدت می توانید مصرف کنید شامل آب، آبگوشت رقیق، قهوه و چای بدون کافئین و نوشیدنی های الکترولیتی می شود.

یک تا سه هفته پس از عمل

این رژیم غذایی شامل نوشیدنی های پروتئینی، ماست کم چرب و نوشیدنی های غیر الکلی بدون گاز می شود. همچنین می توانید پودرهای پروتئینی را برای افزایش پروتئین مصرفی به رژیم خود اضافه کنید.

سه تا شش هفته پس از عمل

طی این مدت دیگر می توانید غذاهای پوره شده را نیز به رژیم غذایی خود اضافه کنید و جزء مواد غذایی ممنوعه بعد از جراحی لاغری قرار ندارد. 

مصرف نوشیدنی های زیر منعی ندارند:

 • آبمیوه ها
 • شیر بدون لاکتوز 
 • شیک های پروتئینی
 • نوشیدنی های غیر الکلی بدون گاز
 • شیک های جایگزین غذا 

با توجه به محدودیت هایی که طی این مدت دارید، پروتئین چندانی دریافت نمی کنید، به همین منظور پزشک به شما توصیه می کند که مکمل های پروتئینی مایع را برای دریافت کافی پروتئین مورد نیاز بدن مصرف کنید.

هفت الی هشت هفته پس از عمل

طی این زمان غذاهای نرم دیگر جزء مواد غذایی ممنوعه بعد از جراحی لاغری نیست و می توانید به رژیم غذایی خود اضافه کنید، مصرف غذاهایی مانند پوره سیب زمینی، گوشت چرخ کرده و سایر غذاهای نرم منعی برای مصرف ندارند.

چرا که این بافت غذاها نیازی به هضم زیادی ندارند. همچنان به بیماران توصیه می شوند در این مرحله به مصرف مکمل های پروتئینی خود ادامه دهند.

پس از گذشت ۹ هفته از عمل

در این مرحله اجازه مصرف گوشت بدون چربی و سبزیجات داده می شود. افراد دیگر می توانند بیشتر غذاهای کامل را بدون هیچ عارضه ای مصرف کنند.

به بیماران توصیه می شود در صورت عدم دریافت پروتئین کافی همچنان به مصرف مکمل های پروتئینی ادامه دهند. اما این نکته را در نظر داشته باشید که باید از برخی مواد غذایی ممنوعه بعد از جراحی لاغری خودداری کنید.

غذاهای پرچرب، شیرین، تند و نوشیدنی های کافئین دار و الکلی باعث عوارض گوارشی می شوند و باید از مصرف آن بپرهیزید.

خودداری از مصرف مواد غذایی بدون کالری

خودداری از مصرف مواد غذایی بدون کالری و ارزش غذایی بعد از جراحی لاغری

یکی از موارد ممنوعه که باید رژیم غذایی بعد از اسلیو در نظر داشته باشید، خودداری از هر غذای فاقد کالری و ارزش غذایی است.

شاید همیشه این توصیه را به شما کرده باشند که برای کاهش وزن باید غذای بدون کالری یا کم کالری مصرف کنید اما بعد از جراحی لاغری توصیه نمی شود.

در حال حاضر که شما بعد از جراحی لاغری معده کوچک داشته و نیاز به دریافت مواد مغذی برای تامین مواد مغذی بدن دارید، نباید از مواد غذایی بدون هیچ کالری برای کاهش وزن استفاده کنید.

در این صورت ممکن است عوارض متعددی را به دلیل عدم دریافت مواد مغذی تجربه کنید.

این دسته از مواد غذایی ممنوعه بعد از جراحی لاغری شامل شیرینی، چیپس، ذرت بو داده، چوب شور و… می شود. اگر این دسته از خوراکی ها را مصرف کنید، ممکن است دچار سوء تغذیه یا افزایش وزن مجدد شوید.

همچنین مصرف مواد غذایی سرشار از قند یا غذاهای سرخ شده وضعیتی به نام سندرم دامپینگ ایجاد می کند که منجر به ضعف، حالت تهوع، عرق سرد، حالت تهوع و اسهال می شود.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *